vytisknout velikost písma Nový Ford Mondeo vs. nový Volkswagen Passat: Prvý tabuľkový duel

Na autosalóne v Paríži predstavujú svoje novinky dvaja kľúčoví hráči v "manažérskom" segmente. Zaujímalo nás, ako sú na tom po stránke vnútorných rozmerov.
Nový Ford Mondeo vs. nový Volkswagen Passat: Prvý tabuľkový duel
Zoznam kapitol
  1. Nový Ford Mondeo vs. nový Volkswagen Passat: Prvý tabuľkový duel
  2. Nový Ford Mondeo vs. nový Volkswagen Passat: Prvý tabuľkový duel (Fotogaléria)

Nový Ford Mondeo a nový Volkswagen Passat. Dva modely, ktoré v podstate definujú európsku strednú triedu a najmä očakávania zákazníkov, ktorí kupujú služobný sedan či kombi z prostriedkov svojho zamestnávateľa.

Porovnanie techniky, výbavy, parametrov a dizajnu necháme na neskôr, až sa s oboma novinkami odvezieme a ideálne ich postavíme proti sebe. Na autosalóne sme si ale Passat aj Mondeo prezreli zvnútra a zobrali sme si pritom k ruke laserový diaľkomer, aby sme mohli rovno porovnať najdôležitejšie vnútorné rozmery.

ford_19.JPGford_21.JPGford_25.JPG
VW Passat B8 13.jpgVW Passat B8 9.jpgVW Passat B8 10.jpg
Mondeo vsádza na dynamické línie a výrazný predok v štýle Aston Martinu; Passat pokračuje v konzervatívnej elegancii svojich predchodcov, ale má dynamickejšie proporcie

Najskôr nový Ford Mondeo, podľa abecedy má prednosť. Po otvorení dverí nachádzame interiér síce úhľadný a tvarovo moderný, ale možno menej luxusný, než sme dúfali. Povrchy materiálov v bezprostrednom okolí vodiča nepôsobia vždy prémiovým dojmom a ovládanie palubnej elektroniky premačkávacími tlačidlami je americký zvyk, ktorý Ford v rámci svojej zjednocovacej stratégie uplatňovať nemusel, ak by sa niekto pýtal na náš názor.

Rozmiestnenie základných ovládacích prvkov je však v úplnom poriadku a pochvalu si zaslúži pohodlné, vo všetkých smeroch veľkoryso dimenzované sedadla.

Pre porovnanie pozdĺžnej priestrannosti sme zvolili metódu "sadnutia si za seba". Má väčšiu vypovedaciu hodnotu ako minimálne a maximálne hodnoty, ktoré môže výrobca nahnať extrémnym, v praxi nevyužiteľným rozsahom pozdĺžneho nastavovania predných sedadiel.

A táto skúška preukázala nečakanú vec. Opierka pre ľavé chodidlo je totiž posunutá dosť dozadu, takže ak pri svojej výške 1,79 cm zaujmem pohodlnú pozíciu, ocitnem sa ďaleko od volantu i palubnej dosky - a za mnou zostane menej miesta, než by majestátne proporcie Mondea naznačovali.

Prečo nie sedan?

K porovnaniu s Passatom sme zvolili Mondeo liftback, ktorý je de facto predvoleným karosárskym variantom. Mondeo sedan bude na slovenskom trhu v ponuke len vo variantoch: Hybrid (s menším kufrom) a luxusné Vignale.

Prehliadku kufra nám Ford neuľahčil. Jediný vystavený liftback ho mal totiž permanentne zamknutý, takže sme sa museli natiahnuť dovnútra cez sklopené zadné sedadlá. A nechápali sme, prečo sa automobilka nechce pochváliť. Kufor Mondea totiž robí česť odkazu svojho predchodcu, je skutočne obrovský. Keby sme chceli byť prísni, namerali by sme minimálnu šírku len 88 cm, ale to sa týka len niekoľkých centimetrov dĺžky v mieste, kde z bočníc ľahko vystupujú náznaky podbehov.

V Mondeu kombi nie je problém ani s prístupom do kufra (bol otvorený), ani s tvarom. Ploché boky, rovné dno a najmä značná šírka sú pripravené uspokojiť sťahovacie pudy (dobre situovaného) Slováka-chalupára. Kufor Fordu však nedosahuje plnej šírky hneď v úrovni podlahy, dobre je to vidieť na jednej z fotografií.

Šírka vyznieva v prospech Fordu aj v priestore pre cestujúcich, hoci nie už s tak dramatickým náskokom. Vo výške lakťov ponúka Ford oproti VW citeľné dva centimetre k dobru.

Mimochodom, všimnite si, že dĺžka i výška kufra sú v oboch súperoch na centimeter zhodné.

Nový Volkswagen Passat pôsobí od prvého usadnutia dojmom triezveho prémiového luxusu, aspoň vo vystavovaných kusoch vo vysokých stupňoch výbavy (Highline alebo R-Line s príplatkami). Niektoré verzie majú aj virtuálny prístrojový štít, podobne ako nové Audi TT. Umiestnenie sedadla vodiča voči palubnej doske a pedálom je viac konvenčné, takže za mnou zostane výrazne viac miesta pre kolená. Passat vzadu ponúka aj viac priestoru nad hlavou ako Mondeo, ktoré tu platí daň za svoju dynamickú siluetu.

VW Passat B8 3.jpgVW Passat B8 6.jpgVW Passat B8 4.jpg
Ford Mondeo 2015 3.jpgFord Mondeo 2015 2.jpgFord Mondeo 2015 1.jpg
Mondeo (dole) má navrch v šírke priestoru pre cestujúcich aj pre batožinu, Passat zase ponúka lepší reálny priestor pre nohy vzadu a tiež o niečo pravidelnejšie tvary kufra

Nie je bez zaujímavosti, že v kombi sme nad hlavou namerali menej miesta ako v napohľad nízkom liftbacku. V praxi bude záležať na zvolenej výbave a čalúnení - vystavované vozidlá boli v rôznom prevedení a vnútorné rozmery sa vždy mierne líšili podľa tvaru a materiálov sedadiel. Napríklad Passat v prevedení R-line má predné sedadlá s nastaviteľnou dĺžkou sedáku, ktorej minimum je 49 cm - teda rovnako ako vo vystavovaných Mondeách.

Všetky nami namerané rozmery nájdete v nasledujúcich tabuľkách.

Ford Mondeo liftback vs. Volkswagen Passat sedan: Porovnanie vnútorných rozmerov
Rozmery (cm) Ford Mondeo VW Passat
šírka batožinového priestoru 112 101
dĺžka batožinového priestoru 113 113
výška bat. priestoru (po plato) 53 53
šírka interiéru v úrovni lakťov vpredu 156 154
dĺžka sedákov vpredu 49 47
priestor pre kolená vzadu (za šoférom vysokým 178 cm) 21 26
dĺžka sedákov vzadu 47 47
šírka interiéru v úrovni lakťov vzadu 155 153
výška od sedáku po strop vzadu (bez strešného okna) 91 94
Ford Mondeo kombi vs. VW Passat Variant    
Rozmery (cm) Ford Mondeo kombi VW Passat Variant
šírka batožinového priestoru 113 101
dĺžka batožinového priestoru 115 114
výška bat. prostoru (po plato) 46 45
šírka interiéru v úrovni lakťov vpredu 156 154
dĺžka sedákov vpredu 49 47
priestor pre kolená vzadu (za šoférom vysokým 178 cm) 21 26
dĺžka sedáku vzadu 47 47
šírka interiéru v úrovni lakťov vzadu 155 153
výška od sedáku po strop vzadu (bez str. okna) 90 98
výška od sedáku po strop vzadu (so str. oknom) 89 94

 

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Pri bežnej jazde s občasnou prudšou akceleráciou nadchne hybridný pohon vycibreným prejavom; najpresvedčivejší zostáva v mestskej prevádzke.

25.  10.  2016 | Dalibor Žák
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 9 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na ne…

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 |
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |