vytisknout velikost písma Opel Crossland X ukazuje, že MPV uvoľňujú miesto crossoverom

Kompaktné MPV pomaly miznú z trhu. Postupne ich nahrádzajú módne crossovery. Opel Crossland X je nástupca Merivy. Rovnakú platformu bude mať nástupcu Citroënu C3 Picasso.
Opel Crossland X ukazuje, že MPV uvoľňujú miesto crossoverom

Nedávno predstavený kompaktný crossover Opel Crossland X nie je len ďalším doplnkom výrobné rady Opelu. Nový model nahradí pomerne obľúbené kompaktné MPV Meriva. Opel tak ponuku klasických MPV zredukuje iba na Zafiru a namiesto Merivy už kúpite len "kompaktný rodinný crossover". Tento trend ale nasledujú aj konkurenčné značky.

Nový crossover od Opelu je zaujímavý aj tým, že stojí na platforme, ktorú bude nemecká automobilka zdieľať s koncernom PSA Peugeot-Citroën. Podobne koncipovaný tak bude napríklad nástupca Citroënu C3 Picasso, ktorý sa tiež zmení z MPV v crossover. Platformu využije aj Peugeot.

Odklon od vozidiel kategórie MPV sme mohli sledovať dokonca aj v Renaulte Espace, ktorý možno považovať za zakladateľa tejto kategórie v Európe. Pre podobne koncipované veľkopriestorové rodinné autá sa vžilo označenie "Eurovan", aj keď pôvodne sa tak označoval len rad technicky príbuzných modelov Citroën Evasion, Citroën Synergie, Fiat Ulysse, Lancia Zeta a Peugeot 806. To bola rodina jednotných MPV vyrábaných v rokoch 1994 až 2002 .

Štatistiky predajov a počtov registrácií z posledných rokov ukazujú, že o MPV záujem klesá. To sa ale týka aj ďalších tradičných typov karosérie. Napríklad Volkswagen teraz musí kvôli klesajúcemu záujmu o Passat sedan zastaviť na niekoľko dní montážnu linku. Nepredávajú ich športový roadstery, nikto nechce malé mestské autá a jediný, kto si aspoň trochu drží svoje pozície, sú klasické hatchbacky segmentu C.

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY