vytisknout velikost písma Peugeot chystá súpera Focusu RS. Bude to hybrid a na stovku zrýchli za 4 s

Peugeot 308 R bude mať hybridný pohon všetkých kolies. Na 100 km/h má zrýchliť za rovné štyri sekundy. Podobný pohon možno dostane aj niektorý z crossoverov.
Peugeot chystá súpera Focusu RS. Bude to hybrid a na stovku zrýchli za 4 s

Francúzska automobilka pracuje na ostrom hatchbacku, ktorý sa postaví Fordu Focus RS. Technický základ hľadajme v hatchbacku Peugeot 308. Inšpiráciou ale bude koncept 308 R HYbrid s hybridným pohonom, ktorý sa predstavil na minuloročnom autosalóne v Šanghaji. Koncept mal preplňovaný spaľovací motor 1,6 l, dva elektromotory a celkový výkon 368 kW (500 koní).

Nový šéf Peugeotu Jean-Philippe Imparato nechcel špecifikovať detaily. Britskému magazínu Autocar však prezradil, že Peugeot bude mať v skoro každom modelovom rade jeden vrcholný model a že práve ostrá 308 R s hybridným pohonom by som mohla byť akousi vlajkovou loďou. Má prísť aj duchovný nástupca kupé Peugeot RCZ. Bude to ale väčší a luxusnejší model. Skôr niečo na spôsob BMW radu 4.

Koncept Peugeot 308 R HYbrid poháňal cez preplňovaný motor 1,6 l, elektromotor a šesťstupňová sekvenčná prevodovka predné kolesá, druhý elektromotor bol na zadnej náprave. Technicky tak vlastne auto bola štvorkolka. Sľubovala zrýchlenie z 0 na 100 km/h za rovné štyri sekundy. Spomínaný Ford Focus RS zvládne stovku za 4,7 sekundy.

Sériové prevedenie ostrých Peugeotov na tom nemusí byť s dynamikou od konceptu príliš ďaleko. Peugeot už ukázal, že z preplňovanej tisícšestovky dokáže dnes vydolovať vysoké výkony pri hranici 220 kW (300 k). Modely GT, GTI a ďalšie vrcholnej verzie sú pre Peugeot veľmi dôležité. Podľa šéfa koncernu PSA Carlosa Tavaresa robia práve tieto verzie 25% ziskov modelového radu 308. Preto aj crossovery a SUV dostanú vlastné "športové" verzia. Ostrý hatchback a luxusné kupé potom majú pôsobiť ako tzv. "halo" modely, ktoré sa budú vyrábať síce v menších počtoch, ale prilákajú k značke nových zákazníkov.

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY