vytisknout velikost písma Od Felicie po Octaviu RS: 10 najlepších jazdeniek značky Škoda

Vozidlá českej značky Škoda sú na našom trhu nových a hlavne ojazdených vozidiel najobľúbenejšie. A určite to nie je dané len patriotizmom. Sú to jednoducho dobré autá. Ale ktoré sú vôbec najlepšie?
Od Felicie po Octaviu RS: 10 najlepších jazdeniek značky Škoda

Snažili sme sa dať dohromady desiatku rôznych škodoviek v rôznych cenových reláciách. Každá z nich má pochopiteľne svoje muchy, ako všetky jazdenky. Všeobecne ale platí, že s nimi nešliapnete vedľa.

10. Škoda Felicia 1.3 MPI

Ak chcete niečo, čo sa dá zaobstarať za pár stoviek eur, mohla by byť zachovalá Felicia pomerne solídnou voľbou. Iste, nie je to žiadna hitparáda z hľadiska štýlu, dynamiky, bezpečnosti a komfortu, ale na posúvanie medzi dedinami je vlastne stále plne dostačujúca.

skoda-felicia-1.jpgskoda-felicia-2.jpg

Obrovskou výhodou sú veľmi lacné diely, jednoduché opravy a skutočnosť, že vám to pomôže spravit kadejaký garážový kutil. Hľadajte auto, ktoré nie je extrémne napadnuté koróziou. Bude to trochu oriešok, ale s Feliciou sa dá vždy niečo urobiť, aby aspoň ďalší rok do nasledujúcej technickej jazdila. A potom zase... A tak to ide stále dookola.

Pre ľudí s veľmi obmedzeným rozpočtom predstavuje Felicia asi najjednoduchšiu cestu k relatívne spoľahlivému autu. Dlhodobé prevádzkové náklady má naozaj nízke a nie je tu žiadne extrémne riziko. Svoje dva alebo tri posledné roky si vždy odpracuje so cťou.

9. Škoda Fabia 1.4 MPI

Prvá generácia Fabie stojí za zlepšeným imidžom automobilky Škoda predovšetkým na západoeurópskych trhoch. Je pevná, bezpečná a dobre navrhnutá. Jej konštrukčná jednoduchosť je ale bonusom pre niekoho, kto hľadá ojazdené auto za zhruba 1 500 eur.

skoda-fabia-1.jpgskoda-fabia-2.jpg

Klasický motor 1,4 l s rozvodom OHV je pozostatkom z čias Felicii a Favoritov. Mechanicky drží, len je potrebné doň investovať. Tesnenie pod hlavou už pravdepodobne niekto menil, potom nejakú dobu vydrží. Rovnako tak reťazový rozvod, vačky sa poriešia raz po 250 000 km a potom už máte pokoj. Chce to len meniť každých 10 000 km olej a každé dva tri roky chladiacu kvapalinu.

Hľadajte kus bez korózie a bez tuningu a radšej sa zmierte s chudobnou výbavou. Airbag vodiča dostanete vždy, posilňovač riadenia tiež (okrem verzie Junior). Jediným rizikom je práve elektromechanický posilňovač, ktorého repas vás môže vyjsť na tristo eur. Ale bez neho sa dá tiež žiť, len sa trochu narobíte.

8. Škoda Fabia I Combi 1.4 16V

Fabia prvej generácie dostala v poslednom ťažení (od apríla 2006 do decembra 2007) podarený motor 1.4 16V s výkonom 59 kW, nájdete ho pod výrobným kódom BUD. Je to zásadne modernizovaná jednotka, ktorá sa dostala aj do Octavie a druhej generácie Fabie. Keď si postrážite výmenu remeňových rozvodov každých 90 000 km, tento motor vydrží a bude jazdiť mimo mesto do šiestich litrov.

skoda-fabia-I-fl-1.jpgskoda-fabia-I-fl-2.jpg

Už navyše nemá problémy so spotrebou oleja a dynamicky na prvú generáciu Fabie bohato stačí. Do hatchbacku sa nedával a sedan nie je príliš praktický. Hľadajte teda kombi z roku 2007. To je posledný ročník, takže všetky detské choroby už boli pri jednotkovej Fabii dávno vychytané.

Nechcite ale prestavbu na LPG, tento motor má aj na obyčajný benzín dostatočne rozumné prevádzkové náklady. Plyn mu zoberie cennú dynamiku a môžete mať problémy so štartovaním. Nezabudnite tiež meniť každých 12 až 15 000 km olej, najmä pri kusoch s vysokým nájazdom.

7. Škoda Octavia I 1.9 TDI

Toto je stálica a niet sa čomu diviť. Prvé verzie klasického tédéíčka s rotačným čerpadlom sú neuveriteľne pevné motory a dokonca sa aj oplatí investovať do ich veľkej generálky. Ich robustnosť a vidina dlhodobého lacnej prevádzky stojí za každé euro.

skoda-octavia-i-1.jpgskoda-octavia-i-2.jpg

Je zaujímavé, že tieto Octavie stále stoja okolo troch-štyroch tisíc eur, zatiaľ čo porovnateľný model s iným motorom sa predáva zhruba za tisícku. Pokiaľ ale včas meníte olej, k motoru 1.9 TDI sa správate slušne a nechávate ho servisovať u skúseného odborníka, vydrží pokojne milión kilometrov. Možno aj viac.

Jedinou citlivou vecou sú rozvody, respektíve ich nastavenie pri výmene každých 90 000 km. Túto prácu zverte len niekomu, kto má potrebné vybavenie a šikovné ruky. Keď sa o auto budete starať, naozaj vydrží a dlhodobo zvládne jazdiť za štyri a pol litra na 100 km.

6. Škoda Fabia II 1.4 16V

Druhá generácia Fabie síce vyzerá ako peň, ale z hľadiska úžitkových vlastností jej v podstate nie je čo vytknúť. Benzínová atmosférická tisícštyristovka predstavuje úplne dostatočný pohon s rozumnou spotrebou a náklady. Len nezabudnite každých 90 000 km vymeniť remeňové rozvody, nech máte pokoj.

Skoda-Fabia-II-1.jpgSkoda-Fabia-II-2.jpg

Sice vás to vyjde na tristo eur, ale to je spolu s výmenami oleja po 15 000 km alebo raz za rok prakticky jediný zásadný výdavok, ktorý vás čaká. Inak to len jazdí a jazdí a jazdí. Pozor ešte na podvozok. Klepajúce tyčky stabilizátora vyriešite za pár desiatok eur, horné uloženie tlmičov sa tiež opravuje len raz okolo 100 000 km.

Z hľadiska dlhodobých nákladov je táto benzínová Fabia asi najrozumnejšou voľbou na trhu. Všetko na ňu zoženiete lacno a kazí sa zriedkavo, nie pravidelne. Vlastne sa nekazí skoro vôbec, keď jej dávate, čo potrebuje. Je to auto k neuťahaniu.

5. Škoda Fabia II 1.6 16V AT

Tisícšesťstovka je hlučnejšia než motor 1.4 16V a vezme si osem litrov, ale do nášho zoznamu ju dávame kvôli automatickej prevodovke. Samočinné radenie získava na popularite a predovšetkým poskytuje slobodu pohybu ľuďom, ktorí radiť nechcú alebo zo zdravotných dôvodov nemôžu.

Skoda-Fabia-II-AT-1.jpgSkoda-Fabia-II-AT-2.jpg

Fabia druhej generácie s šesťstupňovým automatom je výborná voľba, nič lepšie v cenovej relácii okolo 5-tisíc eur nekúpite. Tisícšesťstovka má reťaz, ktorý sa výnimočne prihlási o slovo po zhruba 120 000 km, ale to sa týka predovšetkým manuálov. V automate napodiv reťaz aj po 150 000 km stále drží a závady nevykazuje ani samotný automat s hydrodynamickým meničom, pokiaľ v ňom každých 60 000 km vymeníte olej. Je smutné, že túto výbornú prevodovku nahradil koncern poruchovým sedemrychlostným DSG. Ale to viete, tabuľkové emisie...

Všeobecne je vo Fabii II dosť miesta, výhľad z auta je perfektný, zoženiete na ňu všetko a vždy ju dobre predáte. A osem až deväť litrov vám bude v meste žrať každý automat. Vďaka dlhej šestke si verzia s automatom povie mimo mesto o šesť a pol litra, čo je paradoxne asi o pol litra až liter menej ako pri manuále s krátkou päťkou.

4. Škoda Rapid 1.2 TSI

Hoci mal motor 1.2 TSI spočiatku zlú povesť kvôli kazovým reťazovým rozvodom, koncern na ňom pracoval a nakoniec sa ho podarilo vylepšiť. Lenže zatiaľ čo pri Octavií a Fabii musíte pátrať, či už má odolnejšiu reťaz, v Rapide dostanete posilnené prevedenie rozvodov vždy. To je obrovská výhoda.

Skoda-Rapid-1.jpgSkoda-Rapid-2.jpg

Rapid je aj konštrukčne jednoduchý a ľahko sa poskytuje servis. Svojou primitívnosťou trochu pripomína prvú generáciu Fabie. Pre niekoho, kto toto auto vyfasoval namiesto Octavie, to možno bola zlá správa. Ale pre vyhľadávačov jazdeniek, ktorí riešia prevádzkové náklady zo svojho, je to rozhodne dobrá správa. Stačí len dodržiavať základné servisné zásady, ako je výmena oleja najneskôr po 15 000 km alebo citlivé zaobchádzanie za studena, a Rapid s motorom 1.2 TSI vydrží veľa.

Z hľadiska dlhodobých prevádzkových nákladov je tento motor zrejme najlepšou voľbou, pretože oproti dieselu 1.6 TDI nemá výrazne horšie spotrebu (ak ho neženieme stošesťdesiatkou po diaľnici) a nehrozí obrovskými jednorazovými investíciami (DPF pre 1.6 TDI stojí 1 300 eur). Z tohto trochu opomínaného vozidla by sa mohol stať postupom času bazárový trhák, po ktorom bude zhon.

