vytisknout velikost písma Nová generácia superkondenzátorov možno vytlačí akumulátory

Prielom vo vývoji kondenzátorov môže spôsobiť revolúciu. Nová generácia veľkokapacitných kondenzátorov sa nabije za niekoľko sekúnd. Kapacita postačí na prejdenie niekoľkých stoviek kilometrov. Výroba je lacnejšia a energeticky menej náročná ako pri akumulátoroch.
Nová generácia superkondenzátorov možno vytlačí akumulátory

Hoci sa posledných niekoľko rokov snažia rôzne technologické spoločnosti prísť na trh s akumulátormi, ktoré by mali menšiu hmotnosť, vyššiu kapacitu a mohli sa rýchlejšie nabíjať, stále sa nedarí opustiť začarovaný kruh, kedy s požadovaným dojazdom rastie hmotnosť, veľkosť a cena akumulátorov. A aj doba potrebná na nabitie.

Prielom môže predstavovať objav, ktorý realizoval vývojový tím britských univerzít v Surrey a Bristole. Podarilo sa im vyvinúť novú generáciu veľkokapacitných kondenzátorov (alebo ak chcete superkapacitorov), ktorá je viac ako tisíckrát výkonnejšia než bežné akumulátory. Kondenzátor prináša ale aj niekoľko ďalších výhod.

Predovšetkým ho možno veľmi rýchlo nabíjať. Superkondenzátor sa nabije na plnú kapacitu za niekoľko sekúnd. Vydrží mnohonásobne viac nabíjacích cyklov (priemerná životnosť automobilového akumulátora je len pár tisíc nabíjacích cyklov) a len tak mimochodom je energeticky menej náročný na výrobu, nespolieha sa na vzácne a drahé materiály a celkovo má jeho výroba a recyklácia výrazne menší vplyv na životné prostredie než súčasné akumulátory.

Podľa tvorcov môže ich superkondenzátor zmeniť veci, u ktorých sme sa doteraz spoliehali na klasické akumulátory, nech sú to počítače, hračky, mobilné telefóny alebo napríklad práve elektromobily.

Spoločnosti Augmented Optics Ltd a Supercapacitor Materials Ltd, ktoré sa na vývoji podieľali v tajnosti niekoľko rokov a ktorým patria aktuálne získané patenty, teraz hľadajú strategického partnera, ktorý by ďalej pomáhal s vývojom a predovšetkým testovaním. Funkčný prototyp elektrického auta chcú dostať na cesty už na jar 2017.

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY