vytisknout velikost písma Nové múdre svetlá Fordu ukážu v tme na človeka alebo psa

Výskumníci americkej automobilky nám predviedli niektoré z projektov, na ktorých pracuje vývojové stredisko v nemeckom Aachene.
Nové múdre svetlá Fordu ukážu v tme na človeka alebo psa

V temnejšej podzemnej garáži výskumného centra Fordu v nemeckom Aachene svieti len úzky lúč svetla. Vychádza z LED diód v spodnej časti predného nárazníka Mondea a sleduje inžiniera Michaela Koherra, ktorý prechádza sem a tam niekoľko desiatok metrov pred autom. Na displeji systému SYNC vnútri auta je vidieť čiernobiely obraz kamery, v ktorom je Koherrova postava zvýraznená žltým rámčekom. Prototyp adaptívnych svetlometov Fordu s technológiou Spot Lighting totiž dokáže v tme vyhľadať ľudí i zvieratá.

Posvietia priamo na prekážku

Orámovať postavy na displeji vedia napríklad systémy nočného videnia, ktoré ponúkajú nemecké prémiovej značky ako príplatkovú výbavu vo svojich väčších modeloch. Múdre svetlá Fordu navyše pridávajú úzky lúč jasného svetla, ktorý je viditeľný aj vo svite normálnych svetlometov a ukáže priamo na objekt pohybujúci sa po ceste. Názorne to ukazuje animácia Fordu:

Technológia Spot Lighting je vo fáze prototypu. Koherr nechce hovoriť o tom, kedy alebo či vôbec sa objaví v sériových modeloch.

Ford-IWS2015_SpotLighting_078.jpgFord-IWS2015_SpotLighting_080.jpgFord-IWS2015_SpotLighting_081.jpgFunkcia Spot Lighting rozpozná v tme ľudí i zvieratá a upozorní na ne vodiča; lúč bodového svetla svietia do výšky pása, aby človeka neoslnil (psík má smolu)

"Našou úlohou je prichádzať s novými nápadmi a skúmať ich realizovateľnosť. O zaradení do výroby rozhodujú v oddelení produktového plánovania spolu s marketingom. Závisí to na mnohých veciach, ktoré idú mimo nás," vysvetľuje. Už samotný fakt, že Ford technológiu predvádza novinárom, ale naznačuje, že s jej zavedením do výrobného programu počíta.

Srdcom systému je infračervená kamera v prednom nárazníku, ktorá dokáže na vzdialenosť až 120 m rozpoznať až osem ľudí alebo väčších zvierat. "Ukáže" na tie, ktoré považuje za najrizikovejšie. Rozhodujúca je pochopiteľne pozdĺžna vzdialenosť od vozidla a tiež poloha na vozovke vo vzťahu k predpokladanej jazdnej dráhe auta. Človek stojaci uprostred pruhu pätnásť metrov pred autom má vyššiu prioritu ako pes na krajnici sto metrov ďaleko.

_AS10087a.jpgCD2I2056.JPGCD2I2093.JPGBodové svetlo vychádza z prídavného LED zdroja umiestneného pri prednej hmlovky; ak sa objekt pohybuje, lúč ho stále sleduje

Aktuálne Mondeo má tzv. Predkolízny asistent s detekciou chodcov. Ten však funguje len vo dne a jeho poslanie je iné - zmierniť následky zrážky s chodcom, ktorá je už nevyhnutná. Múdre svetlá s funkciou Spot Lighting majú vodiča včas upozorniť na nebezpečenstvo, aby mohol sám spomaliť a vyhnúť sa človeku alebo zvieraťu vo vozovke.

O zákrute vedia s predstihom

Menej efektné, ale v praktickom živote nepochybne užitočnou funkciou prototypových svetiel Fordu je prediktívne prisvecovanie do smeru jazdy. Kým dnešné natáčacie svetlomety reagujú na otočenie volantom, technológia s názvom Advanced Front Lighting System predvída, kam cesty vedú, a posvietia do zatáčky (napríklad do ostrej vlásenky) s predstihom. Čiastočne sa riadi aj údajmi z mapových podkladov navigácie, tie však nemajú vždy potrebnú presnosť. Hlavné slovo má preto čelná kamera, ktorá sleduje vodorovné aj zvislé značenie. Predstavu o fungovaní systému vám opäť najlepšie sprostredkuje video:

Koherr si na tomto riešení cenia okrem iného skutočnosti, že nevyžaduje žiadny nový hardvér. Systém je tvorený adaptívnymi LED svetlometmi (Fordu ich dodáva Valeo) a čelnou kamerou s rozpoznávaním obrazu, ktorá v sériových modeloch zabezpečuje rozpoznávanie značiek. Zvyšok je softvérovou záležitosťou.

Ford-IWS2015_AdvancedLight_079.jpgFord-IWS2015_AdvancedLight_082.jpgFord-IWS2015_AdvancedLight_MichaelKoherr_083.jpgPrototyp adaptívnych svetiel nečaká na otočenie volantom ako dnešné systémy, vďaka kamere sa o zákrute dozvie s predstihom; vedúcim projektu je Michael Koherr

Výskumné stredisko Fordu v Aachene pracuje na rade projektov, z ktorých mnohé nikdy neprekročia štádium prototypu. Ľudia z Fordu nechcú hovoriť o tom, aké nápady dali "k ľadu", ale hovoria, že pomer dlhodobo vychádza asi pol na pol. O ďalšom osude rozpracovaných nápadov rozhoduje technická realizovateľnosť, náklady aj očakávaný záujem zákazníkov. Niekedy sa stane aj to, že sami výskumníci jednoducho dospejú k záveru, že projekt je slepou uličkou. A ktoré technológie z Aachenu sa do sériových Fordov dostali?

Ak zostaneme pri osvetľovacej technike, je to napríklad automatické prepínanie diaľkových a stretávacích svetiel, odvrátenie protiidúceho vozidla (v názvosloví Fordu Glare-Free High Beam) alebo adaptívne LED svetlomety, ktoré menia intenzitu svetla a tvar svetelného kužeľa podľa rýchlosti jazdy, natočenie volantu, okolitých podmienok i profilu cesty. Tzv. dynamické LED svetlomety majú k dispozícii sedem režimov, medzi ktorými plynule prepínajú v závislosti na aktuálnej situácii.

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 7 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A