vytisknout velikost písma Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenania

Nový Jeep Compass absolvoval bariérové skúšky IIHS. Výsledkom je známka Top Safety Pick. Na najlepšie možné hodnotenie Top Safety Pick + Jeep nedosiahol, hoci jeho bezpečnostné systémy sú hodnotené na výbornú.
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenania

Nový Jeep Compass, ktorý pred nedávnom dorazil na slovenský trh, u nás priťahuje aktuálne pozornosť, pretože to je jeden z priamych konkurentov Škody Karoq. Voz už sa dlhšiu dobu vyrába, takže stihol prejsť aj americkými nárazovými testami IIHS. Náraz s malým presadením zvládol skvele, ale na najlepšie možné hodnotenie to rovnako nestačilo.

Testy IIHS sú špecifické práve nárazom s malým presadením, kedy sa simuluje zrážka so stromom alebo napríklad s lampou. Starším automobilom, najmä SUV, tento druh nárazu robil veľké problémy, tie nové už sú ale na neho pripravené. Compass je toho ďalším dôkazom. Priestor okolo vodiča náraz príliš neobmedzil a airbagy zabránili stretu hlavy s tvrdým predným stĺpikom. Potiaľ je všetko v úplnom poriadku, rovnako ako tomu bolo pri klasickom čelnom náraze s väčším presadením alebo pri bočnom náraze. V týchto disciplínach dostal Compass najlepšiu možnú známku Good, čo je základom celkového hodnotenia Top Safety Pick.

Lenže IIHS udeľuje ešte lepšiu známku Top Safety Pick+, a na tú Compass nedosiahol. Bežne sa tak deje kvôli absencii bezpečnostných asistentov, avšak v tejto oblasti bol nový Jeep hodnotený opäť na výbornú. Jeho problémom sú svetlá. Tie klasické halogénové si vyslúžili najhoršiu známku Poor, príplatkové s automatickým prepínaním diaľkových svetiel dostali druhú najhoršiu známku Marginal.

V rámci testov IIHS zaujme aj hodnotenie toho, ako ľahko možno v aute použiť detskú sedačku, kde Compass tiež príliš nežiaril. Aj táto kategória znamená pre nový Jeep známku Poor, teda tú najhoršiu. Rodiny s malými deťmi asi budú spokojnejšie inde.

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY