vytisknout velikost písma Označenie CSL sa vráti na modely BMW M

BMW oživí označenie CSL pre modely M. Model M2 bude pravdepodobne prvý, kto ho bude mať. CSL bude opäť ľahšie a trochu silnejšie.
Označenie CSL sa vráti na modely BMW M

Po dlhých rokoch odmietania skalných fanúšikov a premiérach trojvalcových prednokoliek v BMW svitá na lepšie časy. Frank Van Meel, šéf divízie BMW M, povedal v rozhovore pre US Road & Track, že logo CSL sa vráti do športových modelov BMW M. A bude značiť presne to, čo značilo na ikonickej M3 E46 alebo ešte skôr na modeli 3.0 CSL.

Budúce CSL tak budú predovšetkým okruhové hračky, ktoré dostanú nastaviteľný podvozok, výrazne nižšiu hmotnosť (zabudnite na audio systém, navigáciu, strešné okno a podobne), lepivé pneumatiky, ochrannú klietku a vystužený motor. Bohužiaľ, budú vyrobené v obmedzenom počte.

V súčasnosti ponúka BMW verziu CS a ostrejšie GTS okrem štandardného modelu M. Práve GTS má byť nahradené CSL. Už dlhšiu dobu sa šíria správy o tom, že verziu CS dostane už v januári BMW M2 a prevedenie CSL s výkonom 408 koní dorazí o pár mesiacov neskôr. Nie je to však oficiálne potvrdené.

Legendárne BMW M3 E46 CSL sa dočkalo iba 1400 exemplárov. V porovnaní s M3 bolo CSL o 110 kg ľahšie a mal motor výkonnejší o 17 koní a 5 Nm a silnejší motor S54B32. Prvým CSL bol BMW E9, ktorý bol predstavený v máji 1972 ako špeciálna homologácia pre pretekárske vozidlo. Tam vzniklo len 1265 exemplárov.

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY