vytisknout velikost písma Nové Audi A8 čoskoro oficiálne aj v SR, cena cez 70-tisíc

Audi dnes predstavilo médiám modernizovanú verziu svojho najväčšieho sedanu. Vylepšená A8 sa chváli vyspelejšou asistenčnou elektronikou, lepším odhlučnením, úspornejšími motormi a superinteligentnými Matrix LED svetlometmi.
Nové Audi A8 čoskoro oficiálne aj v SR, cena cez 70-tisíc
Zoznam kapitol
  1. Technika, výbava a ceny
  2. 3x Video a velká fotogaléria

K slovenským zákazníkom už čoskoro zamieri nové Audi A8, vlajková loď značky so štyrmi kruhmi v znaku. Ako možno viete už z oficiálnej premiéry, prídavné meno "novej" je v tomto prípade nutné brať so značnou rezervou. V skutočnosti sa jedná o čiastkovú modernizáciu - ľahší facelift, ak chcete.

A8130032_large.jpgA8130033_large.jpgA8130024_large.jpg
Predná i zadná časť Audi A8 sú kompletne nové, do kufra sa zmestí o 10 litrov viac

Zmeny však nie sú zďaleka len kozmetické. Audi A8 modelového roku 2014 prichádza s novými prednými svetlami, vyspelejšími asistenčnými systémami, čiastkovými zlepšeniami v oblasti vnímaného komfortu a ponukou motorov, ktoré teraz dosahujú nižšiu nominálnu spotrebu.

Hoci na prvý pohľad by ste to nespoznali, zmenil sa celý predok vrátane nárazníka a kapoty motorového priestoru. Pre šesťvalce za príplatok a pre osemvalce sériovo sú teraz k dispozícii takzvané Matrix LED svetlomety.

Vedia svietiť do zákrut, reagovať na vertikálny profil cesty a tiež zabrániť oslňovaniu ostatných účastníkov premávky. Systém pritom dokáže "vytieňovať" iba priestor, v ktorom sa nachádza iné auto alebo napríklad cyklista - zvyšok plochy pred vozidlom zostáva naďalej osvietený diaľkovými svetlami. Najlepšie si to predstavíte podľa videa v nasledujúcej kapitole.

A8130002_large.jpgAT130079_large.jpgAT130076_large.jpg
Matrix LED svetlomety (sériové pre osemvalce) vie svietiť práve tam, kam je potrebné

Doterajšie Audi A8 nevládalo úplne izolovať priestor pre cestujúcich od valivého hluku pneumatík, najmä na niektorých druhoch povrchu vozovky. Modernizovaný model sľubuje v tomto smere citeľné zlepšenie. Ku zaznamenanému cestovnému komfortu by mali prispieť aj príplatková kované kolesá, ktorým v Audi hovoria "technologické".

V mene neodpruženej hmotnosti

Vlastná konštrukcia ráfika tu slúži len ako nosič, na ktorom je zvonku nalepený plastový dekoračný kryt. Priestor medzi plastom a ráfikom je vyplnený vákuom. Audi ponúka tieto kolesá v rozmere 20 palcov pod obchodným označením Iridium a sľubuje úsporu neodpruženej hmotnosti 4,4 kg v každom rohu. To by sa malo v komforte odpruženia odraziť veľmi citeľne.

Vďaka novému elektromechanickému riadeniu môže Audi konečne ponúkať aktívny asistenčný systém pre udržiavanie v jazdnom pruhu. Systém nočného videnia vie teraz označovať chodcov a zvieratá a v bezpečnostnej výbave A8 pribudla takzvaná multikolízna brzda. Účelom tohto systému, predstaveného vo Volkswagene Golf VII, je automaticky zastaviť auto, ak sa dá do pohybu po náraze zozadu. A konečne, do batožinového priestoru teraz naložíte o 10 litrov zlatých kreditných kariet viac než doteraz.

AU130133_large.jpgA8130077_large.jpgA8130078_large.jpg
Základom konštrukcie A8 je hliníkový priestorový rám Audi ASF; všetky aktuálne motorizácie majú pohon všetkých kolies quattro

Ponuku motorov tvoria šesťvalce 3.0 TFSI 228 kW a 3.0 TDI 190 kW a osemvalce 4.0 TFSI 320 kW a 4.2 TDI 282 kW. Vďaka softvérovým úpravám majú všetky jednotky nižšiu kombinovanú spotrebu i emisie CO2, diesely navyše plní emisnú normu Euro 6.

Počas novembra bude možné objednávať aj 2.0 TFSI hybrid, dvanásťvalec 6.3 FSI a športovú verziu S8 s výkonnejšou verziou osemvalca 4.0 TFSI (382 kW). Na S8 pripadá asi desatina všetkých v SR predaných A8.

Od roku 1994, kedy na slovenský trh vstúpilo Audi A8 prvej generácie, eviduje importér 1670 predaných vozidiel tohto typu. Thomas Otter, nový vedúci divízie Audi v importérskej organizácii Porsche, odhaduje, že v roku 2014 sa u nás predá niečo cez sedemdesiat nových "á-osmičiek".

Pokračujte na kapitolu s cenami, videom a fotogalériou:

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY