vytisknout velikost písma Osemvalec 6,7 l Ford Power Stroke má 1270 Nm

Ford predstavil modernizovaný model F-450. Pod kapotou je najsilnejší naftový osemvalec v histórii značky. Motor Power Stroke má objem 6,7 l a krútiaci moment 1270 Nm.
Osemvalec 6,7 l Ford Power Stroke má 1270 Nm

Poslednou dobou to je s dieselom v osobných autách dosť nahnuté. Avšak pracovné stroje, nákladné autá a klasické americké pick-upy sa bez neho len tak nezaobídu. S novým naftovým motorom teraz prišiel Ford a je to naozaj výnimočné dielo.

Nový dieselový osemvalec Power Stroke má objem 6,7 l. Vo vrcholnom prevedení ponúka veľmi pekný výkon 336 kW (456 k) a hlavne krútiaci moment 1270 Nm. Vyhlásenie, že "to poriadne ťahá odspodu", tak dostáva úplne nový rozmer. Jedná sa o najvýkonnejší a najsilnejší dieselový motor, ktorý je v tejto triede aktuálne k dispozícii, aspoň to teda uvádza automobilka. Kúpite ho v pick-upe Ford F-450 v prevedení s pohonom zadnej nápravy, na ktoré je samozrejme poctivá dvojmontáž.

Hlavnou prednosťou veľkého pick-upu je ťažná sila. Kým na korbe odvezie Ford F-450 s novým osemvalcom Power Stroke 3312 kg nákladu, utiahne príves s hmotnosťou až 9450 kg. Aby toho nebolo málo, môžete si na zadnú plošinu dať aj točňu a ťahať aj náves. A ten môže vážiť až 15 300 kg. To by snáď malo na také tie bežné rodinné výlety na chalupu stačiť.

Ford si za F-450 Super Duty s týmto motorom vypýta 52 830 dolárov, ale so všetkými poplatkami a daňami spojenými s dovozom by vás také praktické rodinné auto s úsporným dieselom u nás vyšlo na zhruba 80-tisíc eur. Stále je to ale menej, než na koľko vyjde napríklad také Audi SQ7.

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY