vytisknout velikost písma Nové Audi Q7 mieri veľmi vysoko [prvé jazdné dojmy]

Kvôli rozmarom počasia sme sa na prvých jazdách s novou generáciou Q7 prešli skôr symbolicky. Pokiaľ ale môžeme súdiť z tých niekoľkých kilometrov, zdá sa, že v Ingolstadte si dali na veľkom SUV naozaj záležať.
Nové Audi Q7 mieri veľmi vysoko [prvé jazdné dojmy]
Zoznam kapitol
  1. Čo všetko je nové
  2. Dojmy z prvých kilometrov; Namiesto záveru
  3. Technické údaje
  4. Nové Audi Q7: kompletná fotogaléria

Dnes už je ťažké spomenúť si, ako kontroverzne pôsobilo Audi Q7 v čase svojho príchodu na trh. Ťažkopádny mastodont s agresívnym výrazom a ľahko postavou ale vytvoril podkategóriu, ktorá do tej doby na trhu nebola. Ak nepočítame "užitkovejší" Land Rover Discovery a Volvo XC90, ktoré svojím vzhľadom, správaním na ceste aj poňatím mierilo na trochu iný typ zákazníka, XXXL prémiové SUV s výrazne cestnou orientáciou bolo nóvum. A úspešné.

Pol milióna za jednu dekádu

Audi Q7 našlo po celom svete pol milióna majiteľov, len u nás sa ich predalo niekoľko stoviek. Žiadny div, že vydržala na trhu tak dlho.

Nová generácia prichádza desať rokov po premiére pôvodného modelu a štyri roky po "novom" Touaregu, s ktorým má pod karosériou všeličo spoločné. Na prvé zoznámenie s Audi Q7 druhej generácie sme vyrazili do švajčiarskeho horského mestečka Verbier.

Audi Q7 2015 161.jpgAudi Q7 2015 158.jpgAudi Q7 2015 157.jpg
Q7_Arablau_029.jpgQ7_Daytonagrau_001.jpgQ7_Tofanaweiss_001.jpg
Maska „single frame“ je na Q7 trojrozmerná – jej hliníkový rám vystupuje z čelnej plochy; hmotu auta pri pohľadu z profilu opticky odľahčujú plastové výlisky v spodnej časti dverí

Na rozdiel od príbuzného Touaregu a Cayenne zostáva veľké SUV Audi aj po generačnej obmene obrovským autom. Na dĺžku stále meria cez päť metrov, na výšku 1,74 m. Napriek tomu dokázalo poriadne schudnúť. V závislosti na motorizácii činí hmotnostná úspora až 325 kíl. Audi ponúka aj preplňovaný šesťvalec 3.0 TFSI s výkonom 245 kW, ale prevažná väčšina slovenských zákazníkov zvolí skôr diesel. Jednotka 3.0 TDI je v novej Q7 naladená na 200 kW a umožňuje obrovskému SUV zrýchliť na 100 km/h za 6,3 s.

S nasadením v náročnejšom teréne sa ani tentoraz nepočíta. Okrem proporcií auta o tom svedčí aj nemožnosť objednať uzávierky diferenciálov či redukčnú prevodovku. Ostatne aj príslušný režim systému Audi Drive select sa volá "Allroad", nie off-road.

Model do zásuvky áno, 4.2 TDI zatiaľ nie

Do budúcnosti sa chystajú ešte ďalšie dve motorizácie: 3.0 TDI 160 kW pre zákazníkov limitované emisiami CO2 (z daňových dôvodov v niektorých krajinách alebo kvôli flotilovej politike zamestnávateľa) a plug-in hybrid e-tron quattro s dojazdom v elektrickom režime 56 km.

Zástupcovia Audi sa zatiaľ nechcú baviť o možnom návrate famózneho osemvalca 4.2 TDI. My ale veríme, že objaviť by sa mohol. Pod kapotou luxusného Audi A8 totiž nedávno debutovala jeho nová verzia, ktorá vďaka vstrekovaniu močoviny spĺňa Euro 6.

Úplne nový je interiér, ktorý v duchu najlepších tradícií značky kombinuje vynikajúce prevedenie všetkých detailov s náložou modernej elektroniky, od digitálneho prístrojového štítu cez farebný priehľadový (head-up) displej až po modernizovaný systém MMI s výrazne zväčšeným touchpadom. Objednať si budete môcť celú armádu elektronických asistentov.

Zabrzdí, keď nedáte prednosť

Parkovací asistent zvládne zájsť do kolmého státia popredu, adaptívny tempomat v zápche nielen reguluje rýchlosť a odstup, ale môže auto aj sám riadiť a asistent pre jazdu s prívesom vám pomôže zacúvať do smeru, ktorý zvolíte ovládačom MMI.

Nová Q7 dostala tiež systém autonómneho brzdenia vrátane funkcie, ktorá sa zatiaľ objavila len v novom Volve XC90 - ak pri odbočovaní vľavo prehliadnete protiidúce vozidlo, systém sám "dupne" na brzdy. Vďační nepochybne budú najmä motorkári, ktorí sa stávajú obeťami nepozorného odbočenia vľavo veľmi často.

Audi Q7 2015 153.jpgAudi Q7 2015 152.jpgAudi Q7 2015 150.jpgAudi Q7 2015 149.jpgAudi Q7 2015 151.jpgAudi Q7 2015 148.jpgPodobne ako v novom Passate sa ventilačné otvory tiahnu cez celú šírku palubnej dosky pred spolujazdcom; vadilo nám, že digitálne prístrojový panel stojí vertikálne - nie je naklonený kolmo k uhlu pohľadu vodiča ako v iných autách

Zmocnil sa vás pri čítaní predchádzajúcich odsekov pocit, že Q7 je autom pre ľudí, ktorí by sa najradšej vzdali konanie úplne? Je tu prinajmenšom jedna novinka, ktorá naznačuje, že konštruktéri Audi mysleli aj na tie ostatné: riadenie všetkých kolies. Áno, toto veľké SUV má pomerne exotickú technológiu, ktorú svojho času hojne presadzovali japonské automobilky, ale dnes je extrémne vzácna. Stretnete sa s ňou napríklad pri Porsche 911 Turbo.

Audi Q7 2015 154.jpgAudi Q7 2015 155.jpgAudi Q7 2015 156.jpgPredné sedadlá môžu mať nastaviteľnú dĺžku sedadla aj masážnu funkciu s výberom niekoľkých programov ako v A8; sedadlá v druhom rade sa ovládajú manuálne, tretí rad môže byť za príplatok 1 400 eur ovládaný elektricky

V nižších rýchlostiach sa zadné kolesá natočia o niekoľko stupňov do opačného smeru ako predné, čím sa zmenší polomer zatáčania a auto sa ochotnejšie poskladá do ostrej zákruty. Vo vysokých rýchlostiach sa zadné kolesá naopak natáčajú rovnako ako predné, aby podporili smerovú stabilitu auta. Maximálny rozsah natočenia zadných kolies je 10 stupňov.

Že by Audi tentoraz chcelo osloviť s Q7 i vodičov, ktorí po odvoze detí do škôlky radi zamieria do práce kľukatejšou cestou?

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Pri bežnej jazde s občasnou prudšou akceleráciou nadchne hybridný pohon vycibreným prejavom; najpresvedčivejší zostáva v mestskej prevádzke.

25.  10.  2016 | Dalibor Žák
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 9 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na ne…

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 |
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |