vytisknout velikost písma "Ostrá" Škoda Fabia sa volá R5. Zatiaľ jediný štvorvalec v ponuke

Škoda oficiálne predstavila športovú verziu modelu Fabia, o ktorej sa nedávno špekulovalo. Vozidlo sa nakoniec volá Škoda Fabia R5. O pohon sa stará motor 1.4 TSI naladený na 125 k. Na chvíľu to bude jediný štvorvalec v ponuke. Fabia R5 je limitovaná na 1300 exemplárov, predávať sa bude na 21 trhoch.
"Ostrá" Škoda Fabia sa volá R5. Zatiaľ jediný štvorvalec v ponuke

Nedávno sa na verejnosť z neoficiálnych zdrojov dostala informácia o tom, že Škoda pripravuje športovo strihané prevedenie modelu Fabia. Samotná automobilka túto skutočnosť potvrdila, ale nepriamo sľubovala trojvalcový motor. Dnes bola novinka oficiálne odhalená. Volá sa Fabia R5 a vznikla ako oslava tohtoročných úspechov súťažného špeciálu, ktorý nosí rovnaké meno. Poháňaná je nakoniec štvorvalcom.

Základom je prevedenie Monte Carlo kombinujúce bielu karosériu a čiernu strechu. Vo výbave sú aj sedemnásťpalcové liate kolesá a záujemcovia si môže vybrať ich farbu. K dispozícii je biela, čierna alebo žiarivo zelená. Vzhľad dopĺňajú ešte nápisy "WRC 2 2017 champion". V interiéri nič zvláštne nečakajte, výnimkou je iba športový volant a športové sedadlá.

To najzaujímavejšie nájdeme pod kapotou. Verziu Škoda Fabia R5 totiž poháňa štvorvalec 1.4 TSI, naladený na 92 ​​kW (125 k). Ako asi viete, po nástupe motora 1.0 TSI už nebolo možné Fabiu zaobstarať inak ako s trojvalcom, teraz sa teda vracia štvorvalcová jednotka.

Mladoboleslavská novinka bude vždy kombinovaná s automatickou prevodovkou DSG. Akcelerácia z nuly na 100 km/h prebehne za 8,8 s a najviac sa vozidlo rozbehne na 203 km/h. Pre lepšie jazdné vlastnosti potom Fabia R5 dostala ešte znížený podvozok a tuhšie tlmiče. Prepracovaný koncový tlmič výfuku by mal zabezpečiť výraznejší zvukový prejav.

Jediná štvorvalcová Fabia sa v ponuke značky príliš dlho neohreje. Škoda vyrobí prevedenie R5 v limitovanej edícii len 1300 kusov. Vozidlo zamieri celkom na 21 trhov. Okrem Slovenska to bude tiež napríklad Česko, Švédsko, Fínsko, Nemecko alebo Holandsko. Ak teda máte záujem, otáľať by ste nemali. A ak na vás Fabia R5 nezostane, nie je nutné hádzať flintu do žita. Volkswagen už predsa predáva Polo GTI s dvojlitrovým TSI s výkonom 147 kW (200 k).

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY