vytisknout velikost písma Obľúbené lacné jazdenky: Ako (nie)sú bezpečné?

Kúpiť auto za tisíc až tisícpäťsto eur nie je žiadny problém. Ale nízka cena nie je zadarmo, aj keď necháme bokom technický stav. Pozrite sa, ako niektoré populárne jazdenky dopadli v nárazových testoch.
Obľúbené lacné jazdenky: Ako (nie)sú bezpečné?
Zoznam kapitol
  1. Video: Crashtesty lacných jazdeniek
  2. Ktoré jazdenky sú pomerne bezpečné

Medzi lacnými ojazdenými autami je skutočne veľký výber. Iste, za tisíc eur človek nekúpi žiadny zázrak, ale keď bude starostlivo vyberať, zaobstará si plne funkčné a spoľahlivé auto. S príležitostnými opravami v tejto cenovej hladine každý rozumný kupujúci počíta dopredu. Nie každého však napadne, že musí zľaviť aj z nárokov na bezpečnosť.

Nejde len o bezpečnosť pasívnu, teda o ochranu pri nehode, ale aj aktívnu. Kým v moderných autách je plno záchrannej elektroniky a protiblokovacích systémov (ABS či stabilizačný systém ESP sú dokonca vynútené európskou normou), staré autá majú zvyčajne len ABS a to ešte nie všetky.

Vozidlá z druhej polovice deväťdesiatych rokov často nemávajú ani airbag, ktorý býval súčasťou vyšších výbav či ako drahý príplatok. Až dnes berieme štyri alebo šesť airbagov ako samozrejmosť, ale bezpečné auto nerobia len zadržiavacie systémy pasívnej bezpečnosti.

Výrobné postupy pred nejakými pätnástimi alebo dvadsiatimi rokmi neboli tak dokonalé ako dnes a vysokopevnostná oceľ či dokonca kompozity boli vyhradené len veľmi exkluzívnym vozidlám. Dnes sa tiež pri vývoji hojne používajú zložité počítačové simulácie, na ktoré vtedy jednoducho neexistoval hardvér s dostatočným výpočtovým výkonom.

Do bezpečnosti starých ojazdených áut ale tiež prihovára zub času, predovšetkým potom korózia a únava materiálu. Kupujúci by sa mal tiež zamerať na to, či už jeho vyhliadnuté auto nie je opravované po vážnej nehode. Nosné prvky pohlcujúce náraz môžu byť neodborne a len na oko zvarené, takže nemôžu poskytovať primeranú bezpečnosť.

Postupom času sa tiež samozrejme menila metodika hodnotenia bezpečnosti. Pre európske autá sú kľúčové výsledky Euro NCAP. Hoci sa prísnosť a hodnotenie menia, metodika pre kritický čelný náraz v rýchlosti 64 km/h do deformovateľnej prekážky stále zostáva.

Pozrite sa, ako si v dobových bariérových skúškach viedli modely, ktoré dnes patria k najžiadanejším jazdenkám na slovenskom trhu:

Škoda Octavia (rok 2001)

Slovenská bazárová stálica Škoda Octavia dostala podľa metodiky Euro NCAP platnej do roku 2002 síce štyri hviezdičky a 25 bodov za ochranu dospelých cestujúcich, ale podľa súčasného hodnotenia by to stačilo sotva na dve hviezdičky.

Spolujazdec dopadol ešte celkom dobre, ale najviac to odniesli nohy a trup vodiča. Komisárom sa už vtedy nepáčila kalibrácia predpínačov bezpečnostných pásov bez obmedzovačov zaťaženia, čo kladie práve na hrudník cestujúcich vysokú záťaž.

Volkswagen Passat (rok 1997)

Obľúbený Passat testovaný v roku 1997 nedopadol vyložene zle, ale na viac ako tri hviezdičky to nebolo. Napriek tomu dal tušiť, že sa aj mainstreamové autá začínajú zlepšovať a odniesol si jeden z najlepších výsledkov vo svojej triede.

Ford Mondeo (rok 1997)

Podobné Mondeo dnes kúpite naozaj lacno a ak nebude posiate koróziou, môže ešte pár rokov spoľahlivo slúžiť. Len sa v ňom nesmiete vybúrať, pretože mu Euro NCAP udelilo len tri hviezdičky a tú tretiu potom škrtla.

Už z priloženého videa je zrejmé, kde je najväčšia slabina tohto auta. Podobne zle, alebo dokonca ešte horšie, si ale vedie množstvo áut z druhej polovice deväťdesiatych rokov.

BMW radu 3 E36 (rok 1997)

Hlavne medzi mladými vodičmi a šetrivými nadšencami je tento klasický bavorák veľmi obľúbený. Možno ho kúpiť za nejakých 1 500 eur a pekné kusy s výkonným šesťvalcom a bez korózie sa stále predávajú pokojne aj za viac.

Rozhodne to ale nie je auto, v ktorom by ste sa chceli vybúrať, takže si pokusy o driftovanie schovajte na uzavretú dráhu alebo niekam na nepoužívané letisko. BMW radu 3 E36 dostalo len dve hviezdičky a tú druhú Euro NCAP škrtla. Cestujúci by pri náraze dopadli výrazne horšie ako u vyššie uvedeného Mondea. Au!

Hyundai Accent (rok 1998)

Toto lacné približovadlo tiež nepatrí medzi autá, v ktorých by niekto dobrovoľne nabúral. Aj kvôli vtedy povestnej kórejskej kvalite spracovania a zlým jazdným vlastnostiam sa mu hovorí trochu hanlivo Hyundai Accident... Ale bolo to lacné auto.

Pozrite sa na video a bude vám jasné, prečo. Euro NCAP mu udelilo len jednu hviezdičku, j však nutné dodať, že dostal o tri body viac ako vyššie uvedený trojkový bavorák.

Renault Laguna (rok 1997)

Renault je predsa značka, ktorá stavia najbezpečnejšie autá na svete ... Alebo nie? Prvá generácia Laguny si práve veľmi pekný výsledok neodniesla, keď dostala len dve hviezdičky a sedemnásť bodov za ochranu dospelých cestujúcich.

Pri čelnom náraze to zle odniesli nohy vodiča. Až ďalšia generácia tohto francúzskeho modelu prišla s oveľa lepšou ochranou posádky pri náraze.

Z tých videí až behá mráz po chrbte, všakže? Napriek tomu ale aj v tejto dobe jazdili už pomerne bezpečné autá. Prejdite na ďalšiu kapitolu a zistite, ktoré to sú:

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 7 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A