vytisknout velikost písma Nové Audi A8 čoskoro oficiálne aj v SR, cena cez 70-tisíc

Audi dnes predstavilo médiám modernizovanú verziu svojho najväčšieho sedanu. Vylepšená A8 sa chváli vyspelejšou asistenčnou elektronikou, lepším odhlučnením, úspornejšími motormi a superinteligentnými Matrix LED svetlometmi.
Nové Audi A8 čoskoro oficiálne aj v SR, cena cez 70-tisíc
Zoznam kapitol
  1. Technika, výbava a ceny
  2. 3x Video a velká fotogaléria

K slovenským zákazníkom už čoskoro zamieri nové Audi A8, vlajková loď značky so štyrmi kruhmi v znaku. Ako možno viete už z oficiálnej premiéry, prídavné meno "novej" je v tomto prípade nutné brať so značnou rezervou. V skutočnosti sa jedná o čiastkovú modernizáciu - ľahší facelift, ak chcete.

A8130032_large.jpgA8130033_large.jpgA8130024_large.jpg
Predná i zadná časť Audi A8 sú kompletne nové, do kufra sa zmestí o 10 litrov viac

Zmeny však nie sú zďaleka len kozmetické. Audi A8 modelového roku 2014 prichádza s novými prednými svetlami, vyspelejšími asistenčnými systémami, čiastkovými zlepšeniami v oblasti vnímaného komfortu a ponukou motorov, ktoré teraz dosahujú nižšiu nominálnu spotrebu.

Hoci na prvý pohľad by ste to nespoznali, zmenil sa celý predok vrátane nárazníka a kapoty motorového priestoru. Pre šesťvalce za príplatok a pre osemvalce sériovo sú teraz k dispozícii takzvané Matrix LED svetlomety.

Vedia svietiť do zákrut, reagovať na vertikálny profil cesty a tiež zabrániť oslňovaniu ostatných účastníkov premávky. Systém pritom dokáže "vytieňovať" iba priestor, v ktorom sa nachádza iné auto alebo napríklad cyklista - zvyšok plochy pred vozidlom zostáva naďalej osvietený diaľkovými svetlami. Najlepšie si to predstavíte podľa videa v nasledujúcej kapitole.

A8130002_large.jpgAT130079_large.jpgAT130076_large.jpg
Matrix LED svetlomety (sériové pre osemvalce) vie svietiť práve tam, kam je potrebné

Doterajšie Audi A8 nevládalo úplne izolovať priestor pre cestujúcich od valivého hluku pneumatík, najmä na niektorých druhoch povrchu vozovky. Modernizovaný model sľubuje v tomto smere citeľné zlepšenie. Ku zaznamenanému cestovnému komfortu by mali prispieť aj príplatková kované kolesá, ktorým v Audi hovoria "technologické".

V mene neodpruženej hmotnosti

Vlastná konštrukcia ráfika tu slúži len ako nosič, na ktorom je zvonku nalepený plastový dekoračný kryt. Priestor medzi plastom a ráfikom je vyplnený vákuom. Audi ponúka tieto kolesá v rozmere 20 palcov pod obchodným označením Iridium a sľubuje úsporu neodpruženej hmotnosti 4,4 kg v každom rohu. To by sa malo v komforte odpruženia odraziť veľmi citeľne.

Vďaka novému elektromechanickému riadeniu môže Audi konečne ponúkať aktívny asistenčný systém pre udržiavanie v jazdnom pruhu. Systém nočného videnia vie teraz označovať chodcov a zvieratá a v bezpečnostnej výbave A8 pribudla takzvaná multikolízna brzda. Účelom tohto systému, predstaveného vo Volkswagene Golf VII, je automaticky zastaviť auto, ak sa dá do pohybu po náraze zozadu. A konečne, do batožinového priestoru teraz naložíte o 10 litrov zlatých kreditných kariet viac než doteraz.

AU130133_large.jpgA8130077_large.jpgA8130078_large.jpg
Základom konštrukcie A8 je hliníkový priestorový rám Audi ASF; všetky aktuálne motorizácie majú pohon všetkých kolies quattro

Ponuku motorov tvoria šesťvalce 3.0 TFSI 228 kW a 3.0 TDI 190 kW a osemvalce 4.0 TFSI 320 kW a 4.2 TDI 282 kW. Vďaka softvérovým úpravám majú všetky jednotky nižšiu kombinovanú spotrebu i emisie CO2, diesely navyše plní emisnú normu Euro 6.

Počas novembra bude možné objednávať aj 2.0 TFSI hybrid, dvanásťvalec 6.3 FSI a športovú verziu S8 s výkonnejšou verziou osemvalca 4.0 TFSI (382 kW). Na S8 pripadá asi desatina všetkých v SR predaných A8.

Od roku 1994, kedy na slovenský trh vstúpilo Audi A8 prvej generácie, eviduje importér 1670 predaných vozidiel tohto typu. Thomas Otter, nový vedúci divízie Audi v importérskej organizácii Porsche, odhaduje, že v roku 2014 sa u nás predá niečo cez sedemdesiat nových "á-osmičiek".

Pokračujte na kapitolu s cenami, videom a fotogalériou:

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Pri bežnej jazde s občasnou prudšou akceleráciou nadchne hybridný pohon vycibreným prejavom; najpresvedčivejší zostáva v mestskej prevádzke.

včera | Dalibor Žák
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 9 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A