vytisknout velikost písma Opel Meriva 2014: viac elegancie, skvelý motor [prvé jazdné dojmy]

Odlíšiť sa od ostatných, to je v poslednej dobe stále náročnejšie. A aby "odlišnosť" bola naozaj užitočná, tak to sa naozaj len tak nevidí. Opel Meriva to vie. Naviac dostal nový motor a množstvo vylepšení.
Opel Meriva 2014: viac elegancie, skvelý motor [prvé jazdné dojmy]
Zoznam kapitol
  1. Významná premena, IntelliLink a spol., Na ceste
  2. Variabilný interiér, Záverom
  3. Fotogaléria (exteriér)
  4. Fotogaléria (interiér a technika)

Významná premena

Už prvá generácia Opelu Meriva z roku 2003 priniesla do segmentu kompaktných MPV čosi nové. Bol to veľmi vydarený automobil, ktorý aj cez svoje kompaktné vonkajšie rozmery ponúkal priestranný interiér, ale tiež celkom dobre jazdil. Skutočnou novinkou na hranici senzácia sa ale stala až premiéra modelu Opel Meriva druhej generácie z roku 2010, ktorá priniesla zadné dvere otvárané proti smeru jazdy. Pripomeňme, že sa navyše tento Opel Meriva stal víťazom TÜV Reportu pre rok 2014.

IMG_3752.JPGIMG_3753.JPGIMG_3756.JPGIMG_3758.JPGIMG_3760.JPGIMG_3762.JPG
Opel Meriva vo svojej najnovšej podobe

Hoci Opel o tejto Merive tvrdohlavo hovorí ako o tretej generácii, je to v skutočnosti typický príklad faceliftu, no je potrebné uznať, že úprav je tu viac, než býva pri podobných príležitostiach zvykom. Facelift sa dotkol hlavne upraveného predku s výraznejšou a širšou maskou chladiča v štýle Insignie, prepracovaných svetlometov so vstavanými zdrojmi LED pre denné svietenie a nových zadných svetiel takisto zložených z LED.

Na palube sa nič zásadné nezmenilo, za zmienku stojí hlavne multimediálna sústava Opel IntelliLink so sedempalcovým displejom slúžiacim tiež k projekcii obrazu cúvacej kamery, ktorú mimochodom u priamej konkurencie nájdete len výnimočne. IntelliLink pre Merivu je v podstate podobný, aký poznáme z Insignie alebo Zafiry, no ide o jeho trochu zjednodušenú verziu.

IntelliLink a spol.

Displeju síce nemožno nič vytknúť ani v oblasti rozmerov, ani čo do kvalít zobrazenia, ale nie je dotykový a všetko je potrebné ovládať z panela na stredovej konzole. Hoci napríklad Ford pri modernizácii Fiesty či Focusu prikročil k radikálnemu obmedzovaniu počtu samostatných tlačidiel, v Merive ich je na stredovej konzole stále veľa. Aj vďaka tomu sú tlačidlá malé a na logiku ich rozmiestnenia sa zvyká len veľmi ťažko. A aj keď sú tých tlačidiel desiatky, nenájdete v nich spínač vedúci do menu audiosústavy, kam sa dostanete jedine cez hlavné menu...

IMG_3794.JPGIMG_3795.JPGIMG_3796.JPGIMG_3797.JPG03-A288483.jpg04-A288484.jpg
Aj interiér Merivy bol trošku priblížený aktuálnym modelom značky Opel

K mezititulku predchádzajúcej kapitoly: auto robí motor, s ktorého kvalitami stojí aj padá. V omladenej Merive nastupuje úplne nový vznetový štvorvalec 1,6 CDTI EcoTec konečne priamo z konštrukčnej dielne GM, ktorý postupne nahradí ako 1,3 CDTI (Fiat), tak 1,7 CDTI (Isuzu). Tieto motory síce zatiaľ v ponuke zostávajú, ale súčasne možno dostať tiež 1,6 CDTI vo verziách 81 kW (vs. 1,7 CDTI/81 kW, len s automatom) a 99 kW, pripravovaná verzia 70 kW potom nahradí rovnako výkonný motor od Fiatu.

08-A283104 1.6 CDTI.jpg09-A289282 1.6 CDTI.jpg01-A289666.jpg01-A289676 X-Ray Illustration.jpg02-A289670 FlexDoors.jpg03-A289668 Passive Safety.jpg
Významnou novinkou Merivy sa stáva nový motor 1,6 CDTI

Iste, JTD od Fiatu stále patrí k veľmi dobrým motorom, ale Isuzu 1,7 l už nemôže s novou dobou držať krok. V priamom porovnaní s rovnako výkonným motorom GM 1,6 l má nižší krútiaci moment, horšie dynamické vlastnosti a výrazne vyššiu spotrebu. Motor 1,6 CDTI ECOTEC sme skúšali len nedávno (hoci v silnejšom prevedení) pri teste Opelu Zafira Tourer a opäť potvrdil svoje kvality.

Na ceste

Najviac sme toho pri testoch novej Merivy najazdili práve s vozidlom v najvyššej výbave Cosmo a motorom 1,6 CDTI/81 kW. Motor žhaví len za studena (asi 2 s) a má mimoriadne pokojný a tichý chod, takže pri počúvaní zvonku budete možno chvíľu premýšľať, či to náhodou nie je "benzín". Hoci nezahriaty motor pri záťahu z nízkych otáčok chvíľami zaklepe, je od priestoru pre cestujúcich znamenite odhlučnený.

08-A289283.jpg11-A289274.jpg12-A289277.jpg13-A289278.jpg10-A289300.jpg23-A289298.jpg
Meriva s faceliftom nadobudla na serióznosti

Do interiéru prenášané vibrácie pohonnej jednotky sú minimálne, čo ale vodiča poteší ešte viac, to je presvedčivý záťah v stredných otáčkach, v ktorých sa bude bežný užívateľ pohybovať najčastejšie. Mierny "turboefekt", čiže odozva motora na prudké prešliapnutiu plynu v nízkych otáčkach, je síce bádateľný (turbína sa jednoducho musí nejako roztočiť), ale tento štvorvalec sa ochotne zbiera už od 1 500 ot./min. a priebeh krútiaceho momentu je až k 4 000 ot./min. prakticky lineárny.

V bežnej prevádzke nižší výkon (vs. Zafira Tourer) prakticky nezaznamenáte, pretože sa prejaví až v oblasti cez 3 000 ot./min., kedy už ale máte dostatok tlaku v plnení pre preradenie na vyšší rýchlostný stupeň. V tejto súvislosti je potrebné oceniť kvality nových prevodoviek pre Merivu, ktoré majú vhodnejšie odstupňovanie a krátke dráhy radiacej páky. Celkovo vzaté, s nástupom motora GM 1,6 CDTI dostáva motor Honda 1,6 i - DTEC z Civicu konečne adekvátnu konkurenciu.

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Pri bežnej jazde s občasnou prudšou akceleráciou nadchne hybridný pohon vycibreným prejavom; najpresvedčivejší zostáva v mestskej prevádzke.

včera | Dalibor Žák
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 9 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A