vytisknout velikost písma Nové Audi A4 vyzerá ako menšia A6, ale to mu určite nepoškodí [prvé dojmy]

Len jeden deň po zverejnení prvých fotografií novej generácie Audi A4 sme si mohli pozrieť sedan aj kombi v prostredí fotografického štúdia na predmestí Ingolstadtu.
Nové Audi A4 vyzerá ako menšia A6, ale to mu určite nepoškodí [prvé dojmy]
Zoznam kapitol
  1. Audi A4 B9
  2. Audi A4 B9: Kompletná fotogaléria

Audi A4 piatej generácie (s kódovým označením B9) je ľahšie a úspornejšie ako doterajší model. To už viete, pretože s kľúčovými technickými údajmi nového modelu sme vás zoznámili v pondelok:

Design | Premiéry | Video | Kombi | Sedany | Audi | Audi A4

Nová generácia Audi A4 je tu. O šesťvalcové motory neprišla

Deň nato sme ale už mohli vidieť novú A4 na vlastné oči, dozvedieť sa niekoľko ďalších podrobností a tiež si ju vyfotografovať - zatiaľ staticky a v štúdiu. Vzhľadovo sa Audi A4 B9 veľmi priblížilo väčšiemu modelu A6 po facelifte, aspoň pri pohľade spredu, ktorému dominuje "erbové" prevedenie masky single frame s ostrými rohmi a vykrojenými svetlometmi. Mimochodom, tie budú sériovo osadené xenónovými výbojkami, halogénové žiarovky už nedostane ani ten najzákladnejší model.

Nové Audi A4 B9 první statické dojmy na AutoRevue.cz 153.jpgNové Audi A4 B9 první statické dojmy na AutoRevue.cz 164.jpgNové Audi A4 B9 první statické dojmy na AutoRevue.cz 148.jpg
Nové Audi A4 B9 první statické dojmy na AutoRevue.cz 160.jpgNové Audi A4 B9 první statické dojmy na AutoRevue.cz 161.jpgNové Audi A4 B9 první statické dojmy na AutoRevue.cz 159.jpgKombi Avant sa začne predávať v rovnaký okamih ako sedan; jeho batožinový priestor má objem 505 litrov a výšku otvorení piatych dverí môžete jednoducho naprogramovať - stačí v požadovanej polohe dlhé stlačenie tlačidla elektrického ovládania

Za šošovkami v ostro rezaných "otvoroch" (v skutočnosti sú zaslepené, preto tie úvodzovky) po stranách predného nárazníka sa neschovávajú hmlové svetlá. Ich funkciu zaisťujú adaptívne LED svetlomety. Namiesto nich sa do nárazníka nasťahovala dvojica radarov.

Okrem prednej a zadnej kamery môže mať nová A4 kamery aj zospodu na krytoch spätných zrkadiel (ako u niektorých SUV), takže dokáže na displeji systému MMI zobraziť okolie vozidla v uhle 360°.

Nové Audi A4 B9 první statické dojmy na AutoRevue.cz 172.jpgNové Audi A4 B9 první statické dojmy na AutoRevue.cz 151.jpgNové Audi A4 B9 první statické dojmy na AutoRevue.cz 149.jpgHmlovky? Nie, do rohov predného nárazníka sa nasťahovali radary adaptívneho tempomatu s funkciou stop&go a schopnosťou automatického posúvania v kolóne

Líniou strechy a bočného presklenia zachováva sedan A4 vernosť doterajším generáciám, zozadu potom pripomína trojpriestorovú variantu kompaktnej á-trojky. Ako je v Audi takmer tradíciou, kombi Avant pôsobí atletickejším dojmom ako sedan. Proporcie sú zvládnuté prakticky dokonale, postojom na ceste (respektíve na podlahe fotoštúdia) nový Avant dokonca trochu pripomína športové RS6.

Inšpirácia v TT aj Q7

Pokiaľ ide o vonkajší dizajn, určite sa jedná o evolúciu toho, čo už poznáme. Ak vám model A4 doteraz nič nehovoril, nová generácia na tom ťažko niečo zmení. Presvedčiť by vás ale mohol jej interiér.

Nové Audi A4 B9 první statické dojmy na AutoRevue.cz 185.jpgNové Audi A4 B9 první statické dojmy na AutoRevue.cz 187.jpgNové Audi A4 B9 první statické dojmy na AutoRevue.cz 188.jpg
Sedan má dĺžku 4,73 m a rázvor 2,82 m – rovnako ako kombi

Aj tu sa vlastne jedná o kombináciu známych štylistických a funkčných prvkov, v tomto prípade z ostatných modelov značky. Virtuálny prístrojový štít v podobe celoplošného farebného displeja sme videli už v TT, rovnako ako nový ovládač systému MMI s touchpadom na hornej plôške. Od novej generácie Audi Q7 si najnovšia A4 zase vypožičala veľký displej dvojzónovej klimatizácie a tiež ventilačné otvory natiahnuté cez celú šírku palubnej dosky pred spolujazdcom.

