vytisknout velikost písma Päť rád, ako prežiť voľné jazdy pre verejnosť na Nürburgringu Nordschleife

Ak sa chystáte na Severnú slučku Nürburgringu prvýkrát, pripravte sa na to, že to nebude žiadny med.
Päť rád, ako prežiť voľné jazdy pre verejnosť na Nürburgringu Nordschleife

Pre automobilových nadšencov je Severná slučka Nürburgingu niečo ako Mekka pre moslimov. Považujú za svoju svätú povinnosť sa tam aspoň raz za život pozrieť. Pre niekoho, kto si ešte pamätá ľudoprázdne parkovisko pred bránou a cestovné za štyri eurá na jedno kolo, už môže byť aktuálne Nürburgring tak trochu klišé, ale svoje čaro má stále.

Medializácii pomohol samozrejme internet, Top Gear a počítačové hry, takže dnes je na Severnej slučke (nemecky Nordschleife), prakticky stále plno.

Nordschleife_Brünnchen.JPGNordschleife_Pflanzgarten_II.JPGNurburgring karrussel.jpg
Na Nordschleife sa najčastejšie dopúšťajú chýb začiatočníci kvôli vysokej miere motivácie spojenej s neznalosťou trate

Na jednu jazdu v cene 27 eur sa stojí dlhé kolóny a trať je plná premotivovaných bláznov. Z toho samozrejme plynú určité riziká pre niekoho, kto je tu vôbec prvýkrát. Takže ako sa na to pripraviť a svoje prvé kolá prežiť v jednom kuse?

Skontrolujte si auto

Prvá zásada hovorí nepúšťať sa na Nordschleife s autom, ktoré sa rozpadá. Predovšetkým by vás tam ani nepustili, takže sa snažte mať na pneumatikách vzorku, majte v poriadku brzdy a predovšetkým vám musí auto stíhať chladiť motor, pretože v tiahlych stúpaniach sa nadrie.

Pravidlá Nürburgingu obmedzujú hluk výfuku na 95 dB, ale radšej sa vždy pozrite na stránky okruhu, či neplatí nejaké ďalšie obmedzenia ohľadom hlučnosti. Pri jazdách pre verejnosť musí mať auto registračné značky a platnú technickú prehliadku.

Špeciál bez značiek na okruh počas jázd pre verejnosť nepustia, pretože trať má štatút verejnej jednosmernej spoplatnenej cesty (preto na nej neplatí rýchlostný limit, je tu len odporúčaných 130 km/h ako na diaľnici).

Naučte sa trať

Ono sa to povie ľahko, ale horšie urobí. Dôležité je si urobiť aspoň rámcovú predstavu o tom, kam trať vedie. Veľa začiatočníkov má pocit, že má trať naučenú napríklad zo závodného simulátora, ale počítač vás nepripraví na rôznorodosť povrchu a predovšetkým veľká preťaženie.

Na internete nájdete dosť návodov, kadiaľ vedie ideálna stopa. Ale ak ste úplný začiatočník, jednoducho sa tu správajte ako na ceste a postupne sa s traťou zoznamujte. Od budúceho roka ale môže byť na Nordschleife všetko inak, vedenie sa chystá vykonať rozsiahle zmeny.

Pusťte si demotivačné videá

Než sa pustíte na trať, odporúčame pustiť si pár tzv. "demotivačných" videí. Skrátka na youtube zadajte do vyhľadávania výrazy ako Nürburgring a crash a hneď máte k dispozícii niekoľko príkladov, čo na Nordschleife nerobiť.
Najmä to pomôže pochopiť, že priestor pre chybu je na Nordschleife skutočne malý. Navyše za rozbité zvodidlá a odťah sa platia sumy, ktoré idú do tisícov eur.

Tiež počítajte s tým, že aj keď vy pôjdete podľa pravidiel a usporiadane, vždy môže priletieť niekto, kto si nedáva pozor a trafí vás. Príklad takejto situácie môžete vidieť na nasledujúcom videu, v ktorom sa premotivovaný vodič Audi TT utopil v beznádejnej nedotáčavosti a vodiča E30 doslova zostrelil.

Prečítajte si poriadne pravidlá

Aj jazdenie po Nordschleife má svoje pravidlá, lebo to technicky nie je pretekársky okruh, ale spoplatnená cesta pre motorové vozidlá. Podľa nemeckých zákonov na nej neplatí rýchlostný limit, pokiaľ nie je značkou stanovené inak. Síce tu sú miesta s oficiálnym obmedzením, ale rýchlosť nikto nikdy nemeral. Na Nordschleife smú ísť vozidlá s konštrukčnou rýchlosťou minimálne 60 km/h.

Ohľadom pravidiel je dôležité spomenúť, že sa predbieha výhradne vľavo. Nepredbiehajte pomalšie autá sprava. Ak vás niekto dobehne, choďte vpravo a dajte blinkerom doprava znamenie, že o ňom viete. Rozumný rýchlejší vodič vám nechá priestor, ale zbytočne ho nezdržujte.

flugplatz.jpgkallenhard.jpgNordschleife_Pflanzgarten.JPGNa Nürburgringu je veľmi málo miest, kde môžete urobiť chybu beztrestne. Väčšinou vás hneď čaká veľká rana do zvodidiel

Nepredbiehajte safetycar! Ak ho dobehnete a má zapnuté majáky, musíte ísť za ním. Spravidla rovnako ide k miestu, kde je zatvorená trať. Keď vám ukáže, môžete ho predbehnúť, rovnako tak je možné opatrne predbehnúť odťahovku. Už sa stalo, že boli niektorí vodiči vykázaní za nerešpektovanie safetycaru.

Ďalšou vecou sú vlajky, respektíve ich absencia. Na okruhu je normálne, že vám traťový komisár dáva signalizáciu napríklad žltými vlajkami, ale na Nordschleife sa ich veľmi nedočkáte. Často tak prídete do miesta, kde je nehoda, bez akéhokoľvek upozornenia.

Netlačte hneď na pílu

Pravidlo číslo 1: Ak ste tu prvý krát, jazdite opatrne a nechávajte si rezervu. Pravidlo číslo 2: Ak tu za sebou nemáte aspoň stovku ostrých kôl, platí pravidlo číslo 1.

Trať má svoje špecifiká a trvá dlho, než sa naučíte využívať jej možnosti naplno. Navyše sa tu zakaždým veľmi rýchlo menia podmienky, prakticky v každom kole je to iné. Stáva sa tiež, že na jednu časť okruhu prší, zatiaľ čo druhá je úplne suchá.

Najčastejšou chybou začiatočníkov je práve nezvládnutie emócií a príliš vysoká nájazdová rýchlosť v chybnej stope. Preto sa na Nordschleife správajte ako na neznámej ceste. Dodržujte princíp neskorého apexu a nechávajte si väčšiu rezervu pre prípadnú chybu. A to nielen svoju, ale aj tých ostatných.

Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Pri bežnej jazde s občasnou prudšou akceleráciou nadchne hybridný pohon vycibreným prejavom; najpresvedčivejší zostáva v mestskej prevádzke.

25.  10.  2016 | Dalibor Žák
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 9 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na ne…

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 |
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |