vytisknout velikost písma Predbiehanie, počasie a výmole: Najväčšie prekážky autonómnych automobilov

Vozidlá s autopilotom, alebo ak chcete s funkciou autonómnej jazdy, si nedokážu poradiť so zdanlivo triviálnymi situáciami.
Predbiehanie, počasie a výmole: Najväčšie prekážky autonómnych automobilov

Poprední svetoví výrobcovia sa pripravujú na absolútnu revolúciu automobilizmu, ktorá by mohla byť porovnateľná snáď len s vynálezom pásovej výroby Henryho Forda. Ide o plne samočinné automobily, ktoré sa budú môcť pohybovať bez asistencie vodiča.

Vedľa nezávislých technologických spoločností, ako je napríklad Google, sa o autonómne vozidlá snažia veľkí hráči ako Audi, Mercedes-Benz, BMW či Toyota, ale aj napriek pomerne dobrým výsledkom si autonómne vozidlá stále nedokážu poradiť s úplne bežnými jazdnými situáciami.

Jednou z nich je samočinné predbiehanie. Auto sa totiž nedokáže "vykloniť" alebo otočiť hlavou, čo hodnotenie situácie na ceste a hľadanie vhodného okamihu k predbiehanie softvéru komplikuje. Samozrejme je možné zapojiť do svojej činnosti systém snímačov sledujúcich prevádzku vpredu alebo vzadu, ale výsledky zatiaľ nie sú tak uspokojivé, ako keby riadil človek.

Človek riskuje, stroj nie

Prečo? Človek totiž viac riskuje, respektíve kalkuluje s možným rizikom a následný manéver vykoná s akceptáciou istého rizika. Avšak napríklad Mercedes tvrdí, že privedie technológiu samočinného predbiehania na diaľnici v praxi už zhruba v roku 2016 až 2017. BMW je vraj tiež veľmi blízko a s vývojom pokročil aj Nissan.

Rozhodujúca je predovšetkým presnosť čidiel a rýchlosť výpočtovej techniky, ktorá sa dokáže rozhodnúť v dôležitých zlomkoch sekundy a nečaká, až sa cesta uvoľní úplne.

Autonómne vozidlá ale ešte nefungujú spoľahlivo pri dvoch zásadných situáciách - pri zlom počasí a prácach na ceste. Ako uvádza stránky Technology Review, autá spoločnosti Google si tiež vôbec nevedia rady s meniacimi sa podmienkami na ceste a s inak ako podľa predpisu označením prác na ceste.

Čo už auto vie lepšie než človek

 • Plynulá jazda s efektívnejším využitím paliva
 • Rýchle a presné zaparkovanie
 • Rýchlejšia reakcia na krízovú situáciu a aplikácie 100% brzdnej sily
 • Presná jazda v zúženom priestore
 • Stabilizácia šmyku

Ďalším úskalím je vyhodnotenie prekážky ako neškodnej. Napríklad poletujúci papier alebo chuchvalec trávy vyhodnotí auto ako prekážku, ktorú nemôže prejsť. A spomalí alebo úplne zastaví.

Naopak nevie adekvátne spomaliť pri neoznačenom výmole alebo pri prácach na ceste, ktorá nie je dostatočne zvýraznená značkami a kuželmi. Napríklad neoznačenú dieru v ceste auto jednoducho trafí alebo na ňu zareaguje príliš neskoro.

Autá nerozumejú gestám ani trúbeniu

Stránky popularmechanics.com si zasa všímajú iného problému. Autonómne vozidlá nevedia komunikovať s ľudskými účastníkmi premávky. Nechápu princíp zatrúbenia, bliknutie diaľkovými svetlami, gestá vodiča alebo čohokoľvek iného. V tomto majú samočinné autá ešte čo doháňať.

