vytisknout velikost písma Nové múdre svetlá Fordu ukážu v tme na človeka alebo psa

Výskumníci americkej automobilky nám predviedli niektoré z projektov, na ktorých pracuje vývojové stredisko v nemeckom Aachene.
Nové múdre svetlá Fordu ukážu v tme na človeka alebo psa

V temnejšej podzemnej garáži výskumného centra Fordu v nemeckom Aachene svieti len úzky lúč svetla. Vychádza z LED diód v spodnej časti predného nárazníka Mondea a sleduje inžiniera Michaela Koherra, ktorý prechádza sem a tam niekoľko desiatok metrov pred autom. Na displeji systému SYNC vnútri auta je vidieť čiernobiely obraz kamery, v ktorom je Koherrova postava zvýraznená žltým rámčekom. Prototyp adaptívnych svetlometov Fordu s technológiou Spot Lighting totiž dokáže v tme vyhľadať ľudí i zvieratá.

Posvietia priamo na prekážku

Orámovať postavy na displeji vedia napríklad systémy nočného videnia, ktoré ponúkajú nemecké prémiovej značky ako príplatkovú výbavu vo svojich väčších modeloch. Múdre svetlá Fordu navyše pridávajú úzky lúč jasného svetla, ktorý je viditeľný aj vo svite normálnych svetlometov a ukáže priamo na objekt pohybujúci sa po ceste. Názorne to ukazuje animácia Fordu:

Technológia Spot Lighting je vo fáze prototypu. Koherr nechce hovoriť o tom, kedy alebo či vôbec sa objaví v sériových modeloch.

Ford-IWS2015_SpotLighting_078.jpgFord-IWS2015_SpotLighting_080.jpgFord-IWS2015_SpotLighting_081.jpgFunkcia Spot Lighting rozpozná v tme ľudí i zvieratá a upozorní na ne vodiča; lúč bodového svetla svietia do výšky pása, aby človeka neoslnil (psík má smolu)

"Našou úlohou je prichádzať s novými nápadmi a skúmať ich realizovateľnosť. O zaradení do výroby rozhodujú v oddelení produktového plánovania spolu s marketingom. Závisí to na mnohých veciach, ktoré idú mimo nás," vysvetľuje. Už samotný fakt, že Ford technológiu predvádza novinárom, ale naznačuje, že s jej zavedením do výrobného programu počíta.

Srdcom systému je infračervená kamera v prednom nárazníku, ktorá dokáže na vzdialenosť až 120 m rozpoznať až osem ľudí alebo väčších zvierat. "Ukáže" na tie, ktoré považuje za najrizikovejšie. Rozhodujúca je pochopiteľne pozdĺžna vzdialenosť od vozidla a tiež poloha na vozovke vo vzťahu k predpokladanej jazdnej dráhe auta. Človek stojaci uprostred pruhu pätnásť metrov pred autom má vyššiu prioritu ako pes na krajnici sto metrov ďaleko.

_AS10087a.jpgCD2I2056.JPGCD2I2093.JPGBodové svetlo vychádza z prídavného LED zdroja umiestneného pri prednej hmlovky; ak sa objekt pohybuje, lúč ho stále sleduje

Aktuálne Mondeo má tzv. Predkolízny asistent s detekciou chodcov. Ten však funguje len vo dne a jeho poslanie je iné - zmierniť následky zrážky s chodcom, ktorá je už nevyhnutná. Múdre svetlá s funkciou Spot Lighting majú vodiča včas upozorniť na nebezpečenstvo, aby mohol sám spomaliť a vyhnúť sa človeku alebo zvieraťu vo vozovke.

O zákrute vedia s predstihom

Menej efektné, ale v praktickom živote nepochybne užitočnou funkciou prototypových svetiel Fordu je prediktívne prisvecovanie do smeru jazdy. Kým dnešné natáčacie svetlomety reagujú na otočenie volantom, technológia s názvom Advanced Front Lighting System predvída, kam cesty vedú, a posvietia do zatáčky (napríklad do ostrej vlásenky) s predstihom. Čiastočne sa riadi aj údajmi z mapových podkladov navigácie, tie však nemajú vždy potrebnú presnosť. Hlavné slovo má preto čelná kamera, ktorá sleduje vodorovné aj zvislé značenie. Predstavu o fungovaní systému vám opäť najlepšie sprostredkuje video:

Koherr si na tomto riešení cenia okrem iného skutočnosti, že nevyžaduje žiadny nový hardvér. Systém je tvorený adaptívnymi LED svetlometmi (Fordu ich dodáva Valeo) a čelnou kamerou s rozpoznávaním obrazu, ktorá v sériových modeloch zabezpečuje rozpoznávanie značiek. Zvyšok je softvérovou záležitosťou.

Ford-IWS2015_AdvancedLight_079.jpgFord-IWS2015_AdvancedLight_082.jpgFord-IWS2015_AdvancedLight_MichaelKoherr_083.jpgPrototyp adaptívnych svetiel nečaká na otočenie volantom ako dnešné systémy, vďaka kamere sa o zákrute dozvie s predstihom; vedúcim projektu je Michael Koherr

Výskumné stredisko Fordu v Aachene pracuje na rade projektov, z ktorých mnohé nikdy neprekročia štádium prototypu. Ľudia z Fordu nechcú hovoriť o tom, aké nápady dali "k ľadu", ale hovoria, že pomer dlhodobo vychádza asi pol na pol. O ďalšom osude rozpracovaných nápadov rozhoduje technická realizovateľnosť, náklady aj očakávaný záujem zákazníkov. Niekedy sa stane aj to, že sami výskumníci jednoducho dospejú k záveru, že projekt je slepou uličkou. A ktoré technológie z Aachenu sa do sériových Fordov dostali?

Ak zostaneme pri osvetľovacej technike, je to napríklad automatické prepínanie diaľkových a stretávacích svetiel, odvrátenie protiidúceho vozidla (v názvosloví Fordu Glare-Free High Beam) alebo adaptívne LED svetlomety, ktoré menia intenzitu svetla a tvar svetelného kužeľa podľa rýchlosti jazdy, natočenie volantu, okolitých podmienok i profilu cesty. Tzv. dynamické LED svetlomety majú k dispozícii sedem režimov, medzi ktorými plynule prepínajú v závislosti na aktuálnej situácii.

Test Range Rover Evoque Convertible: Kodiaq naopak

Range Rover Evoque Convertible

Nezmysel to je možno z pohľadu bežných zákazníkov, ale z pohľadu ľudí, ktorí si podobný voz môžu dovoliť a ktorí hľadajú iba štýl, je Evoque Convertible dokonale atraktívne, pretože vlastne nič iné než štýl neponúka.

5. 3. 2017 | Dalibor Žák
Test jazdenky: Audi A8 je kvalitné a spoľahlivé, ale šetriť na ňom nemôžete

Jazdenka Audi A8

Ak vám nevadí drahší servis, kupujte. Takto príjemné, komfortné a ničím neobťažujúce autá už o chvíľu nebudú.

5. 3. 2017 | Dalibor Žák
Peugeot 2008 1.6 BlueHDi GT Line v dlhodobom teste: Začíname

Peugeot 2008 1.6 BlueHDi GT Line

Vrcholné prevedenie Peugeotu 2008 GT Line nám bude robiť spoločnosť do konca júna. Testovaný exemplár dostal takmer kompletnú výbavu. Najsilnejší vznetový motor v ponuke disponuje výkonom 120 koní. Už od prvých kilometrov je jasné, že pôjde o úsporný automobil.

1. 3. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY