vytisknout velikost písma Poloha rúk na volante je iba jediná správna. Viete, ktorá to je? (2/2)

Pre správnu polohu rúk na volante sa vžilo označenie "trištvrte na tri". Ale to je iba základ, z ktorého musíme vychádzať.
Poloha rúk na volante je iba jediná správna. Viete, ktorá to je? (2/2)

V prvej časti materiálu o práci s volantom sme sa venovali tomu základnému: polohe rúk na venci. Len tá ale k presnému a istému vedeniu vozidla nestačí. Dnes sa zameriame na umiestnenie palcov a najmä správny spôsob zatáčania.

Poloha rúk "trištvrte na tri" je základ, bez ktorého sa dobrý vodič nezaobíde. Svoju techniku ​​má ale aj samotné držanie volantu a otáčanie s ním. Nezvierajte volant silou, ako keď sa snažíte vymačknuť z tuby posledné zvyšky zubnej pasty. Uchopte volant jemne, spustite lakte pozdĺž tela a seďte uvoľnene. Predchádzajte kŕčovitému držaniu, ktoré vás len unaví a budete riadiť trhavo.

Kam s palcami?

Možno ste sa stretli s dvoma variantmi držania volantu - palce vnútri a palce mimo volantu. Pre bežnú jazdu na ceste sa odporúča mať palce vnútri, ale pri jazde v teréne je lepšie mať palce vonku, lebo hrozí, že vám volant palce pri vjazde do veľkej diery jednoducho zlomí. Nesmejte sa, to sa vážne môže stať.

Poloha rukou na volantu 1 (1).jpgPoloha rukou na volantu 2 (1).jpgPoloha rukou na volantu 3 (1).jpg
Palce sa môžu zľahka stretávať s ukazovákom na zadnej strane venca; najmä v teréne alebo na okruhu má ale zmysel nechať ich položené na prednej strane volantu

Dokonca aj niektoré okruhoví pretekári odporúčajú mať palce vonku najmä v situáciách, keď hrozí kolízia s iným autom. "Dobre mierená rana na predné koleso vám volant vyrazí z ruky a môže palce zraniť," potvrdzuje Michalovič toto riziko okruhového pretekania.

Niektorí inštruktori odporúčajú palce vonku aj preto, že potom nedržíte volant silovo a nemáte tendenciu sa po ňom naťahovať v zákrutách a pridržiavať sa ho. Ako si iste pamätáte z minula, na držanie vášho tela slúži sedačka, nie volant. S palcami vonku nevisíte na volante a naopak sa od neho odtláčate, čo pomáha hlavne začiatočníkom pri učení správnej polohy za volantom s opretými chrbtom. Ja dávam prednosť polohe rúk s palcami vonku, ale ak chcete mať palca vnútri, nie je to zle.

Avšak palce vonku neposkytujú istotu pri potrebe krízového vyhýbacieho manévru. "S palcami vnútri volantu môžete veľmi rýchlo a ľahko otočiť volantom o viac ako 180°," upozorňuje Michalovič a dopĺňa, že palce mimo také rýchle otočenie neumožňujú.

Vonkajšia ruka vedie

Keď už máte ruky na volante správne a tiež ho správne držíte, prejdime k tomu, ako s volantom správne otáčať. Musíte si uvedomiť, že jedna ruka je vždy vodiaca a druhá slúži ako protiváha. Teraz vám dám takú malú hádanku. Keď máte pred sebou ľavotočivú zákrutu, ktorou rukou začnete zatáčať?

Schumi šoféroval zľahka

Volant by ste mali držať len takou silou, ktorá je nevyhnutná k istým a presným zmenám smeru. Michael Schumacher (ktorý mal vynikajúci fyzický fond) bol známy tým, že volant svojho monopostu cielene držal len končekmi prstov. Kŕčovitý úchop volantu tlmí spätnú väzbu a vedie k prudkým pohybom, ktoré narušujú trakciu predných kolies.

Ak ste odpovedali ľavú, odpovedali ste ... Zle! V takejto situácii skôr ťaháte podvedome volant dole a máte tendenciu sa po ňom naťahovať, takže sa mierne odlepujete od sedačky a strácate stabilitu. To potvrdzuje aj Michalovič: "Vodič potom stráca cit pre správanie auta a neskoro rozpozná nastupujúci šmyk."
Správny postup je zatáčať najprv pravou, teda v tomto prípade vonkajšou rukou, ktorou volant ako keby zdvíhate (analogicky pre pravú zákrutu začínate ľavou, opäť vonkajšou rukou). Zároveň sa od volantu podvedome odtláčate, takže svoje telo stále držíte opreté v sedačke.

Schválne si to vyskúšajte. Môžete prejsť do úplného extrému, kedy druhú (vnútornú) ruku úplne povolíte. Uvidíte tiež, že k otáčaniu nepotrebujete ten palec, o ktorom sme už hovorili. Pri nácviku odporúčam nechať palec vonku, čo vás bude motivovať k správnemu vedeniu rúk aj držaniu tela v sedačke. Som presvedčený, že je potom aj cítiť vo volante silnejší spätná väzba. To sa hodí nielen pri dynamickej jazde, ale napríklad aj za zníženej adhézii.

Kedy a ako prehmatávať

V úplnej väčšine jazdných situáciách si práve vystačíte s polohou trištvrte na tri. Kruhové objazdy aj ostrejšie zákruty majú väčšinou taký profil, že by vám ruky na volante mali stačiť bez prehmatávania. Napriek tomu, keď potrebujete, prehmatávate s rukami mimo volantu. Nepodopierajte ho silou ako u starých áut bez posilňovača.

DSC_0311.jpgDSC_0306.jpgDSC_0312.jpgDSC_0313.jpgDSC_0308.jpgDSC_0314.jpg
Príklad posunutia rúk na volante pred ostrou zákrutou doľava inak vyžadujúci prehmatávanie. Vďaka tomu môžeme volantom otočiť ešte o ďalších asi 90°. Všimnite si, že ruky stále zostávajú v rovnovážnej polohe proti sebe. Pravá ruka je v tomto prípade vedúca.

Prehmatávať môžete dvoma spôsobmi. Jednou variantou je po zatočení posunúť najprv vnútornú ruku a následne upraviť polohu vonkajšej ruky, aby bola proti ruke vnútornej, alebo si môžete ruky posunúť ešte pred zákrutou. Keď napríklad pred ostrou zákrutou posuniete ruky o asi 90 °, môžete potom celú zákrutu prejsť pohodlne bez prehmatávania.

Domáca úloha

Áno, aj dnes si dáme domácu úlohu. Naďalej sa sústreďte na správne sedenie v aute a doplňte ho správnym držaním aj vedením volantu. Odporúčame začať s palcami vonku, čo vám pomôže lepšie pochopiť nutnosť vedenia volantu vonkajšou rukou. Až to dostanete pod kožu, možno vám poloha s palcami vnútri príde pohodlnejšia a istejšia.

Tým plynule spojíte správne sedenie v aute s držaním a vedením volantu. Naučíte sa jemne a plynulo ovládať svoje auto a určite si všimnete, že ho máte zrazu oveľa viac pod kontrolou a môžete si dovoliť viac. Odhalíte tiež, že môžete rýchlejšie a presnejšie reagovať na aktuálnu situáciu v premávke.

V budúcom dieli sa pozrieme na dôležitosť správneho vedenia pohľadu a vysvetlíme si, ako sa správne z auta pozerať na cestu.

Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Pri bežnej jazde s občasnou prudšou akceleráciou nadchne hybridný pohon vycibreným prejavom; najpresvedčivejší zostáva v mestskej prevádzke.

25.  10.  2016 | Dalibor Žák
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 9 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na ne…

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 |
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |