vytisknout velikost písma Prekvapenie dňa: Tesla splatila pôžičku aj s úrokmi

Americký výrobca elektrických áut Tesla Motors dnes oznámil, že s 9-ročným predstihom splatil celú pôžičku od americkej vlády. Dostal ju v roku 2010 a činila 451,8 miliónov dolárov.
Prekvapenie dňa: Tesla splatila pôžičku aj s úrokmi

Ešte nedávno by pritom podobnú správu svet považoval za správu zo sveta sci-fi. Tesle dával šancu len málokto. Prešla si najrôznejšími peripetiami, o projekte rozvoja elektrických automobilov sa nielen v USA bežne hovorilo ako o „drahom omyle“.

Na hrane

„Elektrická fantázia vlády Baracka Obamu definitivne zomrela na ceste medzi Newarkom a Milfordom na severovýchode USA,“ napísal 12. februára 2013 The Washington Post po šokujúcom teste vozidla Tesla Model S, ktorý vyšiel v novinách New York Times. Vtedy to vyzeralo s Teslou veľmi zle. 

O tri mesiace neskôr však v Kalifornii sídliaca firma prvýkrát vo svojej desaťročnej histórii vykázala zisk, ktorý činil 11 miliónov dolárov měsíce v porovnaní so stratou 90 miliónov dolárov v rovnakom období pred rokom.

Zisk na akciách činil 12 centov na akciu, čo bol trojnásobok toho, čo analytici očakávali. Príjmy spoločnosti sa zvýšili o 82 percent na 562 miliónov amerických dolárov a taktiež prekonali odhady analytikov. Firma v prvom štvrťroku predala 4900 automobilov, teda o 400 viac než plánovala.

Lenže ani tieto výsledky nepresvedčili tých, ktorí pochybovali. V minulých dňoch sa opäť ozvali s tým, že si Tesla na všetko požičala od zákazníkov, ktorých núti platiť v predstihu. Tak údajne svoj zisk „vytvorila“.

Nadšený miliardár

Rázná odpoveď pre tých, ktorí pochybovali prišla dnes. Tesla vrátila pôžičku o 9 rokov skôr oproti harmonogramu. Elon Musk, ktorý automobilku spoluzaložil v roku 2003 a dnes je vo funkcii generálneho riaditeľa spoločnosti, vrátenie pôžičky komentoval takto:

„Chcel by som sa poďakovať federálnej vláde a Kongresu. Samozrejme aj americkým daňovým poplatníkom, vďaka ktorým toto všetko vzniklo. Verím tomu, že sú na nás hrdí.“

Tesla taktiež oznámila vrátenie peňazí na svojich internetových stránkach s ľahko namysleným podtitulkom: Only American Car Company to Have Paid Back Government (Jediná americká automobilka, ktorá vrátila pôžičku vláde). Narážala tým na to, že ďalšie automobilky k podobnému kroku zatiaľ nepristúpili.

Tohtoročný úspech Tesly neprišiel z čista jasna. Veľa sa dalo osledovať už zo sebavedomých prehlásení Muska na začiatku roka. napríklad na stretnutí s novinármi pred detroitským autosalónom povedal: „Verím, že v prvom štvrťroku tohto roku budeme ziskoví. Hanba nám, ak sa nám to nepodarí.“

Tesla Motors uviedla svoj prvý model, športový voz s označením Roadster na trh v roku 2008. Úspech prišiel až s modelom S (na obrázku hore), ktorého cena i cez daňovú úľavu začína na 60 tisícoch amerických dolárov. 

Tesla doposiaľ predala 10-tisíc elektromobilov v 31 krajinách. Tent rok má v pláne predať 20-tisíc vozidiel. A chystá automobil, ktorý by bol menší než sedan Model S v cene 30 až 35-tisíc dolárov.

Satisfakcia Obamovi

Muskove prehlásenie ešte kvitoval s poďakovaním americký prezident, veľký priaznivec elektromobilov. Práve Barack Obama pomohol pretlačiť vládnu podporu ich výrobcom. Stále znova opakoval, že je možné dostať na americké cesty do roku 2015 milión elektrických vozidiel.

Jeho vláda túto víziu podporila piatimi miliardami dolárov vo forme grantov, úverových garancií, daňových zľiav kupujúcim.

Bola však za to kritizovaná, hlavne republikánmi. Oponentom nahrávali neúspechy ďalších firiem zameraných na „zelené“ autá. Dva posledné roky tak bol americký prezident vystavený tvrdým úderom. 

Napríklad Fisker obdržal od amerického ministerstva pre energetiku lacný úver z programu na podporu rozvoja automobilov. Od júna minulého roka ale nevyrobil žiaden voz, prepustil väčšinu zamestnancov a najal právnicku firm, ktorá má prichystať bankrot.

Agentúry DPA a Reuters informovali aj o ďalších spoločnostiach v problémoch. Firma Vehicle Production, ktorá od vlády inkasovala peniaze, taktiež už skončila, Coda Holding úver neobdržala a doposiaľ vyrobila iba 100 elektrických sedanov. Pred niekoľkými dňami požiadala o ochranu pred veriteľmi.

Správa o splatení peňazí požičaných Tesle preto musí prezidentovi Obamovi znieť určite ako rajská hudba. Ešte stále je „v mínuse“ 4,5 miliardy dolárov.

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 7 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A