Čo ešte autonómne vozidlá nevedia

 • Orientovať sa na neznačkovanej ceste
 • Prispôsobiť sa rýchlo neočakávanej zmene naučenej trasy
 • Jazdiť vo veľmi zlom počasí, napríklad pri hustom snežení
 • Rýchlo a efektívne predbiehať
 • Komunikovať s vodičmi obyčajných áut
 • Vynútiť si miesto na ceste zdravou dávkou asertivity

Problém ale bude naučiť ich pochopiť, čo zatrúbenie alebo zablikanie diaľkovými svetlami znamená. Len človek totiž zatiaľ dokáže podľa aktuálnej situácie vyhodnotiť, či to znamená "Choď ty, dávam ti prednosť!" Alebo "Uhni, teraz idem ja!".

Zatiaľ čo autonómne vozidlá spolu vedia komunikovať, s klasickým autom (respektíve jeho vodičom) si nerozumejú. Vedia sa prispôsobiť len jeho aktuálnemu počínaniu, ale nedokážu dopredu poriadne odhadnúť jeho úmysly.

Možno sa tak dočkáme situácie, kedy bude skutočne uzákonená povinná čierna skrinka a nejaký odpovedač, ako je to v letectve. Tam spolu lietadlá komunikujú a medzi dopravnými lietadlami je povinný systém TCAS, ktorý v prípade blížiacej sa kolízie rozhodne tak, že jednému lietadlu vyšle pokyn klesať a druhému stúpať. V autách by to mohlo fungovať podobne, ak by išlo napríklad o vyhýbajúci manéver protiidúcich áut alebo podobnú situáciu, ktorá znemožňuje zastavenie.

Keď husto sneží, auto samotné nepôjde

Keď sme ale odbočili k letectvu, práve autonómne vozidlá si nevedia poradiť s tým, kvôli čomu bola automatizácia v letectve zavádzaná - so zhoršeným počasím.

Kým autopilot a funkcia automatického priblíženia a pristátia (prvým dopravným lietadlom s touto funkciu bol britský Hawker Siddeley Trident) bola zavádzaná predovšetkým kvôli zvýšeniu bezpečnosti pri pristátí lietadla (práve pristátie je štatisticky najrizikovejším štádium letu), autá naopak v zlom počasí samočinne fungovať nevedia.

Lietadlá totiž používajú navigačné majáky a nepohybujú sa v tak malých rozstupoch po kľukatých cestách ako autá. Auto musí sledovať cestu pred sebou a za sebou, lietadlu "stačí" vopred naprogramovaná trasa, pretože má okolo seba dosť miesta. Navyše nemožno čakať, že budú prevádzku, rozstupy a rýchlosť jednotlivých áut riadiť dispečeri.

Jediným spoločným prvkom tak môže byť vlastne len systém zabraňujúci vzájomnej kolízii a zariadenia pre zaznamenanie údajov jazdy pred nehodou spolu so záznamníkom hovoru v kabíne. To tiež zrejme bude dôležité v určovaní miery zavinenia na nehode, či ju spôsobil človek alebo stroj.

Navyše sa budú musieť nehody vyšetrovať oveľa dôkladnejšom spôsobom než prostým konštatovaním, že "vodič neprispôsobil rýchlosť".

Pokiaľ ide o zlé počasie, autonómne vozidlá si nevedia úplne poradiť s hustým snežením, silným dažďom a tiež vetrom ohýbajúcim stromy alebo predmety pozdĺž ciest. Auto totiž potrebuje čítať cestu a keď napríklad voda alebo sneh prekryje značenia, auto si s tým nevie rady. Podobne ho dokáže zmiasť aj napríklad ostrý tieň pri jazde v aleji stromov.

Autá schopné samočinnej jazdy bez asistencie vodiča čaká skutočne ešte dlhá cesta, aby bola plne začleniteľné do prevádzky a nerobili príliš veľa ústupkov ostatným účastníkom premávky v záujme bezpečnosti.

Práve ich extrémne defenzívna jazda je pre niektorých testovacích jazdcov frustrujúca, pretože auto nemá zdravú dávku agresivity (keď sa tam nenapchám ja, napchá sa tam niekto iný) a akceptácia istého stupňa rizika. A to je občas na ceste v hustej premávke potrebné, aby bola jazda plynulá, rýchla, časovo pre posádku efektívna a vlastne aj vo výsledku bezpečná.

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 7 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A