vytisknout velikost písma Octavia 2.0 TDI najazdila 500.000 km. Preklepli sme ju s expertom na jazdenky

Autá, ktoré nám požičiavajú priamo automobilky, väčšinou žiaria novotou a na tachometri majú maximálne nízke jednotky tisícov najazdených kilometrov. Nie ako táto strieborná Octavia, pre ktorú sme si pripravili špeciálnu sériu skúšok.
Octavia 2.0 TDI najazdila 500.000 km. Preklepli sme ju s expertom na jazdenky
Zoznam kapitol
  1. Škoda Octavia „500“: Prehliadka s odborníkom
  2. Kompletná fotogaléria

Slovenskí motoristi sa boja áut s vysokými nájazdmi ako čert kríža. Aby aj nie, keď ich prefíkaní obchodníci s ojazdenými autami postupne "naučili", že bežné auto má po piatich alebo viacerých rokoch prevádzky najazdené sotva stotisíc kilometrov. Strieborná Škoda Octavia 2.0 TDI z roku 2004 ale svoju históriu netají - na jej počítadle najazdených kilometrov svieti číslo presahujúce päťsto tisíc.

Škoda Octavia 500 000 km 28.jpgŠkoda Octavia 500 000 km 62.jpgŠkoda Octavia 500 000 km 27.jpgŠkoda Octavia 500 000 km 60.jpgŠkoda Octavia 500 000 km 53.jpgŠkoda Octavia 500 000 km 65.jpg
Aj po pol milióne kilometrov vyzerá Octavia z odstupu zachovale; zblízka však jej stav prezrádzajú nielen početné kozmetické poškodenia, ale aj olúpané logo

Pol milióna kilometrov nabehla s jediným vodičom, ktorý ju najskôr používal vo firme ako služobné auto a následne ju odkúpil k súkromnému používaniu. Keď nakoniec zostala na protiúčet u dealera Škody, mala kompletne doloženú servisnú históriu v autorizovanom servise. Kvôli starobe nemohlo byť auto zaradené do značkového programu jazdeniek Škoda Plus, ale predával ho autorizovaný dealer. Dopytovaná cena predstavovala cca 2 tisíc eur.

Z bazáru späť k výrobcovi

Záujem prejavila samotná Škoda - kohosi z tlačového oddelenia napadlo, že by nebolo zlé auto odkúpiť a požičiavať ho médiám ako dôkaz, že pri pravidelnej údržbe a používaní originálnych dielov nemusí ani 500 000 km znamenať lístok na vrakovisko.

Ponuku prejsť sa so značne ojazdenou Octaviou, navyše poháňanú pomerne problematickým motorom 2.0 TDI PD, sme radi využili aj my. Na rozdiel od niektorých iných redakcií sme sa ale nechceli uspokojiť s banálnym konštatovaním, že auto nejako jazdí a drží pokope.

Náš plán má tri fázy: najprv "Octaviu 500", ako jej začala hovoriť sama Škodovka, necháme prehliadnuť expertom na preverovanie jazdeniek Alešom Zichom. Potom na valcovej skúšobni zmeriame jej výkon a prostredníctvom diagnostiky overíme stav hnacieho agregátu. A na záver zmapujeme, koľko peňazí nechal pôvodný majiteľ za tých 10 rokov prevádzky v servise.

Škoda Octavia 500 000 km 24.jpgŠkoda Octavia 500 000 km 45.jpgŠkoda Octavia 500 000 km 37.jpgŠkoda Octavia 500 000 km 41.jpgŠkoda Octavia 500 000 km 44.jpgŠkoda Octavia 500 000 km 39.jpgOšúchané okolie spínača svetlometov a sťahovanie okien označuje Aleš Zich za typické pre všetky Octavie s vysokým nájazdom; plastový okraj sedadla spolujazdca nedržal na mieste; volant bol nedávno vymenený; takmer ako nové vyzerajú aj sedadlá (pretože majiteľ používal poťahy), ale len na povrchu - výplne sú presedené

V dokumentácii k autu nachádzame kompletne vyplnenú servisnú knižku a tiež knižku šekov, ktorá majiteľov starších škodoviek oprávňuje k obstaraniu originálnych dielov za zvýhodnené ceny. Množstvo utŕžených poukážok svedčí o tom, že pôvodný majiteľ tejto možnosti hojne využíval.

Škoda hovorí, že majiteľ nechával na aute meniť všetko, čo nebolo stopercentné, ale vonkajší vzhľad auta tomu tak celkom nezodpovedá. Na pravých predných dverách, veku batožinového priestoru aj zadnom nárazníku nachádzame početné odreniny. Podľa Aleša Zicha z firmy AZ Auto Consulting ale takto bežne vyzerajú Octavie s menej ako polovičným nájazdom. "Na tie kilometre je to ešte celkom pekné auto," hovorí odborník na preverovanie jazdeniek.

Nové brzdy, nový volant…

"Ale všetko na ňom nie je pôvodná, všakže? Vidím, že má úplne nové brzdy, "konštatuje po zbežnom pohľade ku kolesám, bez toho aby sa smerom ku kolesám naozaj poriadne zohol a pozrel. Má pravdu, Škoda nechala vymeniť na všetkých kolesách obloženie aj kotúče.

Po usadnutí na sedadlo vodiča si Zich okamžite všíma nového volantu (jedná sa o lacnú plastovú variantu bez koženého poťahu) a hovorí, že sedačka je totálne presedená. Na pohľad pritom vyzerá ako nová, pôvodný majiteľ mal totiž vo vozidle poťahy. Silné ošúchané hlavica radiacej páky, okolie spínača svetlometov a konzoly s tlačidlami ovládania okien na dverách vodiča označuje za typické pre všetky Octavie s vysokým nájazdom.

Práve tak aj hlučnejší ventilátor klimatizácie. "Do sto päťdesiatich alebo dvestotisíc bývajú tiché, potom sa často začínajú ozývať," hovorí po naštartovaní, ktoré tentokrát prebehlo hladko. Po zahriatí sa ale motor musí chvíľu prehovárať štartérom, než naskočí.

Hlava snáď už nehrozí, turbo áno

Už po prvých desiatkach metrov je jasné, že agregát aj jeho uloženie majú niečo za sebou. Zich upozorňuje na uvoľnený silentblok a tiež na hlučné turbo, ktorého charakteristické pískanie pripomína policajnú sirénu. Skúšaná Octavia 2.0 TDI má motor BKD, teda s rozvodom DOHC a 16 ventilmi, zato bez filtra pevných častíc. Ostatne kyslý zápach za naštartovaným autom už naozaj nie je z dnešnej doby.

Škoda Octavia 500 000 km 25.jpgŠkoda Octavia 500 000 km 26.jpgŠkoda Octavia 500 000 km 57.jpg
Prehliadka motorového priestoru odhalila okrem iného aj nedávnu výmenu chladičovej steny; pôvodný nie je EGR ventil ani palivové vedenie

"O tomto motore sa hovorí, že mu pomerne často praská hlava valcov, ale to sa týka len niektorých sérií s nekvalitnými odliatkami," vysvetľuje znalec jazdeniek. A dodáva, že u tohto vozidla po pol milióne kilometrov toto riziko pravdepodobne nehrozí. Závady turbodúchadiel ale motorom BKD cudzie nie sú, hoci niektoré autá najazdia s pískajúcimi turbom aj mnoho desiatok tisíc kilometrov.

Počas skúšobnej jazdy Zich postupne konštatuje, že motor už nemá niekdajšú údernosť a pravdepodobne má už o niečo nižší výkon ako bežné ojazdené auto s čestnými 150 - 250 tis.km, spojka zaberá podozrivo nízko a tlmiče pruženia aj karosérie sú vekom a prevádzkou na slovenských cestách už unavené.