Nové Audi A4 B9 první statické dojmy na AutoRevue.cz 180.jpgNové Audi A4 B9 první statické dojmy na AutoRevue.cz 177.jpgNové Audi A4 B9 první statické dojmy na AutoRevue.cz 173.jpg
Nové Audi A4 B9 první statické dojmy na AutoRevue.cz 189.jpgNové Audi A4 B9 první statické dojmy na AutoRevue.cz 191.jpgNové Audi A4 B9 první statické dojmy na AutoRevue.cz 193.jpgŠportovejší a modernejší S Line (hore) vs. tradičnejší Design Selection - dve protikladné prevedenia interiéru, v oboch prípadoch pochopiteľne za príplatok

Minimálne dva prvky ako by sa nechali inšpirovať konkurenčným Mercedesom triedy C - mám na mysli do priestoru vystrčený displej systému MMI a pás tlačidiel kovového vzhľadu pod displejom klimatizácie. Ich prevedenie je však inteligentnejšie. Akonáhle k nim priblížite prst, na displeji klimatizácie sa objaví malé kontextové menu.

Nové Audi A4 B9 první statické dojmy na AutoRevue.cz 175.jpgNové Audi A4 B9 první statické dojmy na AutoRevue.cz 176.jpgNové Audi A4 B9 první statické dojmy na AutoRevue.cz 171.jpg
Nová stredová konzola s touchpadovým ovládačom MMI; klimatizácia môže byť aj trojzónová

Konkrétne vyznenie interiéru bude opäť závisieť na tom, akú kombináciu výbavy, čalúnenia a dekoračných líšt si objednáte. Audi bude tentoraz ponúkať dve jasne odlíšené línie - športovo štylizovanú S Line a tiež jej protipól Design Selection, ktorý sa blíži tradičnému poňatie luxusu.

Samozrejme nechýba podpora najnovších komunikačných protokolov pre smartfóny a ponuka niekoľkých úrovní audio systémov. Na vrchole stojí Bang & Olufsen s 19 reproduktormi a výkonom 750 W.

Nové Audi A4 B9 první statické dojmy na AutoRevue.cz 169.jpgNové Audi A4 B9 první statické dojmy na AutoRevue.cz 170.jpgNové Audi A4 B9 první statické dojmy na AutoRevue.cz 179.jpg
Virtuálny kokpit; napevno montovaný displej MMI; farbu LED podsvietenia možno meniť

Batožinový priestor sedanu a kombi zodpovedajú tomu, čo od auta tejto triedy čakáte. Avant ale prináša niekoľko praktických vylepšení. Napríklad roletka sa už otvára a zatvára automaticky spolu s piatymi dverami (áno, bolo na čase) a príplatkový systém pre upevnenie batožiny možno šikovne uložiť do tvarových priehradiek pod podlahou batožinového priestoru.

Nové Audi A4 B9 první statické dojmy na AutoRevue.cz 192.jpgNové Audi A4 B9 první statické dojmy na AutoRevue.cz 194.jpgNové Audi A4 B9 první statické dojmy na AutoRevue.cz 195.jpgNové Audi A4 B9 první statické dojmy na AutoRevue.cz 167.jpgNové Audi A4 B9 první statické dojmy na AutoRevue.cz 168.jpgNové Audi A4 B9 první statické dojmy na AutoRevue.cz 166.jpgSystém prepážok a popruhov na upevnenie batožiny mala A4 Avant už skôr, novinkou je jeho uskladnenie pod podlahou; zatiahnutím za páčku sa zadné operadlá uvoľní, ale nesklopí

Zadné operadlá môžete uvoľniť tiahlom na bočnici kufra, ale nesklopia sa sami - musíte do nich strčiť. Ľudia od Audi tvrdia, že je to zámer. Vraj do operadla strčíte tým predmetom, kvôli ktorého naloženiu chcete operadlo sklopiť.

Žiaden prezlečený Passat

Pred záverom ešte pár konštrukčných záležitostí, ktoré v našom prvom článku nezazneli. Aj nové Audi A4 má samozrejme motor uložený pozdĺžne. Nejedná sa teda o žiadneho súrodenca nového Passatu a Superbu, ako ste sa mohli niekde dočítať. Oproti nim sa A4 vyznačuje tiež oveľa náročnejšou konštrukciou oboch náprav, ktoré majú päťprvkové zavesenie a teda v princípe umožňujú omnoho lepšie oddelenie priečnych a pozdĺžnych síl. Pohon všetkých kolies je opäť realizovaný diferenciálom Torsen a dvojspojková prevodovka je sedemstupňová pre pozdĺžnu zástavbu.

Nové Audi A4 B9 první statické dojmy na AutoRevue.cz 165.jpgNové Audi A4 B9 první statické dojmy na AutoRevue.cz 178.jpgNové Audi A4 B9 první statické dojmy na AutoRevue.cz 196.jpgŠtruktúra LED svetlomety; logo nesmie chýbať ani na ventilčeku; obe prezentované verzie mali motor TFSI, ale prevažná väčšina zákazníkov zvolí diesel

Dobrou správou je definitívny ústup variátorového Multitronicu. Samočinné radenie bude v závislosti na motorizácii zabezpečovať buď spomínaný dvojspojkový S tronic, alebo osemstupňový Tiptronic s meničom.

Predpredaj novej generácie Audi A4 bude zahájený v auguste, prvé kusy by sa mali objaviť u predajcov počas jesenných mesiacov. Obe karosárske varianty sa začnú predávať spoločne.

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Pri bežnej jazde s občasnou prudšou akceleráciou nadchne hybridný pohon vycibreným prejavom; najpresvedčivejší zostáva v mestskej prevádzke.

25.  10.  2016 | Dalibor Žák
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 9 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na ne…

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 |
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |