vytisknout velikost písma Nový Renault Espace chce konkurovať Volvu XC60 [prvé dojmy]

V máji dorazia do slovenských showroomov prvé exempláre v poradí už piatej generácie modelu Espace, ktorá si trúfa aj na zákazníkov túžiacich napríklad po Volve XC60. Čím (nielen) ich mieni osloviť?
Nový Renault Espace chce konkurovať Volvu XC60 [prvé dojmy]
Zoznam kapitol
  1. CMF základom, Stále bude bodovať priestorom
  2. R-Link a ďalšie, Pod kapotou len tisícšesťstovky, Tri výbavy a cena od 28 tisíc eur
  3. Fotogaléria

Tento rok je to presne tridsať rokov od doby, kedy sa na trhu objavila prvá generácia modelu Espace. Renault jej uvedením v podstate založil segment veľkopriestorových automobilov. No stalo sa tak de facto náhodou.

Za týmto konceptom totiž stojí automobilka Talbot, ktorá s vývojom prvej generácie začala. Následne sa do projektu vložila spoločnosť Matra a neskôr bolo všetko ponúknuté na predaj. Ponuku dostala najprv spoločnosť PSA, ktorá neprejavila záujem. Chytil sa až Renault.

Aktuálne mieri na trh v poradí už piata generácia a tá bude nadväzovať na približne 1,3 milióna predaných exemplárov od roku 1984. Avšak Renault koncepciu vozidla oproti tým predchádzajúcim zmenil. Už sa nejedná o čistokrvné MPV, z auta sa stalo čosi na pomedzí niekoľkých kategórií. Kam konkrétne patrí, to vlastne ani Renault presne nevie. Isté je jedno - je to crossover.

_DSC0496.jpg_DSC0499.jpg
Nový Espace chce byť moderný, a tak sa vydal smerom k SUV. Výsledok je mix množstva kategórií. Jednoducho, veľký crossover...

Tým, že vozidlo poriadne nikto nikam nechce zaradiť, sa celkom zle hľadajú priami konkurenti. Renault na tlačovej konferencii spomenul napríklad Volvo XC60, teda menšie SUV. My by sme zrovna Volvo ako konkurenciu nevideli, ale to je evidentne vec názoru. Nerobme si však situáciu zložitejšiu, než je. Espace stále zostáva predovšetkým veľkopriestorovými automobilom. Len má po novom vyšší podvozok.

CMF základom

Základom tohto modelu je modulárna platforma CMF, ktorú už nasadil Nissan na modely Pulsar, Qashqai a X-Trail. Espace je vlastne prvý Renault vybavený týmto základom, ktorý si budeme môcť zaobstarať. Druhým modelom potom bude samozrejme Kadjar, čo je prezlečený Qashqai.

Čo sa rozmerov týka, zodpovedá dĺžka nového Espace dĺžke predchádzajúcej generácie Grand Espace. Celkovo teda meria 4857 mm. Oproti svojmu predchodcovi ale novinka ponúkne väčší rázvor (+16 mm), dlhší predný previs (+12 mm) a naopak kratší zadný previs (-28 mm). Znižovala sa aj celková výška (-69 mm) hoci svetlá výška podvozku je väčšia.

Auto preto vo finále vyzerá úplne inak ako jeho predchodca a od pohľadu by ste možno tipovali, že je nový Espace menší ako štvrtá generácia. Môže za to hlavne menší bočný profil. Dizajn je prirodzene otázkou názoru, ja sám za seba musím priznať, že sa mi auto veľmi páči. Je neporovnateľne dynamickejšie, elegantné, skrátka pekné.

_DSC0501.jpg_DSC0500.jpg
Dizajn sa podaril. Nový Espace pôsobí omnoho dynamickejším dojmom. Bude sa páčiť. 

Stále bude bodovať priestorom

Interiér ma milo prekvapil. Espace chce osloviť aj záujemcov o niečo z prémiovej kategórie a podľa toho to vnútri aj tak vyzerá. Takto na prvé stretnutie sa zdá byť všetko v úplnom poriadku (spracovanie, materiály) a priam výborné sú sedadlá, ktoré ponúkajú prvotriedny komfort plus masážne funkcie alebo vyhrievanie. Dojem vylepšujú aj rozmerné a ťažké dvere. Tie za sebou zatvoríte len s decentným klapnutím.

Hlavným argumentom však bude pre Espace stále priestor. Čo do pozdĺžneho a priečneho smeru nie je čo riešiť. V prvej rade je miesta na rozdávanie, v tej druhej, ktorá ponúka tri samostatné a posuvné sedadlá, taktiež. Poteší aj úplne rovná podlaha, ale na výšku je predsa len cítiť, že sa tu ustúpilo dizajnu.

_DSC0486.jpg_DSC0467.jpg_DSC0463.jpg
Okrem výšky v druhom rade sedadiel nie je na tému priestoru čo riešiť. Všade je ho dostatok. Vzadu nájdete trojicu samostatných posuvných sedadiel. 

So svojimi 190 cm to mám vzadu s priestorom pre hlavu tak akurát. Ktokoľvek menší si však nebude mať na čo sťažovať. Komu nestačí základná päťmiestna verzia, ten môže siahnuť po sedemmiestnej konfigurácii. Za tú priplatí zhruba tisíc eur bez ohľadu na zvolenú výbavu.

Kufor ponúka v základe objem 680 až 785 litrov (podľa pozície zadných sedadiel) pre päťmiestnu verziu. Sedemmiestne usporiadanie začína na objeme 247 litrov, ak sedadlá v treťom rade sklopíte, dostanete sa na hodnotu 614 - 719 l. Maximum pre päťmiestny variant je 2101 l, u sedemmiestnej verzie 2035 litrov. Po sklopení sedadiel dostanete absolútne rovnú ložnú plochu.

Nový Espace dostal celkom zaujímavú vychytávku týkajúcu sa variability interiéru. Sklápať sedadlá totiž môžete pomocou tlačidiel z batožinového priestoru, kedy sa uvoľní elektronicky ovládaná poistka. Najprv sa stiahne opierka hlavy, potom sa sklopí operadlo. Môžete sklápať po jednom, alebo všetko na raz. Sklopiť sedadlá ale možno aj z miesta vodiča, a to cez dotykovú obrazovku systému R-Link. Jednoduchšie to už naozaj byť nemôže.

_DSC0476.jpg_DSC0477.jpg_DSC0460.jpg_DSC0461.jpg_DSC0464.jpg_DSC0465.jpg

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY