vytisknout velikost písma Nový Renault Espace chce konkurovať Volvu XC60 [prvé dojmy]

V máji dorazia do slovenských showroomov prvé exempláre v poradí už piatej generácie modelu Espace, ktorá si trúfa aj na zákazníkov túžiacich napríklad po Volve XC60. Čím (nielen) ich mieni osloviť?
Nový Renault Espace chce konkurovať Volvu XC60 [prvé dojmy]
Zoznam kapitol
  1. CMF základom, Stále bude bodovať priestorom
  2. R-Link a ďalšie, Pod kapotou len tisícšesťstovky, Tri výbavy a cena od 28 tisíc eur
  3. Fotogaléria

Tento rok je to presne tridsať rokov od doby, kedy sa na trhu objavila prvá generácia modelu Espace. Renault jej uvedením v podstate založil segment veľkopriestorových automobilov. No stalo sa tak de facto náhodou.

Za týmto konceptom totiž stojí automobilka Talbot, ktorá s vývojom prvej generácie začala. Následne sa do projektu vložila spoločnosť Matra a neskôr bolo všetko ponúknuté na predaj. Ponuku dostala najprv spoločnosť PSA, ktorá neprejavila záujem. Chytil sa až Renault.

Aktuálne mieri na trh v poradí už piata generácia a tá bude nadväzovať na približne 1,3 milióna predaných exemplárov od roku 1984. Avšak Renault koncepciu vozidla oproti tým predchádzajúcim zmenil. Už sa nejedná o čistokrvné MPV, z auta sa stalo čosi na pomedzí niekoľkých kategórií. Kam konkrétne patrí, to vlastne ani Renault presne nevie. Isté je jedno - je to crossover.

_DSC0496.jpg_DSC0499.jpg
Nový Espace chce byť moderný, a tak sa vydal smerom k SUV. Výsledok je mix množstva kategórií. Jednoducho, veľký crossover...

Tým, že vozidlo poriadne nikto nikam nechce zaradiť, sa celkom zle hľadajú priami konkurenti. Renault na tlačovej konferencii spomenul napríklad Volvo XC60, teda menšie SUV. My by sme zrovna Volvo ako konkurenciu nevideli, ale to je evidentne vec názoru. Nerobme si však situáciu zložitejšiu, než je. Espace stále zostáva predovšetkým veľkopriestorovými automobilom. Len má po novom vyšší podvozok.

CMF základom

Základom tohto modelu je modulárna platforma CMF, ktorú už nasadil Nissan na modely Pulsar, Qashqai a X-Trail. Espace je vlastne prvý Renault vybavený týmto základom, ktorý si budeme môcť zaobstarať. Druhým modelom potom bude samozrejme Kadjar, čo je prezlečený Qashqai.

Čo sa rozmerov týka, zodpovedá dĺžka nového Espace dĺžke predchádzajúcej generácie Grand Espace. Celkovo teda meria 4857 mm. Oproti svojmu predchodcovi ale novinka ponúkne väčší rázvor (+16 mm), dlhší predný previs (+12 mm) a naopak kratší zadný previs (-28 mm). Znižovala sa aj celková výška (-69 mm) hoci svetlá výška podvozku je väčšia.

Auto preto vo finále vyzerá úplne inak ako jeho predchodca a od pohľadu by ste možno tipovali, že je nový Espace menší ako štvrtá generácia. Môže za to hlavne menší bočný profil. Dizajn je prirodzene otázkou názoru, ja sám za seba musím priznať, že sa mi auto veľmi páči. Je neporovnateľne dynamickejšie, elegantné, skrátka pekné.

_DSC0501.jpg_DSC0500.jpg
Dizajn sa podaril. Nový Espace pôsobí omnoho dynamickejším dojmom. Bude sa páčiť. 

Stále bude bodovať priestorom

Interiér ma milo prekvapil. Espace chce osloviť aj záujemcov o niečo z prémiovej kategórie a podľa toho to vnútri aj tak vyzerá. Takto na prvé stretnutie sa zdá byť všetko v úplnom poriadku (spracovanie, materiály) a priam výborné sú sedadlá, ktoré ponúkajú prvotriedny komfort plus masážne funkcie alebo vyhrievanie. Dojem vylepšujú aj rozmerné a ťažké dvere. Tie za sebou zatvoríte len s decentným klapnutím.

Hlavným argumentom však bude pre Espace stále priestor. Čo do pozdĺžneho a priečneho smeru nie je čo riešiť. V prvej rade je miesta na rozdávanie, v tej druhej, ktorá ponúka tri samostatné a posuvné sedadlá, taktiež. Poteší aj úplne rovná podlaha, ale na výšku je predsa len cítiť, že sa tu ustúpilo dizajnu.

_DSC0486.jpg_DSC0467.jpg_DSC0463.jpg
Okrem výšky v druhom rade sedadiel nie je na tému priestoru čo riešiť. Všade je ho dostatok. Vzadu nájdete trojicu samostatných posuvných sedadiel. 

So svojimi 190 cm to mám vzadu s priestorom pre hlavu tak akurát. Ktokoľvek menší si však nebude mať na čo sťažovať. Komu nestačí základná päťmiestna verzia, ten môže siahnuť po sedemmiestnej konfigurácii. Za tú priplatí zhruba tisíc eur bez ohľadu na zvolenú výbavu.

Kufor ponúka v základe objem 680 až 785 litrov (podľa pozície zadných sedadiel) pre päťmiestnu verziu. Sedemmiestne usporiadanie začína na objeme 247 litrov, ak sedadlá v treťom rade sklopíte, dostanete sa na hodnotu 614 - 719 l. Maximum pre päťmiestny variant je 2101 l, u sedemmiestnej verzie 2035 litrov. Po sklopení sedadiel dostanete absolútne rovnú ložnú plochu.

Nový Espace dostal celkom zaujímavú vychytávku týkajúcu sa variability interiéru. Sklápať sedadlá totiž môžete pomocou tlačidiel z batožinového priestoru, kedy sa uvoľní elektronicky ovládaná poistka. Najprv sa stiahne opierka hlavy, potom sa sklopí operadlo. Môžete sklápať po jednom, alebo všetko na raz. Sklopiť sedadlá ale možno aj z miesta vodiča, a to cez dotykovú obrazovku systému R-Link. Jednoduchšie to už naozaj byť nemôže.

_DSC0476.jpg_DSC0477.jpg_DSC0460.jpg_DSC0461.jpg_DSC0464.jpg_DSC0465.jpg

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 7 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A