vytisknout velikost písma Peugeot 205 GTI (1984): malý expres oslavuje tridsiatku

V galérii význačných tridsiatnikov pokračujeme obnovenou premiérou francúzskeho modelu Peugeot 205 GTI, ktorý ovplyvnil vývoj vozidiel svojej kategórie na desiatky rokov dopredu...
Peugeot 205 GTI (1984): malý expres oslavuje tridsiatku
Zoznam kapitol
  1. Dôležitý krok, Peugeot 205 GTI v roku 1984, Športový interiér
  2. Významné úpravy mechanických skupín, Technické údaje, Video
  3. Fotogaléria

Dôležitý krok

Pôvodný Peugeot 205 GTI bol odhalený v roku 1984 s atmosféricky plneným štvorvalcom 1,6 l (XU5J) s výkonom 105 koní (77 kW), neskôr pribudla varianta 1,9 l (XU9JA) s rovnakým vŕtaním naladená až na 128 koní (94 kW). Práve základná krátkozdvihová "tisícšesťstovka", ktorá bola v roku 1987 vybavená modernejšou hlavou z XU9JA s väčšími ventilmi, sa však zapísala do povedomia vtedajších vodičov ako mimoriadne točivý a zábavný motor.

Toľko stručne k úvodu pre dnešný článok. Rok 1984 bol bohatý na rad významných premiér a my sme vám doteraz predstavili rôznorodé modely Mercedes-Benz W124, Lancia Thema, Volkswagen Passat Syncro, Opel Kadett E i Wartburg W353. Aj keď dnes kategória "hot hatch", teda kompaktných vozidiel s jazdnými výkonmi na úrovni modelov o niekoľko tried vyššej, ponúka širokú škálu variantov, v prvej polovici osemdesiatych rokov patrila k popoluškám.

Jedným z prvých vozidiel, ktoré dláždili cestu k nástupu hot hatch dnešného strihu, patrí nepochybne práve Peugeot 205 GTI. Tento model zaznamenal významné úspechy ako u bežných motoristov, tak v adaptáciách pre športové závody najrôznejších druhov. Ešte pred piatimi rokmi to vyzeralo, že Peugeot tradíciu svojich GTI opustí, ale našťastie k tomu nedošlo, a tak sme pre vás mohli otestovať nový Peugeot 208 GTi. Iste, štýlovo možno trochu "zženštilo", avšak na ceste veľmi zábavné auto...

Peugeot 205 GTI v roku 1984

Ako obvykle sa budeme sústrediť na originálne prevedenie a jeho špecifikácie, v ktorých nastúpilo svojho času do predajov. Veľmi vydarený kompakt Peugeot 205 bol predstavený v roku 1983 a pre jeho kvality mu len veľmi tesne unikol titul Auto roka 1984 (COTY). S ohľadom na rozširovanie ponuky typov tejto čerstvej rady Peugeot predstavil už o rok neskôr športovo zamerané, trojdverovej prevedenie 205 GTI, ktoré v kategórii vozidiel s dĺžkou karosérie pod 4 m patrilo v tom čase k najrýchlejším a najobratnejším.

1984 Peugeot GTi (8) 2.jpg1984 Peugeot GTi (9) 2.jpg1984 Peugeot GTi (7).jpg
Peugeot 205 GTI vo svojom pôvodnom prevedení

Oproti do tej doby dostupným verziám zaviedlo nové GTI trojdverovú karosériu, ktorá zároveň priniesla utesnené okraje masky chladiča, s ohľadom na obmedzenie odporu vzduchu upravené spätné zrkadlo, prepracované tesnenie dverí a decentnú prítlačnú plochu nad zadným oknom, ktorej by sa dnes povedalo "spojler". Vozidlá Peugeot 205 GTI vynikali na prvý pohľad tiež plastovými nástavcami blatníkov, ktoré by dnes pravdepodobne vzbudzovali dojem nejakého "crossoveru". Opticky boli zapojené do priebežného celku s ochrannými pásmi v nárazníkoch a na bokoch karosérie.

1984 1.jpg1984 2.jpg
Interiér sa dočkal rozmerných predných sedadiel a bohatp vybaveného prístrojového štítu

Obdĺžnikové svetlá v prednom nárazníku spočiatku možno prekvapivo neslúžili ako hmlovky, ale ako pomocná diaľkové svetlá. Model 205 GTI vychádzal zo špičkového päťdverového prevedenia 205 GT a v štandardnej výbave k nemu pridával napríklad tónované sklá alebo uzamykateľné viečko palivovej nádrže, ponúkané inak iba za príplatok. Vďaka čiastočnému zinkovaniu karosárskych dielov, ochrannej vrstve PVC na zvlášť exponovaných miestach a ďalším opatreniam Peugeot už vtedy ponúkal šesťročnú záruku na neprehrdzavenie karosérie.

Športový interiér

Predné sedadlá mali výrazné anatomické tvarovanie a prístup k zadným sedadlám uľahčoval špecifický spôsob ich závesov, takže sa nesklápali len ich operadlá, ale celé sedadlá ako celok na zložitom paralelograme, pričom sa po návrate do pôvodnej polohy nezmenilo ani ich predvolené nastavenia. Ovládací mechanizmus bol ľahko prístupný aj pre pasažierov sediacich na zadných sedadlách. Upravená palubná doska dostala bohato vybavený prístrojový štít.

1984 Peugeot GTi (2).jpg1984 Peugeot GTi (10) 2.jpg1984 Peugeot GTi (4).jpg
Pri pohľade na palubnú desku si všimneme hlavne nového volantu a digitálnych hodín na stredovej konzole

Dominovali mu veľká stupnica tachometra a otáčkomera uprostred doplnená najdôležitejšími kontrolkami a po stranách potom tlakomerom mazania a palivomerom vľavo a teplomermi oleja a chladiacej kvapaliny vpravo. Stredovej konzoly so zvislými tiahlami ovládania ventilácie vojvodili digitálne hodiny, nižšie sa potom nachádzal priestor pre inštaláciu rádia a rozmerná schránka pre odkladanie drobností.

Ako bolo naznačené v úvode, o pohon sa postaral zážihový, pred prednou nápravou priečne usadený radový štvorvalec XU5J prevzatý z väčšieho typu Peugeot 305 GT, pričom oproti ostatným verziám radu 205 bol smerom dozadu sklonený nie o 72, ale len o 30 stupňov. Štandardom jednotky OHC 1,6 l sa stalo elektronicky riadené nepriame vstrekovanie paliva Bosch L-Jetronic, pričom starostlivé odladenie samostatných sacích kanálov prispelo k tomu, že 95% špičkové hodnoty krútiaceho momentu (max 132 Nm) bolo k dispozícii od 2 700 do 5 500 ot./min.

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Pri bežnej jazde s občasnou prudšou akceleráciou nadchne hybridný pohon vycibreným prejavom; najpresvedčivejší zostáva v mestskej prevádzke.

25.  10.  2016 | Dalibor Žák
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 9 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na ne…

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 |
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |