vytisknout velikost písma Práve testujeme: Lexus NX300h

Na redakčnom parkovisku tento týždeň stojí jedno z najvýraznejšie tvarovaných sériových áut za posledné roky: crossover Lexus NX. Ak vás ohľadom tohto modelu zaujíma čokoľvek, čo môžeme v rámci redakčného testu zistiť, máte ideálnu príležitosť opýtať sa nás.
Práve testujeme: Lexus NX300h
Zoznam kapitol
 1. Práve testujeme: Lexus NX300h
 2. Lexus NX300h: Fotogaléria

Ak ste už čítali naše prvé dojmy, viete, že táto novinka mieri medzi menšie prémiové crossovery. Lexus NX je podobne veľký ako Audi Q5 alebo BMW X3. Inak sa ale žiadnemu existujúcemu rivalovi veľmi nepodobá, či už sa jedná o exteriér s množstvom stočených hrán v štýle papierových skladačiek origami, pôsobivý interiér alebo usporiadanie hnacieho reťazca.

Lexus NX300h 022.jpgLexus NX300h 020.jpgLexus NX300h 013.jpgLexus NX300h 019.jpgLexus NX300h 018.jpgLexus NX300h 016.jpgOdvážny dizajn crossoveru Lexus NX funguje naživo oveľa lepšie ako na fotkách - hlavne z uhlov, z ktorých nie je vidieť na obriu masku chladiča

Diesel, ktorý v Európe poháňa absolútnu väčšinu áut tejto kategórie, Lexus vôbec neponúka. Jedinou dostupnou motorizáciou je hybridný NX300h, spočívajúci v kombinácii štvorvalca s objemom 2,5 l s jedným (u predokolka), respektíve dvoma elektromotormi.

Na medzinárodnej prezentácii v Rakúsku bol Lukáš, takže pre mňa je Lexus NX stále úplnou novinkou. Tu sú tradičné dojmy z niekoľkých prvých kilometrov, najazdených hlavne pri fotografovaní. Testujeme prevedenie NX300h AWD F Sport.

Lexus NX300h 008.jpgLexus NX300h 010.jpgLexus NX300h 011.jpgVerzia F Sport má vpredu aj vzadu anatomicky tvarované sedadlá v atraktívnom farebnom prevedení; ďalšími poznávacími znakmi sú 18 "kolesá alebo čierne kryty zrkadiel
 • Origami dizajn sa mi na fotkách vôbec nepáčil, ale samotného ma prekvapuje, ako originálne a zaujímavo auto pôsobí pri osobnom stretnutí. OK, s tou maskou to Lexus trochu prehnal, ale vždy môžete parkovať predkom k stene
 • Som jediný, komu bočný profil auta s dlhou prednou časťou a dozadu posadenou kabínou pripomína hatchback Mazda3?
 • Japonci si tradične potrpia na vyšperkované detaily, čo sa u Lexusu NX prejavuje napríklad prepracovaným dizajnom predných aj zadných svetiel
 • Úplne úžasné je zatváranie dverí: tlmené, tak akurát ťažké a precízne "šuchnutie" je detail, ktorý evokuje dojem vysokej kvality ako máločo.
 • Iste, na také prkotiny autá nejazdia, ale pokiaľ ide o dlhodobú radosť z vlastníctva, môžu mať pre niekoho väčšiu váhu než motor, podvozok či kufor.
 • Keď je reč o kufri, ten je dosť plytký a má vysokú hranu. Sklopením zadných operadiel ale získate rovnú podlahu.
 • O zrkadle v stredovej konzole ste asi už čítali. Vážne nechápem, čo tým chcel Lexus dosiahnuť. Ak vás napadá, ako a na čo by sa vyberateľné zrkadlo dalo prakticky využiť, budem rád, keď sa podelíte v diskusii.
 • A pokiaľ ide o samoúčelné inovácie, nemožno nespomenúť touchpad slúžiaci na ovládanie multimediálneho systému. Hmatová spätná väzba a, priťahovanie "kurzora k tlačidlám na displeji funguje nad očakávanie dobre, ale klikacie a otáčacie koliesko by fungovalo ešte lepšie.
 • Inak je však kabína parádnou disciplínou Lexusu. Na fotkách to možno tak nevynikne, ale povrchová úprava materiálov a lícovanie znesú najprísnejšie merítka.
 • Nie je však všetko zlato, čo sa blyští: dojem ľahko zrážajú tlačidlá rozhádzané všade možne po palubnej doske aj hlava imbus skrutky, ktorá žiari na čiernej bočnej ploche stredovej konzoly. Možno má tento detail dotvárať "techno" atmosféru na palube...
 • Zatiaľ som toho veľa nenajezdil, takže s komentármi ohľadom jazdy budem opatrný. Páči sa mi dôkladné odhlučnenie, s ktorým ale nejde príliš dokopy nariekanie motora v konštantných otáčkach pri akcelerácii.
 • A ešte jedna špeciálna pochvala za veľké a prehľadné spätné zrkadlá.
Lexus NX300h 004.jpgLexus NX300h 005.jpgLexus NX300h 006.jpgOzdobné prešívanie aj dekoračné lišty nás nadchli okamžite, zato vyberateľné zrkadielko a ovládací touchpad možno doceníme až neskôr...

Nezabudnite - rovnako ako vždy budeme radi, keď sa nás spýtate na konkrétne veci, ktoré vás na Lexusu NX zaujímajú. Ak sa to bude v našich možnostiach, otázky zodpovieme v rámci redakčného testu.

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Seat Leon FR 1.4 TSI ACT v dlhodobom teste: ide pekne, ale Cupra to nie je

Seat Leon FR 1.4 TSI ACT v dlhodobom teste: ide pekne, ale Cupra to nie je

Seat Leon 1.4 TSI 110 kW by mal akcelerovať na 100 km/h za 8 sekúnd. My sme sa nedostali pod 9,5 s. Pokusy o rýchly rozjazd komplikujú obmedzenia otáčok aj nevypínatelná stabilizácia. Porovnanie s SUV Ateca ale ukazuje, že v diaľničnom tempe je hatchback rýchlejší. Z 80 na 120 km/h zrýchľuje Leon lepšie než napríklad roadstery Fiat 124 Spider a Mazda MX-5.

17. 10. 2017 | Dalibor Žák
Test jazdeniek: BMW 525d E60 vs Škoda Octavia III 2.0 TDI

Test jazdeniek: BMW 525d E60 vs Škoda Octavia III 2.0 TDI

Za 10 až 12 tisíc eur je na trhu ojazdených áut mimoriadne dobrý výber. Na dosah sa dostávajú skôr veľmi drahé prémiové vozidlá. Desaťročný bavorák je stále príjemné a hodnotné auto. Moderná Octavia sa ale popri staršom BMW nemusí hanbiť. Zadarmo rozhodne nebude jazdiť ani jeden z týchto vozov.

10. 10. 2017 | Dalibor Žák
Škoda 1101 VO/P vs. Škoda KodiaQ: K obrane vlasti pripravený!

Škoda 1101 VO/P vs. Škoda KodiaQ: K obrane vlasti pripravený!

Škoda VO vznikla na nezmenenom chrbticovom ráme Škody 1101. VO znamená "vojenská otvorená", P "pohotovostná". Počas štyroch rokov vyšlo z českých závodov v Mělníku a Chocni celkom 4237 kusov. Všetku terénnu výbavu tvorila štandardná, 19cm svetlá výška a vyslobodzovacia lopata na boku.

9. 10. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY