vytisknout velikost písma Porsche 918 Spyder: nový hybridný superšport zblízka a podrobne

Vo Frankfurte je k videniu mnoho zaujímavých noviniek, ale ak chcete poznať jedno auto, za ktorým naozaj stojí za to sa vypraviť, potom ho nájdete na stánku Porsche. Sériová 918 Spyder sľubuje schopnosti pretekárskeho stroja a spotrebu malého automobilu. A okrem toho, na pohľad vyzerá skvele.
Porsche 918 Spyder: nový hybridný superšport zblízka a podrobne
Zoznam kapitol
  1. Úvod, Päť režimov, Video
  2. Pneumatiky na mieru, Dojmy?
  3. Technické fakty
  4. Fotogaléria

Porsche oslavuje päťdesiate výročie a okrem limitovanej edície odvodenej od súčasnej Carrery S pripravilo pre svojich fanúšikov (a zákazníkov) darček v podobe nového modelu 918 Spyder, ktorý sa vo Frankfurte predstavuje vo svojej definitívnej sériovej podobe. Toto auto bolo údajne vyvíjané s tým, že pôjde o superšport schopný bez problémov každodennej prevádzky, čomu má tiež zodpovedať jeho spotreba.

Ako už asi viete, ide o plug-in hybrid, pričom hnacie ústrojenstvo kombinuje dohromady hneď trojicu motorov. Základom sa stal benzínový osemvalec uložený pred zadnou nápravou. Jeho objem je 4,6 litra, maximálny výkon dosahuje na 608 koní. Čo určite stojí za zmienku, to je obmedzovač nastavený na 9150 ot./min a aby to všetko malo ten správny zvuk, vyviedli inžinieri dvojicu výfukov priamo z motora von, takže ich máte v podstate za hlavou. Síce sme nemali to šťastie počuť vystavené auto s naštartovaným osemvalcom, ale asi nebude ťažké vás presvedčiť o tom, že práve po tejto stránke to bude pri už spomínaných deviatich tisícoch celkom sila.

Spaľovací motor poháňa cez sedemstupňovú prevodovku zadnú nápravu. Na pomoc ale dostal ešte 115 kW elektromotor. Ide o paralelné zapojenie, takže vozidlo môže jazdiť s čisto elektrickým pohonom, len s využitím osemvalca alebo v hybridnom režime tak, ako to poznáme z iných hybridov. Druhý elektromotor (95 kW) nezávisle poháňa prednú nápravu, teda áno, 918 Spyder je štvorkolka. Základné údaje potom hovoria, že celkový výkon dosahuje 886 koní, stovka je otázkou 2,8 s a normovaná spotreba sa má pohybovať medzi 3,0 a 3,4 l.

_DSC0357.JPG_DSC0360.JPG 
Na pohľad možno trochu nenápadné, avšak táto novinka vie za 7,7 s zrýchliť na 200 km/h

Päť režimov

Vodič dostal k dispozícii hneď päť režimov rôzneho nastavenia hybridného systému. Tá najekologickejšia možnosť je E-Power, teda jazda len na elektrickú energiu. Zvládnuť by ste mali 16-32 km, s akceleráciou z nuly na stovku pod sedem sekúnd a maximálnou rýchlosťou 150 km / h. Akonáhle sa lítium-iónové akumulátory vybijú, prepne sa systém do druhého režimu, kedy sa chová ako klasický hybrid. A rovnako sa volá aj spomínaný režim. Dobiť akumulátory je možné z bežnej 230 V zásuvky. Potrebujete k tomu odstaviť svoj ​​Spyder na štyri hodiny. Pri rýchlonabíjacej stanici možno to rovnaké zvládnuť za 25 minút.

Zaujímavé to začína byť od režimu Sport Hybrid. Do tejto chvíle sa spúšťal spaľovací motor iba v prípade potreby, pri Sport Hybrid ale beží stále. Ešte ostrejšou možnosťou je Race Hybrid, kedy sa okrem iného zmení správanie automatickej prevodovky. Vrcholom je Hot Lap kedy jednoducho povedané Porsche 918 Spyder predvádza to najlepšie, čo vie. Sluší sa doplniť, že okrem samotného hybridného systému a tradičných oblastí (podvozok, riadenie) sa v závislosti na zvolenom režime menia aj prvky aktívnej aerodynamiky, kedy sa v troch stupňoch volí vhodné nastavenie pre nízku spotrebu alebo na druhej strane pre lepší prítlak.

Ale ani tým to pri 918 Spyder nekončí. Nemecká novinka dostala navyše ešte riaditeľnú zadnú nápravu, kedy sa každé zadné koleso môže natočiť až o tri stupne. Tak ako to poznáme zo starších podobných systémov, kolesá sa otáčajú ako súhlasne s prednou nápravou, tak v opačnom smere.

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 7 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A