vytisknout velikost písma Pľuvať len na Volkswagen je nefér. Prečo ostatní výrobcovia radšej mlčia?

Volkswagen priznáva, že vozidlo rozpozná test emisií na valcovej skúšobni a obmedzuje emisie. Ostatné značky však v prevádzke rozpoznávajú, že sa v emisnom teste celkom iste nenachádzajú! Prakticky to isté robia takmer všetci. Prečo?

Pľuvať len po Volkswagene nie je fér. VW síce priznáva, že vozidlo rozpozná, že sa nachádza v emisnom teste, u ostatných výrobcov však dochádza k prevádzkovým režimom, ktoré ukazujú na "rozpoznanie" že sa v emisnom teste celkom iste nenachádzajú. Prakticky sa jedná o to isté. A potom sa dejú veci! Naša diagnostická garáž zažila mnoho prípadov čudného správania, ktoré doposiaľ nikto nevysvetlil.

Ford Mondeo si pri jazde „len tak“ vypne EGR ventil

Pri riešení jedného prípadu sťažnosti zákazníka na správanie vozidla sme síce z okolností vytušili, že ním reklamovaná závada má z polovice iný dôvod, ale to je vec iná. Menované vozidlo bolo pod naším drobnohľadom dlho a sledované boli všetky systémy podozrivé z popisovanej závady ľahkého cuknutia a následne subjektívneho pocitu slabšieho výkonu.

478174_article_photo_t42dROv0_600x.gif
A = oblasť, kde EGR pracuje tak ako má. B = oblasť, kde ho systém bezdôvodne vypne a v pamäti závad sa nenachádza žiadna závada. Vozidlo jazdí celé popoludnie akoby bez tohto emisného systému. 

Sledovaním vyšlo najavo, že toto Mondeo disponuje režimom, ktorý celkom iste nemôže plniť emisné limity, ale je to jeho ochrana pred problémom, ktorý môže byť vyvolaný napríklad aj nekvalitným palivom. Ovládací ventil pre recirkuláciu časti spalín sa počas jazdy zavrel a prestal úplne pracovať, evidentne a cielene.

Stať sa toto pri emisnom teste, bolo by nemožné, aby auto vyhovelo na emisné limity oxidov dusíka. Ani v jednom prípade sme nenašli v pamäti žiadnu poruchu. Systém teda EGR odstavil bez toho, aby indikoval nejaký problém. Pokiaľ ho indikoval, potom ho nezapísal do pamäte závad. Či toto emisné správanie patrí do schválených postupov, silne pochybujem.

Peugeot 308 hospodári s močovinou inak na valcoch a inak na ceste

Skúškami menovaného vozidla na valcovej skúšobni aj v bežnej prevádzke na ceste bolo preukázané, že spôsob, akým sa vstrekovanie močoviny pred SCR katalyzátor pripravuje na jazdu po naštartovaní, je v tomto modeli odlišný.

478174_article_photo_eFIeuBv0_600x.gifPeugeot EURO 6 si v emisnom teste na skúšobných valcoch odvetráva systém vstrekovania močoviny so železnou pravidelnosťou v 15. sekunde. Pri simulácii podobných podmienok, kedy sa s vozidlom vyšlo na cestu, odvzdušňuje až po cca 7 minútach jazdy.

Zatiaľ čo na valcovej skúšobni sa systém odvzdušnil okamžite po štarte aby bol pripravený kedykoľvek po začiatku testu emisií pracovať, pri pokusoch na ceste sa odvzdušňovali až po cca 400 sekundách. V záťažových úsekoch potom Peugeot začal s močovinou šetriť aj v tých režimoch, kde na valcoch usilovne vstrekoval. Zároveň sme na ceste merali aj výskyt oxidov dusíka, ktorý korešpondoval so spôsobom "šetrného" ovládania vstrekovania močoviny.

Subaru Forester prekročilo hodnoty staršej škodovky o 39%

478174_article_photo_PG7rR9c0_600x.gifHore krivka dynamického výskytu oxidov dusíka v reálnej prevádzke vozidla Subaru Forester (EURO6) so zásobníkovým katalyzátorom. Dole tá istá krivka starej Octavie s o dve generácie nižšou emisnou normou EURO4 a s 220 tisíc najazdenými kilometrami. Subaru vykazuje je o 39% horšie emisné hodnoty než omnoho staršia Octavia.

V poslednom teste merania emisií (dva týždne pred vypuknutím Dieselgate) sme v spolupráci s redaktormi Sveta motorov porovnávali niekoľko vozidiel práve na pranierovanie výskytu oxidov dusíka. Test vyšiel v časopise Diesel Špeciál. Bez toho aby som vtedy tušili, čoo dva týždne v Amerike vypukne, konštatoval som v závere alarmujúceho teste, že to vyzerá, ako keby výrobcovia o emisné limity súťažili len na valcových skúšobniach a že vplyv na životné prostredie v reálnej prevádzke je im fuk.

Volkswagen je prvá obeť snahy všetkých výrobcov splniť nesplniteľné

Každý výrobca dosahuje šibeničných emisných limitov noriem EURO 5 a EURO 6 len za skutočne extrémneho úsilia. Verím, že nebolo ani úmyslom Volkswagenu niekoho podviesť. Zrejme sa chceli vyvarovať reklamácií, ku ktorým mohlo masívne dochádzať bez toho, že by to Volkswagen mohol dopredu ovplyvniť. Robia to všetci, každý ale trochu inak! Je to stav veci.

Detaily presne pomenováva pán Martin Vaculík v Hydeparku 30.9.2015.

Z vývojovej štúdie jedného z výrobcov vyplýva, že spätné vedenie spalín (EGR) má síce zásadný podiel na znižovaní oxidov dusíka, ale jeho možnosti značne obmedzuje kolísavá kvalita paliva. Inými slovami spätné vedenie spalín otvárané "dosť často" a "veľa recirkulujících spalín" sú na valcovej skúšobni v plnení emisných limitov oxidov dusíka úspešné, pretože sú tu skúšané s tzv. referenčným palivom. To má zaručenú kvalitu podľa normy

478174_article_photo_fpf9X1y0_600x.jpeg478174_article_photo_zhvlbb9_600x.jpegSystém spätného vedenia spalín pracuje s normálnym palivom bez problémov. Ak je natankované menej kvalitné palivo, bude sa motor pri rovnakom pomere spätne vedených spalín neúmerne zanášať. Nielen nesprávne fungujúce vstrekovanie, ale aj nekvalitná nafta dokáže zanášať motor nečistotami ako pri nesprávnom zmiešavacom pomere.

Pokiaľ ale budú predávané vozidlá tankovať horšiu kvalitu nafty kdekoľvek na zemeguli, môže takto naprogramovaná mapa otvárania EGR ventilu zapríčiniť nemalé problémy nielen so zvýšenou dymivosťou vozidla, ale aj so znečisťovaním sania, zanášaním filtra častíc a s jeho neľahkými regeneráciami.

Sami z médií vieme, že prevádzkovatelia čerpacích staníc miešajú do nafty aj iné lacné zmesi olejov, ktoré zďaleka neplnia normu a ničia tým motory samotné. Tam je druhá polovica pravdy a Slovenská obchodná inšpekcia nestíha citeľnú nápravu.

Moderné diesely vyžadujú len palivo odpovedajúce norme

Podstatnej časti oxidov dusíka sa motor zbaví tým, že ich neprodukuje vôbec alebo len vo veľmi obmedzenom množstve. K tomu potrebuje spätné vedenie spalín (EGR). Aby sa dal systém EGR ovládať, musí mať v nádrži štandardne kvalitné palivo. Zvyšných oxidov dusíka sa potom auto zbavuje v katalytickom systéme vo výfuku.

Výsledok tejto kombinácie je kľúčom k úspešnému plnenia prísnych emisných limitov. Výrobcovia sa tak ocitajú medzi dvoma zlami. Buď budú riskovať, že ich zákazníci natankujú horšie palivo a budú zaplavení reklamáciami, alebo tomu predídu rozpoznaním, že "sú v emisnom teste" (VW), alebo že "nie sú v emisnom teste" (väčšina ostatných výrobcov). Skrátka emisné limity nie je možné plniť bez toho, že do nádrží vozidiel budeme liať čokoľvek, to výrobca nemôže ovplyvniť.

Nepyká Volkswagen za niečo, čo mal hneď na začiatku vysvetliť a čo robia všetci? Neobhajujem podvody, ale čo je menšie zlo - poskytnúť zákazníkovi auto, z ktorého sa kvôli problémom s palivom časom finančne vyčerpá, alebo auto, ktoré počíta s tým, že podvádzajú a klamú aj všetci ostatní vrátane predajcov benzínu, ktorých potom nechce Slovenská obchodná inšpekcia ani zverejniť? A ktoré auto to prežije? To, ktoré je na podobné úlety pripravené. Viem, podvod nie je ospravedlniteľný. Ale nesúďte samotný Volkswagen, keď na lavici obžalovaných by mal sedieť aj niekto iný.

O autorovi

Libor Fleischhans je odborníkom na autodiagnostiku a emisie. Pracuje pre spoločnosť AVL-DiTEST a prevádzkuje poradenský web FCD.eu

Prevzaté z blogu autora s jeho súhlasom. Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie. Redakčne skrátené.

Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Pri bežnej jazde s občasnou prudšou akceleráciou nadchne hybridný pohon vycibreným prejavom; najpresvedčivejší zostáva v mestskej prevádzke.

25.  10.  2016 | Dalibor Žák
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 9 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na ne…

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 |