vytisknout velikost písma Nový Renault Mégane je ďalšou variáciou na tému CMF [prvé jazdné dojmy]

Renault oficiálne uviedol na slovenský trh novú generáciu Mégane. Pri tej príležitosti sme si na krátko vyskúšali vrcholnú verziu Bose s motorom 1.5 dCi s výkonom 81 kW (110 koní). Čo francúzska novinka ponúka?
Nový Renault Mégane je ďalšou variáciou na tému CMF [prvé jazdné dojmy]
Zoznam kapitol
  1. Vzhľad poteší, priestor najskôr sklame
  2. Jazdí sympaticky, Cena od 12 500 eur
  3. Nový Renault Mégane: Fotogaléria

Mégane je pre Renault neuveriteľne dôležitým automobilom. V poradí už štvrtá generácia nadväzuje na celkovo 6,6 miliónov exemplárov predaných v rámci predchádzajúcich troch vydaní. Ako už sme si v poslednej dobe zvykli, aj v tomto kontexte bude veľmi skloňovaná modulárna platforma CMF, ktorá vzišla zo spolupráce Renaultu a Nissanu. Zjednodušene povedané, nový Mégane je len ďalšia variácia na dnes už celkom dobre známu tému.

Nastupujúci Renault Mégane používa rovnaký základ, aký už dostal Talisman, Kadjar alebo Espace. Oproti predchádzajúcej generácii je nový hatchback o šesť centimetrov dlhší a má o 28 mm väčší rázvor náprav. Zároveň sa o 22 mm skrátil zadný previs a zmenšila sa aj celková výška (-25 mm). Cieľ bol jednoduchý, Mégane má ponúknuť priestrannejší interiér a dynamickejšiu siluetu.

_DSC1273.jpg_DSC1280.jpg_DSC1288.jpg
Nová generácia Renaultu Mégane je nižšia, dlhšia, má kratší zadný previs a o štyri centimetre širší rozchod kolies. Na pohľad vyzerá veľmi zaujímavo

Mimochodom dynamický vzhľad päťdverovej verzie nie je náhodný, Renault totiž nepočíta s trojdverovou karosériou. Údajne už päťdverové prevedenie vyzerá natoľko športovo, že vlastne ani ďalšia verzia nie je potrebná.

Vzhľad poteší, priestor najskôr sklame

Renault použil aj na Mégane svoj dizajnový štýl známy z Espace, Kadjaru alebo sedanu Talisman, takže sa žiadne veľké prekvapenie nekoná. V praxi tento štýl novému hatchbacku veľmi pristane a ak opomenieme známe detaily typu diódovej linky v tvare písmena C, potom je to nakoniec skutočne silueta, čo vás pri pohľade na vozidlo najviac zaujme. Mégane je snáď až prekvapivo nízky a keby dizajnéri schovali kľučky zadných dverí do rámu okien, nebol by problém uveriť, že pred vami stojí trojdverový hatchback.

_DSC1321.jpg_DSC1319.jpg_DSC1322.jpgVeľmi dobre vyzerá aj vrcholné GT. To je dostupné s motorom 1.6 TCe s výkonom 151 kW (205 k), neskôr si budete môcť túto verziu zaobstarať aj s dvakrát preplňovanou naftovou tisícšesťstovkou. GT ponúka aj systém natáčania zadných kolies

Ešte lepšie vyzerá športovo strihané GT, ktorá navyše oproti bežným variantom pridá obvyklé veci typu výraznejších nárazníkov, efektnejších kolies alebo modrej farby karosérie, ktorá je vyhradená len pre túto variantu.

Pozitívny dojem urobí aj interiér, respektíve pracovisko vodiča. To je takmer totožné s tým, čo poznáme napríklad z ostatných modelov značky, takže je tu úplnou dominantou obrovský vertikálne orientovaný dotykový displej. Mimochodom s veľkosťou 8,7" ide údajne o vôbec najväčší displej v tejto kategórii, ale nie je to jediná možnosť. Siahnuť môžete aj po menšej alternatíve, ktorá má veľkosť sedem palcov.

Cez displej možno samozrejme ovládať všetko možné vrátane systému Multi-Sense. Ten upravuje rôzne časti automobilu. Z tých dôležitejších stojí za zmienku hlavne odozva na plyn, nastavenie posilňovača riadenia alebo správanie automatu, ak ho budete mať. Zmení sa ale aj farebná schéma na displeji a prístrojovom štíte, nastavenie klimatizácie alebo vylepšovač zvuku motora. Aj to už ale dobre poznáme.

_DSC1307.jpg_DSC1308.jpg_DSC1309.jpg_DSC1310.jpg_DSC1311.jpg_DSC1313.jpgAni Mégane nepríde o posledné vydanie multimediálneho systému R-Link s obrovským dotykovým displejom, cez ktorý je možné ovládať všetko možné

Počas kratšie jazdy, na ktorú som si vytiahol naftovú tisícpäťstovku s výbavou Bose, čo je najvyššia prevedenie, ak nepočítame športové GT, ma sklamali dve veci. Po prvé to je ergonómia ovládania. Aj tento Mégane mi potvrdil, teda ak môžem súdiť na základe prvých dojmov, že logicky rozmiestnené tlačidla dotykový displej jednoducho neprekoná, aj keby bol ten najlepší. Ukázalo to Volvo v XC90, Espace a Mégane je ďalším dôkazom. Ale na to si možno aj zvyknete.

Väčším problémom je priestor. Vzadu nie je miesta na rozdávanie, hoci by tu malo byť pozdĺžneho priestoru viac. Keď sa nám vozidlo dostane do redakcie a v pokoji zmeriame všetky vnútorné rozmery, budeme vedieť viac. S priestorom pre hlavu nie je veľký problém, rovnako tak aj v úrovni ramien by malo byť všetko v poriadku, pre kolená ale zadných cestujúcich vážne veľa miesta nemajú.

Kufor zvládne podľa metodiky VDA v základnom usporiadaní 384 litrov. Hoci niektorí konkurenti ponúkajú dvojitú podlahu, Renault tento prvok bude ponúkať iba pri kombi, pretože sa domnieva, že dvojité dno, ktoré by po sklopení zadných operadiel zariadilo rovnú ložnú plochu, nie je v hatchbacku potrebné.

_DSC1285.jpg_DSC1286.jpg_DSC1287.jpg_DSC1300.jpg_DSC1301.jpg_DSC1302.jpg_DSC1303.jpg

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Pri bežnej jazde s občasnou prudšou akceleráciou nadchne hybridný pohon vycibreným prejavom; najpresvedčivejší zostáva v mestskej prevádzke.

včera | Dalibor Žák
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 9 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A