vytisknout velikost písma Nový Ford S-Max: „Mondeizácia“ atletického MPV [prvé jazdné dojmy]

Športovejší sourouzenec veľkého MPV Galaxy prichádza vo svojej druhej generácii. Základný recept zostáva zachovaný - od dizajnu cez techniku až po riešenie vnútorného priestoru. Noviniek vo výbave aj pod kapotou je ale dosť a väčšina pochádza z nového Mondea.
Nový Ford S-Max: „Mondeizácia“ atletického MPV [prvé jazdné dojmy]
Zoznam kapitol
  1. Nový Ford S-Max: Čo je nové
  2. Nový Ford S-Max: Prvé jazdné dojmy
  3. Ford S-Max 2015: Technické údaje
  4. Ford S-Max 2015: Fotogaléria

Prvý S-Max bol pre európsky Ford v mnohých ohľadoch zásadný model - a nenarážam na to, že získal prestížny titul európskeho Auta roka. Rozšíril ponuku Fordu v segmente s lukratívnym maržami a priviedol k značke veľa nových zákazníkov, ktorí by do tej doby o aute s modrým oválom na kapote neuvažovali. Na odbyt išiel výborne, od roku 2007 ich Ford poslal do sveta cez 400 000.

Zákazníci si na S-Maxe cenili hlavne kombináciu praktickosti, príťažlivosti a nie snáď priamo športového, ale vodičsky uspokojivého správanie na ceste. Ako sa hovorí, keď niečo nie je rozbité, neopravujte to - preto je nový S-Max pomerne opatrnou evolúciou toho doterajšieho.

Facelift? Nie, nová generácia

Globálna platforma Mondea, na ktorej S-Max stojí, síce vychádza z európskej plošiny EÚ-CD, ktorá poskytla základ skoršiemu Mondeu, S-Maxu a Galaxy (ale tiež napríklad Range Roveru Evoque), obsahuje však množstvo konštrukčných zmien vynútených jej celosvetovou pôsobnosťou. Zákazníci sa môžu tešiť na čiastočne obmenenú paletu motorov, širokú ponuku asistenčnej elektroniky vrátane niekoľkých málo vídaných "vychytávok" aj na zlepšenie kultúry jazdy.

Ford S-Max 2015 první dojmy 158.jpgFord S-Max 2015 první dojmy 156.jpgFord S-Max 2015 první dojmy 154.jpg
Ford S-Max 2015 první dojmy 201.jpgFord S-Max 2015 první dojmy 200.jpgFord S-Max 2015 první dojmy 193.jpgNa prvý pohľad vyzerá ako súčasný model s novou prednou časťou, ale zmenili sa aj proporcie: nový S-Max má čelné stĺpiky posunuté dozadu a dlhšiu kapotu

Ford očakáva, že až 85% zákazníkov zvolí diesel, a ponuka motorizácií tomu zodpovedá. Záujemcovia o benzínový motor sa môžu rozhodovať medzi 1.5 EcoBoost 118 kW a 2.0 EcoBoost 176 kW. U neho je na výber medzi manuálnou a samočinnou prevodovkou.

Jediný diesel, ale na mnoho spôsobov

Fanúšikovia dieselov sa rozhodovať nemusia, Ford ich "odsúdil" k jednotke 2.0 TDCi. Tá je však v ponuke v štyroch variantoch výkonu (88, 110, 132 a 154 kW), čo v spojení s rôznymi možnosťami prevodoviek a pohonu dáva osem rôznych kombinácií. Významnou novinkou je možnosť objednať si pohon všetkých kolies - síce len k dieselu 110 alebo 132 kW, ale aspoň niečo. Podľa Fordu sa jedná o rovnaký systém ako v Kuze, čo by znamenalo elektronicky ovládanú spojku od firmy JTEKT. Explicitne to ale výrobca nikde neuvádza.

Ford S-Max 2015 první dojmy 197.jpgFord S-Max 2015 první dojmy 191.jpgFord S-Max 2015 první dojmy 192.jpgFord S-Max 2015 první dojmy 202.jpgFord S-Max 2015 první dojmy 198.jpgFord S-Max 2015 první dojmy 159.jpgOkrem diódových zadných svetiel a denného svietenia môže mať nový S-Max aj predné LED svetlomety s adaptívnou funkciou

Vrchol motorizáciou predstavuje 154kW diesel v prevedení biturbo. Ten sa bude dodávať výhradne s dvojspojkovým PowerShift a predným pohonom, rovnako ako v Mondeu.

Výbava na želanie do značnej miery kopíruje tú z Mondea: ak vám to dovolí rozpočet, môžete si objednať napríklad sedadlá s dofukovatelnými bočnicami, odvetrávaním a masážnou funkciou; systém Pre-Collision Assist s detekciou chodcov; alebo adaptívne LED svetlomety, ktoré vedia "odcloniť" oblasť, v ktorej sa pohybuje protiidúce auto.

Je tu však aj pár noviniek, ktoré sa zatiaľ v žiadnom Forde neobjavili. Napríklad širokouhlá predná kamera, ktorá uľahčuje vychádzanie z neprehľadných miest. Alebo inteligentný obmedzovač rýchlosti.

Ford S-Max 2015 první dojmy 199.jpgFord S-Max 2015 první dojmy 174.jpgFord S-Max 2015 první dojmy 190.jpgNa rozdiel od zadnej kamery má nová širokouhlá predná kamera aj vlastný ostrekovač

Už ste si u nás mohli prečítať, že tento systém reaguje na značky upravujúce povolenú rýchlosť. Inak sa ovláda rovnako ako doterajšie obmedzovače - pri dosiahnutí zvolenej rýchlosti ho aktivujete a potom držíte plyn, ako je vám pohodlné. O dodržanie limitu sa stará elektronika. Môžete ju však kedykoľvek "pretlačiť" prudším pridaním plynu. Na Malorke systém fungoval podľa očakávania a značky detekoval spoľahlivo. V menu palubného počítača možno dokonca nastaviť určitú toleranciu.

Ďalšou technickou novinkou je adaptívne riadenie Ford. To sa začne vyrábať až v októbri a v autách, s ktorými isme jazdili na testovacej trase, k dispozícii nebolo. Ford však vyhradil niekoľko S-Maxov s adaptívnym riadením pre krátke vyskúšanie medzi kolkami aj v prevádzke. V nízkych rýchlostiach je pridávanie vychýlenia veľmi citeľné, na ceste však systém pôsobil prirodzene, asi ako priemerné riadenie s elektrickým posilňovačom. Je ale potrebné povedať, že štandardné riadenie S-Maxu sa mi pozdávalo ešte viac. Vlastne by som povedal, že lepšie by ste široko ďaleko nenašli. To sme ale predbehli, na jazdné dojmy príde rad až za chvíľu. Veď zatiaľ sme si S-Max ani poriadne neprehliadli.

Ford S-Max 2015 první dojmy 169.jpgFord S-Max 2015 první dojmy 167.jpgFord S-Max 2015 první dojmy 168.jpgDizajn a rozvrhnutie palubnej dosky nadväzuje na trend nastavený novým Mondeom; vylepšený parkovací asistent ovláda aj kolmé parkovanie a pri cúvaní vás upozorní na autá, chodcov alebo cyklistov, ktorí sa môžu blížiť zo strany

Zvonku sa práca dizajnérov obmedzila na inštaláciu novej fordovskej "tváre" a vyšperkovaných kontúr súčasného S-Maxu. Oko si nájde niekoľko pekných detailov, napríklad prepracované zadné svetlá, celok ale pôsobí dosť triezvo na to, aby zostarol len pomaly.

Vnútri nájdete v podstate palubnú dosku z nového Mondea, prispôsobenú proporciám veľkého MPV: digitálny prístrojový panel hrajúci farbami, systém Sync 2 aj panel klimatizácie. Dekoračným lištám, lakovaným čiernym plochám a chrómovaným rámčekom sa ale darí vytvoriť luxusnejší dojem než v Mondeu.

Ford S-Max 2015 první dojmy 170.jpgFord S-Max 2015 první dojmy 171.jpgFord S-Max 2015 první dojmy 173.jpgFord S-Max 2015 první dojmy 176.jpgFord S-Max 2015 první dojmy 177.jpgFord S-Max 2015 první dojmy 164.jpgVzhľad kabíny oživuje množstvo dekoračných líšt a rámčekov v kovovom vzhľade, rovnako ako biele ozdobné švy na sedadlách i dverných výplniach

Zatiaľ čo predtým ste na ľavom ramene volantu ovládali ponuku displeja v prístrojovom štíte a na pravom ramene centrálnu obrazovku, dnes tlačidlá na ľavom ramene obsluhujú displej vo virtuálnom otáčkomeri a tlačidlá na pravom ramene väčší displej medzi otáčkomerom a rýchlomerom. Stredovú obrazovku systému Sync 2 môžete ovládať dotykovo, poprípade hlasom. Ak vám nevadí hovoriť so svojím autom niektorým zo svetových jazykov.

O digitálnom prístrojovom štíte platí to isté čo o grafickom rozhraní systému Sync 2: na prvý pohľad moderný a pekne farebný, pri praktickom používaní dosť neprehľadný.

Pohodlnejšia manipulácia so sedadlami

Pre posádku Ford pripravil až sedem sedadiel. Tie v druhom rade majú funkciu Easy Entry, ktorá umožňuje odklopenie a odsunutie jedným pohybom, keď chcete nastúpiť až úplne dozadu. Všetkých päť zadných sedadiel možno sklopiť pohodlne tlačidlom priamo z kufra, narovnať ich však musíte jedno po druhom ručne. V novej generácii Fordu Galaxy, väčšom a priestrannejšom súrodencovi S-Maxu, budete môcť sedadlá tlačidlom aj vracať späť do vztýčenej polohy.

Po sklopení vznikne síce rovná plocha, avšak s dvojitou nakladacou hranou. Podlaha kufra je totiž vyššia než hrana nárazníka, čo sa naozaj len tak nevidí.

Ford S-Max 2015 první dojmy 161.jpgFord S-Max 2015 první dojmy 162.jpgFord S-Max 2015 první dojmy 163.jpgFord S-Max 2015 první dojmy 160.jpgFord S-Max 2015 první dojmy 189.jpgFordS-MAX_2015_031.jpgSedadlá v druhej a tretej rade môžete sklopiť pohodlne tlačidlom. Vzniknutá plocha je síce rovná, ale položená vyššie ako hrana nárazníka

Na druhú stranu, v dvojmiestnej konfigurácii pojme S-Max cez dva kubické metre nákladu a Ford sľubuje celkom 32 rôznych kombinácií vnútorného priestoru podľa toho, ktorá sedadlá vztýčime a ktoré necháme ležať. Pri manipulácii s nákladom oceníte aj bezdotykové ovládanie piatych dverí, známe už z iných Fordov.

O pohodlie cestujúcich sa stará výkonnejšia klimatizácia s účinnejším filtrovaním nečistôt. Údajne zachytí 99 percent peľových častíc a všetok oxid dusičitý. Na želanie môže byť aj trojzónový.

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Pri bežnej jazde s občasnou prudšou akceleráciou nadchne hybridný pohon vycibreným prejavom; najpresvedčivejší zostáva v mestskej prevádzke.

25.  10.  2016 | Dalibor Žák
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 9 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na ne…

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 |