Ľahkú smerovú nestabilitu pri pridaní alebo ubratí plynu Zich pripisuje rôznym drobnejším vôľam na podvozku. Ani radenie už nepôsobí tak precízne ako kedysi a je značne rozvoľnené, hoci presnosť je stále dobrá a páka sa pohybuje v kulise bez odporu. Zich ale zdôrazňuje, že vážnejšie problémy nevidí.

Škoda Octavia 500 000 km 10.jpgŠkoda Octavia 500 000 km 11.jpgŠkoda Octavia 500 000 km 1.jpgŠkoda Octavia 500 000 km 4.jpgŠkoda Octavia 500 000 km 3.jpgŠkoda Octavia 500 000 km 12.jpg
Skúška uloženia motora vyžaduje chlapské náradie a silu, zatiaľ čo pri meraní laku príde k slovu moderná elektronika; lemy na A-stĺpikoch patria k miestam, kde možno odhaliť prípadnú opravu po havárii; Zich upozorňuje na únik oleja z výtlačného potrubia od turbodúchadla

Zo skúšobnej jazdy vyšla Octavia 500 so cťou, ešte ju však čaká dôkladná statická prehliadka. Vďaka ústretovosti autoservisu v podzemnej garáži zličínského Globusu máme k dispozícii aj zdvihák, najprv však Zich parkuje vonku a prezerá motorový priestor. "Relatívne nedávno museli meniť EGR ventil, pôvodné by rozhodne takto nevyzeral," hovorí. Po demontáži plastového krytu motora upozorňuje, že to isté sa týka aj palivového vedenia. Následne s LED svietidlom skúma prednú časť motorového priestoru.

"Asi to bolo opravované po búračke na predku, v roku 2011 alebo neskôr," dodáva pre nás v tú chvíľu trochu záhadne. (Servisná história vozidla, ktorú sme od Škody dostali v Exceli, mu dáva zapravdu - v auguste 2011 prebehla výmena chladičovej steny.)

Zich tiež upozorňuje na viditeľné úniky oleja, hoci motor bol očividne nedávno dôkladne očistený.

IMG_4026.jpgŠkoda Octavia 500 000 km 9.jpgŠkoda Octavia 500 000 km 13.jpg
Vďaka ústretovosti autoservisu v Zličínskom Globuse sme si mohli prezrieť Octaviu 500 tiež zospodu, čoho sa expert na jazdenky zhostil naozaj dôkladne

Pri zdvíhaní auta na zdvihák si všímame, že chladič klimatizácie má dosť. Jeho výmena do budúceho leta by asi bola nevyhnutná. Zich sa skláňa pod auto a v rýchlom slede chŕli jeden postreh za druhým. "Už pred časom bol menený pružný medzikus výfuku spolu s trubkou a držiakom (bežná vec obvykle pri nájazde okolo 150 - 200 tisíc km); zadné pružiny nie sú nič moc; vidíte tú lišaj na hlavných ramenách zadnej nápravy a všade okolo? Tie sa väčšinou tvoria, keď auto niekoľko mesiacov stojí. "Zase má pravdu, Octavia 500 čakala u predajcu na nového majiteľa niekoľko mesiacov.

Škoda Octavia 500 000 km 21.jpgŠkoda Octavia 500 000 km 15.jpgŠkoda Octavia 500 000 km 7.jpg
Zďaleka nie všetko je pôvodné - menený bol pružný medzikus výfuku a tiež obe poloosi vyzerajú mladšie ako zvyšok auta; takto čistý kryt motora by podľa Zicha v bazáre iste signalizoval snahu zamaskovať netesnosti v motorovom priestore

Väčšiu pozornosť venuje stavu zadnej nápravy a najmä uloženiu ramien. "Podľa jazdnej skúšky tie silentbloky ešte držia, ale vidíte, že to majú skoro za sebou. Guma je pľuzgierovitá a čo nevidieť vypadne. "Podľa neho sa ale jedná de facto o spotrebný materiál a skôr než za zistenie vady označuje svoj ​​postreh za konštatovanie stavu. "Prinajlepšom za dvadsať tisíc kilometrov bude zadná náprava zrelá na rekonštrukciu," uzatvára.

Škoda Octavia 500 000 km 19.jpgŠkoda Octavia 500 000 km 18.jpgŠkoda Octavia 500 000 km 20.jpg
Povrchová korózia zadných ramien svedčí o dlhšej odstávke vozidla; sama o sebe problém nepredstavuje - na rozdiel od opracovaných silentblokov. Keby chcel potenciálny nový majiteľ mať auto v poriadku, čakala by ho rekonštrukcia zadnej nápravy

Vpredu vidíme poloosi, ktoré vyzerajú ako vymenené v nedávnej dobe, nové však nie sú. Pomocou montážnej páky zisťujeme, že silentbloky motora sú už vylisované, ten spodný je mäkký a dokonca aj natrhnutý. Tlmiče pruženia zatiaľ netečú, ale ako už bolo povedané po jazdnej skúške, svoju funkciu už plnia na hranici prijateľnosti. Pretože sa jedná o súčiastku, ktorá zásadne prispieva k jazdnej stabilite vozidla a jeho správnemu správaniu v hraničných situáciách a pri brzdení, bolo by žiaduce z hľadiska bezpečnosti vozidla ich pre ďalšiu prevádzku vymeniť za nové.

A ešte jedna vec. Ten, kto čistil motor, nezabudol ani na vnútornú stranu spodného krytu. "Tak čistý som snáď nikdy nevidel, keby som to isté videl na ojazdenom aute pred kúpou v bazáre, výrazne spozorniem a veľmi starostlivo preskúmam prípadné úniky oleja a ďalších prevádzkových kvapalín" poznamenáva Zich s úsmevom.

Škoda Octavia 500 000 km 30.jpgŠkoda Octavia 500 000 km 31.jpgŠkoda Octavia 500 000 km 32.jpgŠkoda Octavia 500 000 km 33.jpgŠkoda Octavia 500 000 km 34.jpgŠkoda Octavia 500 000 km 36.jpg
Auto malo kompletnú – a kompletne vyplnenú – dokumentáciu

Späť na zemi a na svetle prichádza čas na meranie hrúbky laku. Na ľavom prednom blatníku je síce štandardný, ale Zich má pocit, že blatník mohol byť menený. Vpravo vzadu potom nie je pochýb: "Približne tu, pod viečkom nádrže, je blatník gitovaný," hovorí Zich. "Zrejme sa jedná o opravu po nejakej odrenine alebo ľahkom náraze." Neskôr nachádza stopy po opravách aj na pravých zadných dverí a nosníka strechy na pravej strane. Vážnejšou haváriou, ktorá by znižovala ďalšiu bezpečnosť vozidla však toto vozidlo podľa Zicha určite neprešlo.

Investície vyžaduje, ale do šrotu ešte nemusí

Keby sme si ho pozvali ako zákazníci s tým, že chceme auto kúpiť, odporučil by nám ho? "Samozrejme by záležalo na cene," hovorí, "ale vzhľadom k nájazdu je to vlastne ešte celkom pekné auto. Záujemca by musel v dohľadnej dobe počítať s výdavkom na rekonštrukciu zadnej nápravy, výmenou silentbloku motora, výmenou všetkých tlmičov a turbo tiež môže odísť každú chvíľu - ale nemusí. Inak ale toto auto môže ešte dobre poslúžiť, rozhodne nie je zrelé na vrakovisko."

Odborník na preverovanie jazdeniek Aleš Zich teda vystavil Octaviu 500 pomerne priaznivému hodnoteniu, vlastne priaznivejšiemu, než sme na začiatku sami očakávali. Nabudúce sa pozrieme na to, čo o stave hnacieho agregátu prezradí valcová skúšobňa a diagnostika.

Škoda Octavia 500 000 km 47.jpgŠkoda Octavia 500 000 km 48.jpgŠkoda Octavia 500 000 km 49.jpg

Škoda Octavia 500 000 km 50.jpgŠkoda Octavia 500 000 km 51.jpgŠkoda Octavia 500 000 km 52.jpg

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 7 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A