vytisknout velikost písma Po Francúzsku chce predaj dieselových áut zakázať aj Británia

Francúzsko prednedávnom oznámilo, že od roku 2040 sa na jeho trhu nebudú predávať žiadne autá so spaľovacím motorom. S podobnými plánmi teraz prichádza aj Veľká Británia. Dôvodom je snaha o zlepšenie životného prostredia.
Po Francúzsku chce predaj dieselových áut zakázať aj Británia

Nastáva éra elektrických automobilov? Podľa niektorých áno. Nie je to tak dlho, čo francúzsky minister životného prostredia oznámil zámer ukončiť predaj všetkých vozidiel so spaľovacím motorom. Štát by sa tak malo v roku 2040. Rovnaké opatrenia chce zaviesť aj Veľká Británia. Zákaz predaja automobilov so spaľovacím motorom zaradila do svojej vládnej stratégie pre zlepšenie ovzdušia.

Kompletný dokument týkajúci sa novej britskej vládnej stratégie pre zlepšenie ovzdušia bude zverejnený dnes. Britský The Guardian už ale mal možnosť preštudovať stručný prehľad toho, čo stratégia obsahuje. Podľa jeho informácií sa zákaz predaja spaľovacích motorov bude týkať všetkých nových osobných a úžitkových automobilov, a to vrátane hybridov. Rovnako ako vo Francúzsku sa zákaz predaja nových áut so spaľovacím motorom stane realitou v roku 2040. Dôvodom sú obavy zo zhoršujúceho sa životného prostredia a negatívneho vplyvu tejto skutočnosti na ľudské zdravie.

Veľká Británia však chystá aj oveľa aktuálnejšie a hlavne reálnejšie opatrenia, ktoré v praxi zníži produkciu emisií bežnej osobnej dopravy. Meniť sa bude napríklad usporiadanie ciest a kruhových objazdov, semafory budú preprogramované, očakáva sa tiež zavedenie šrotovného a modernizácie verejnej dopravy.

Okrem Francúzska a Veľkej Británie chcú vytlačiť bežné automobily zo svojich ciest aj ďalšie štáty. V ich prípade sa síce priamo nehovorí o zákaze, ale zavedenie extrémnych daní má v praxi de facto rovnaký efekt. Autá so spaľovacím motorom sa prestanú predávať. V tomto kontexte môžeme spomenúť holandské výpočty environmentálnych daní, o ktorých sme písali skôr, a podobne je na tom aj Nórsko.

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY