vytisknout velikost písma Patent aktívneho spojlera Mazdy ukazuje, že to s modelom RX myslia vážne

Projekt športového kupé Mazda RX zrejme nie je úplne mŕtvy. Patent aktívneho spojlera naznačuje, že na ňom Mazda pracuje. Pod kapotou by mal byť Wankel ako generátor pre plug-in hybrid.
Patent aktívneho spojlera Mazdy ukazuje, že to s modelom RX myslia vážne

Pamätáte si na koncept Mazda RX Vision? Hoci Mazda tvrdila, že ide predovšetkým o dizajnovú víziu budúcich športových modelov, podľa všetkého sa chystá pokračovanie. Japonská automobilka si totiž nechala patentovať zaujímavý dizajnový a zároveň funkčný prvok, ktorý sme videli už na koncepte, aj keď na ňom sa nehýbal.

Ide o aktívny zadný spojler, ktorý sa schováva do odtrhovej hrany a zároveň čiastočne prekrýva zadné svetlá. Podľa Mazdy má podobné riešenie nielen vylepšiť nielen dizajn vozidla, ale aerodynamiku. Väčšina podobných aktívnych spojlerov je schovaná inde a podľa Mazdy nemajú taký efekt ako jej riešenie.

Prihlášku k patentu podala Mazda ešte len 28. septembra, ako prezrádza dokument z amerického patentového úradu. Na jednom z nadchádzajúcich autosalónov by sme tak mohli vidieť koncept RX Vision v ďalšom štádiu vývoja. Asi najdôležitejším prvkom na celom koncepte je použitie novej generácie Wankelovho motora s rotačným piestom.

Mazda na motore Wankel neustále pracuje, ale v súčasnosti sa javí reálnejšie jeho použitie ako generátor v plug-in hybride. V takejto aplikácii je naopak Wankel pomerne účinný a jeho kompaktná stavba a relatívna jednoduchosť sú veľkou výhodou. Ako samostatný pohon bez elektrickej asistencie už ale zrejme sa súčasnými emisnými normami budúcnosť nemá.

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY