vytisknout velikost písma Päť vodičských chýb, ktoré vás môžu stáť život

Každý robíme za volantom nejaké chyby, ale niektoré môžete zaplatiť svojím životom. Alebo životom niekoho iného.
Päť vodičských chýb, ktoré vás môžu stáť život

Veľmi obvyklým vodičským chybám sme sa už venovali niekoľkokrát. Ale vždy sme sa zameriavali skôr na drobnosti, ktorých sa väčšina vodičov dopúšťa neustále a kvôli ktorým vznikajú síce úplne zbytočné, ale spravidla menšie nehody a komplikácie.

Teraz sa ale zameriame na vodičské chyby, ku ktorým dochádza prevažne vo vyššej rýchlosti a ich následky môžu byť veľmi vážne, dokonca aj priamo fatálne. A to nielen pre ostatných, ale aj pre vás.

Nepozeráte sa ďaleko dopredu

Už sme si to vysvetľovali niekoľkokrát, ale pre bezpečné ovládanie auta je absolútne kľúčové mať ucelený obrázok o situácii na ceste. Musíte sa pozerať ďaleko dopredu, aby ste vedeli, do čoho idete. Ak pozeráte na špičku svojou kapoty alebo na nárazník auta pred sebou (to sa stáva hlavne pri monotónnej a zdĺhavej jazde), koledujete si o veľký problém.

Poučka tiež hovorí, že kam sa pozeráte, tam idete, čo platí najmä pri riešení krízových situácií. Ak budete pozerať na prekážku, narazíte do nej. Opačne by sa ale dalo tiež povedať, že kam nevidíte, tam nemáte jazdiť. To platí najmä pri obchádzaní prekážok, vchádzaní na cestu z neprehľadného miesta alebo pri obchádzaní iných áut. Ako to tiež môže dopadnúť, uvidíte v nasledujúcom videu. Vodič Focusu si myslel, že ešte stihne predbehnúť kamión a zaradiť sa do odbočovacieho pruhu. Pritom vôbec nevidel, čo sa v tom pruhu deje.

Zle odhadnete predbiehanie

Správne načasované predbiehanie inak ako zle skončiť nemôže. Či už vás pred predbiehajúcim kamiónom prekvapia dve za sebou idúce auta alebo nepočítate s tým, že auto proti vám pôjde rýchlejšie, jedná sa o vašu obrovskú chybu. Predbiehať môžete, len keď máte úplnú istotu, že sa vojdete a že to stihnete. Nejazdite tam, kam nevidíte. A rozhodne sa nespoliehajte na to, že vám ostatní vodiči uhnú. Oni by možno chceli, ale nemusia vás vidieť. Alebo sa zľaknú a stuhnú.

Chápeme, že vás niektorí vodiči svojou bezdôvodne pomalou jazdou nesmierne obťažujú, takže ich chcete predbehnúť za každú cenu, ale premýšľajte a pozerajte sa čo najďalej dopredu. Máte na predbehnutie dostatok výkonu? Ak máte slabšie auto, predchádzajte zo zálohy - nechajte si väčšiu medzeru a akcelerujte skôr, nech v momente začatia predbiehania máte vyššiu rýchlosť ako auto pred vami. Celý manéver tak bude oveľa rýchlejší a bezpečnejší.

Spoliehate sa, že máte prednosť

Toto platí hlavne pre motorkárov (a tiež chodcov), ktorí predsa len patria ku zraniteľnejším účastníkom premávky. Ale aj vodiči áut by mali počítať s tou eventualitou, že aj keď majú prednosť, nemusí to znamenať, že ju dostanú. Niekedy vás vodič iného auta na vedľajšej ceste jednoducho nemusí vidieť. Stačí k tomu málo, napríklad nešťastne zvolená kombinácia uhla križovatky a vašej rýchlosti, kedy sa dotyčnému schováte v zornom poli, napríklad za hrubým A-stĺpikom. To viete, keď skoro každý vodič v aute leží, nemôže ani poriadne vidieť von.

Keď idete po hlavnej ku križovatke, majte vždy pripravený únikový plán. Najmä auto stojace u križovatky by vás malo varovať. Vidí ma? Možno áno, ale možno tiež nie. Vždy sa presvedčte, či máte prípadne v protismere miesto na vyhnutie. Pokiaľ ide v protismere auto, nezostane vám nič iné než brzdiť a búrať. Lepšie je búrať do auta prichádzajúceho zboku, než čelne do rozbehnutého v protismere.

Ste príliš rýchli v nájazde do zákruty

Keď to preženiete s rýchlosťou do ľavotočivej zákruty (v našich podmienkach sa jazdí vpravo), ublížite maximálne sebe, ak sa vám to práve nestane v meste vedľa chodníka plného ľudí. Ale ak rovnako preženiete pravotočivú zákrutu, hrozí, že trafíte auto v protismere. Je na to jednoduchý liek - nespoliehať sa, že príslušnú ceste poznáte. Vždy choďte len tak, aby ste dokázali bezpečne ovládať auto na vzdialenosť, na ktorú máte rozhľad.

Uplatňujte aj princíp tzv. neskorého apexu. Vrchol zákruty si stanovte čo najďalej a vždy si nechávajte rezervu, aby ste mohli utiahnuť stopu dovnútra zákruty. Vodiči sa pri rýchlej jazde najčastejšie dopúšťajú práve tej chyby, že zatočia príliš skoro, teda že si vrchol zákruty posunú dopredu. Potom ich ale prekvapí, že zákruta napríklad uťahuje alebo pokračuje a oni už nemajú rezervu, aby oblúk dotočili. To predviedol vodič na nasledujúcom videu. Ten mal šťastie v nešťastí, pretože v protismere práve nikto nešiel.

Nevenujete sa dostatočne riadeniu

Už podľa štatistík je nevenovanie sa riadeniu najčastejšou príčinou dopravných nehôd, aj tých vážnych. S rozmachom smartfónov, internetu, Facebooku, Twitru a YouTube sa vodiči čoraz častejšie venujú iným veciam ako samotnému riadeniu. Ono to ide ruka v ruke aj s rozmachom elektronických asistentov a spoliehaniu sa práve len na ne.

Je síce pekné, že máte adaptívny tempomat s funkciou stop & go alebo asistent pre udržanie v jazdnom pruhu, prípadne protikolízny systém. Ale elektronika nie je samospasná. A aj keď si možno hovoríte, že napísať pri jazde po rovnej poloprázdnej diaľnici krátku esemesku "Hneď som doma" určite zvládnete, je to presne ten okamih, kedy pozeráte na telefón, rádio, navigáciu alebo sa otáčate dozadu na dieťa v sedačke, kedy sa môže stať problém. Pozerajte sa na ceste, okolo seba a dávajte pozor.

Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Pri bežnej jazde s občasnou prudšou akceleráciou nadchne hybridný pohon vycibreným prejavom; najpresvedčivejší zostáva v mestskej prevádzke.

dnes | Dalibor Žák
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 9 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A