3. Škoda Octavia II 2.0 TDI CR

Druhá generácia Octavie je solídny model, ale už toho za sebou bude mať veľa. Napriek tomu by sa dal ešte nájsť solídny kus po modernizácii s motorom 2.0 TDI a vstrekovaním common-rail. Na rozdiel od verzie PD sú vstrekovače spoľahlivejšie a pri verziách s filtrom DPF už regenerácia problémy nerobí. Za modernejší motor Euro 5 (áno, ten, čo podvádzal emisné testy) bez vírivých klapiek v saní a so spoľahlivejšími (a na opravu lacnejšími) vstrekovačmi si však priplatíte.

Skoda-Octavia-2009-1600-1c.jpgSkoda-Octavia-2009-1600-1e.jpg

A pretože Octavia patrí v rámci koncernovej politiky medzi modelmi "nižšej kategórie", nemá motor vyvažovací hriadeľ, takže odpadá riziko náhleho zlyhania mazania vinou opotrebovaného unášača olejového čerpadla, čo postihuje staršie šestnásťventilové dieselové Superby, Pass a vozidlá Audi, akokoľvek to vo verzii TDI- CR už nie je taký strašiak ako pri TDI-PD. Hľadajte Octaviu s kódom motora CFHC. Tam sa nemá prakticky čo rozbiť.

Postrážte si, aby servis pri prvej výmene rozvodov poriešil chúlostivé uchytenie napínacej kladky v hliníkovom bloku. Potom už platia len zásadné poučky ako kvalitný nafta, olej po 15 000 km a opatrné zahrievanie a dochladzovanie. Verzia 2.0 TDI-CR už tiež toľko neničí dvojhmotové zotrvačníky. Vyhnite sa ale načipovaným autám, výkon 103 kW bol pre tento motor akurát, verziám 125 kW (v modeli RS) až podozrivo často praskala hlava. A ešte jeden bonus. Ak nechcete radiť, k dvojlitru bolo vždy solídne DSG so šiestimi rýchlosťami s mokrými spojkami. Stačí každých 60 000 km meniť olej, potom funguje výborne.

2. Škoda Octavia III 1.6 TDI

Tretia generácia Octavie sa aj s dieselom dostáva v bazároch pod hranicu 10-tisíc eur a za 8-tisíc eur kúpite solídny kus bez luxusnej výbavy. Centrál, elektrické okná vpredu a klimatizáciu dostanete vždy. Len bude mať také auto najazdených skoro 200 000 km, ale to nič neznamená. Motor 1.6 TDI sa zatiaľ ukazuje ako spoľahlivá jednotka, ak sa o ňu majiteľ riadne stará.

Skoda-Octavia-2013-1600-12.jpgSkoda-Octavia-2013-1600-26.jpg

Oproti dvojlitrom ale motor 1.6 TDI CR ešte jednu nespornú výhodu. V kombinácii s päťstupňovým manuálom MQ250 má večný pevný zotrvačník. Síce trochu zaduní pri rozjazde, ale prežije všetko. Jediným slabším miestom sú citlivejšie vstrekovače, takže niekedy nepredbehne na dedine autobus alebo traktor. Chce to kvalitnú aditivované naftu.

Ak sa potom nepohybujete len po meste, filter DPF sa stačí regenerovať a ani po 250 000 km o ňom vedieť nebudete. Bohužiaľ práve chybné DPF pri utrápených služobných autách s oneskorenými výmenami oleja, ktoré vás bude stáť 1 300 eur, je záležitosť, kvôli ktorej sa inak solídna motorizácia nestretla s dostatočným pochopením.

1. Škoda Octavia II RS 2.0 TFSI

Keď chcete rýchlu jazdu so škodovkou, najistejšia je práve druhá generácia Octavie RS ešte s motorom 2.0 TFSI. Kým diesel 2.0 TDI-PD 16V je pascou a dierou na peniaze, benzínové RS je oveľa spoľahlivejšie. Pohonná jednotka patrí do staršieho konštrukčného radu EA113, takže má ešte remeňové rozvody, ktoré stačí raz za čas vymeniť.

Skoda-Octavia-RS-II-1.jpgSkoda-Octavia-RS-II-2.jpg

Praskajúcu skriňu turba už zrejme niekto riešil, každopádne to stojí za investíciu. Motor 2.0 TFSI síce potrebuje k optimálnemu chodu Natural 98, ale ak toho nenajezdíte veľa, dá sa to vydržať. Navyše dobre znáša čiptuning až niekam k 250 koňom. Potom ale pozor na spojku a tiež na to, aby stíhali brzdy.

Spoľahlivá je aj šesťstupňová prevodovka DSG, ak sa v nej pravidelne menil olej každých 60 000 km. Avšak s manuálom je toto úplne istá voľba. Na rozdiel od naftového RS by aj to benzínové nemuselo mať najazdených tristo tisíc.

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY