vytisknout velikost písma Patent aktívneho spojlera Mazdy ukazuje, že to s modelom RX myslia vážne

Projekt športového kupé Mazda RX zrejme nie je úplne mŕtvy. Patent aktívneho spojlera naznačuje, že na ňom Mazda pracuje. Pod kapotou by mal byť Wankel ako generátor pre plug-in hybrid.
Patent aktívneho spojlera Mazdy ukazuje, že to s modelom RX myslia vážne

Pamätáte si na koncept Mazda RX Vision? Hoci Mazda tvrdila, že ide predovšetkým o dizajnovú víziu budúcich športových modelov, podľa všetkého sa chystá pokračovanie. Japonská automobilka si totiž nechala patentovať zaujímavý dizajnový a zároveň funkčný prvok, ktorý sme videli už na koncepte, aj keď na ňom sa nehýbal.

Ide o aktívny zadný spojler, ktorý sa schováva do odtrhovej hrany a zároveň čiastočne prekrýva zadné svetlá. Podľa Mazdy má podobné riešenie nielen vylepšiť nielen dizajn vozidla, ale aerodynamiku. Väčšina podobných aktívnych spojlerov je schovaná inde a podľa Mazdy nemajú taký efekt ako jej riešenie.

Prihlášku k patentu podala Mazda ešte len 28. septembra, ako prezrádza dokument z amerického patentového úradu. Na jednom z nadchádzajúcich autosalónov by sme tak mohli vidieť koncept RX Vision v ďalšom štádiu vývoja. Asi najdôležitejším prvkom na celom koncepte je použitie novej generácie Wankelovho motora s rotačným piestom.

Mazda na motore Wankel neustále pracuje, ale v súčasnosti sa javí reálnejšie jeho použitie ako generátor v plug-in hybride. V takejto aplikácii je naopak Wankel pomerne účinný a jeho kompaktná stavba a relatívna jednoduchosť sú veľkou výhodou. Ako samostatný pohon bez elektrickej asistencie už ale zrejme sa súčasnými emisnými normami budúcnosť nemá.

Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive

Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive

Britskí kolegovia porovnali BMW 760Li xDrive a Škodu Superb 2.0 TSI 4×4. Obe spomínané autá sa v našej redakcii už zastavili, preto sme sa pozreli na presné čísla nameranej dynamiky. Superb na dvanásťvalec ani zďaleka nemá, ale skutočne dobre brzdí.

20. 11. 2017 | Dalibor Žák
Test jazdenky: Škoda Fabia RS 1.4 TSI je zaujímavá, ale veľmi riziková

Test jazdenky: Škoda Fabia RS 1.4 TSI je zaujímavá, ale veľmi riziková

Fabiu RS by sme odporučili niekomu, kto je fanúšik značky a podobné auto chce pre radosť napríklad ako druhý alebo tretí kus do svojej flotily s tým, že toho za rok príliš veľa nenabehne.

14. 11. 2017 | Dalibor Žák
Seat Leon 1.4 TSI ACT v dlhodobom teste: Ako je na tom s výkonom?

Seat Leon 1.4 TSI ACT v dlhodobom teste: Ako je na tom s výkonom?

Motor 1.4 TSI ACT má udávaný výkon 110 kW a krútiaci moment 250 Nm. Dlhodobo testovaný Seat Leon predviedol na valcovej skúšobni ešte lepšie hodnoty a najmä veľmi priaznivé priebehy. Krútiaci moment zostáva v prakticky celom rozsahu bežne používaných otáčok nad udávanou maximálnou hodnotou.

13. 11. 2017 | Jiří Červenka

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY