vytisknout velikost písma Normované meranie spotreby dnes a zajtra: Stratí štart/stop zmysel?

V súčasnej dobe sa normovaná spotreba nových automobilov meria podľa cyklu NEDC. O dva roky sa ale metodika zmení, pretože nastúpi cyklus WLTC. V čom sa obe metódy líšia?
Normované meranie spotreby dnes a zajtra: Stratí štart/stop zmysel?
Zoznam kapitol
  1. Ako sa meria?, NEDC realite príliš neodpovedá
  2. WLTC: Opustí nás štart/stop?

Dnes počúvame o normách Euro veľmi často a všetci automaticky vedia, že súvisia s produkciou emisií nových automobilov. Kde ale toto ekologické (občas) šialenstvo má svoj pôvod? Je to skoro až úsmevné, prvým impulzom k zavedeniu nejakých noriem súvisiacich s tým, čo produkujú automobily pri prevádzke, bola prostá bezpečnosť, nie snaha zachrániť životné prostredie.

Na počiatku všetkého totiž stoja naftové autá, ktoré predtým mali problémy s dymivosťou. Práve kvôli tomu, aby vodiči idúci za takýmto vozidlom videli na cestu, sa dostavili prvé normy. Dnes už sa všetci výrobcovia pripravujú na najnovšie Euro 6. Tým ale ekologické aktivity EÚ nekončia. V sprísňovaní sa bude pokračovať aj naďalej a niekedy po roku 2020 by malo nadobudnúť účinnosť Euro 7.

Aby bolo možné všetky autá porovnávať a kontrolovať dodržiavanie stanovených limitov, je potreba nejaké jednotné meranie. V súčasnosti sa používa štandard NEDC (New European Driving Cycle). Aj keď ten nesie vo svojom označenie slovíčko "nový", je už dosť starý. Jeho pôvod je z 15. 12. 1999. Okrem toho má celkom ďaleko k reálnej prevádzke, takže sa pripravuje nový cyklus WLTC, ktorý by mal starý štandard nahradiť.

150498477 136318786Veľkým motorom budúcnosť príliš naklonená nie je. Naopak elektromobilom používajúcim malý spaľovací motor ako generátor je naklonená veľmi

Ako sa meria?

Niekde vo vzdialenej budúcnosti by sa homologizačné hodnoty spotreby mohli merať v reálnej prevádzke, čo nesie svoje veľké úskalia predovšetkým pre inštitúcie, ktoré budú takéto merania vykonávať. V súčasnosti sa ale všetko odohráva pomocou simulácie priamo v skúšobniach. Výhoda je jasná, merať sa môže kedykoľvek bez ohľadu na to, či zrovna vonku padajú fašírky. Podmienky pre všetkých sú rovnaké a je úplne jedno, či sa merajú v SR, vo Švédsku alebo v Španielsku.

Auto stojí na valcoch a skúšobný vodič s ním "ide" podľa presne stanovených predpisov. Produkované emisie sú zachytávané a pomocou následnej analýzy sa zistia všetky potrebné hodnoty. Zaujímavý na tomto spôsobe je predovšetkým fakt, že sa nijako nerieši ľudský faktor, čo vo svojej prezentácii názorne ukázali ľudia z VTP Roztoky.

Hoci sa vodič musí pohybovať podľa presne stanového priebehu rýchlosti v presne stanovenom čase a musí sa udržať v danej odchýlke, výsledky dvoch vodičov nemusia byť rovnaké, aj keď na prvý pohľad vyzerá všetko v poriadku.

Oba výsledky môžu vyzerať zhodne (sú v stanovených medziach), lenže spôsob, ako to dosiahnuť, sa líši. Skúsený testovací vodič vie ísť plynulo a toľko nešliape na plyn, zatiaľ čo niekto menej skúsený (alebo niekto, kto mal práve zlú noc) môže krátkymi, ale prudkými akceleráciami ovplyvniť produkciu emisií. Nič také sa údajne nedeje, testy jazdia profesionáli, ale čisto teoreticky, keby niekto chcel poškodiť nejakú značku, tak týmto spôsobom to môže urobiť.

159796330V súčasnosti sa ešte spotreba meria podľa NEDC. Akceleruje sa pozvoľna, motor často beží na voľnobeh a ide sa maximálne 120 km/h. Celý test trvá dvadsať minút

NEDC realite príliš nezodpovedá

Aktuálny cyklus NEDC je pomerne jednoduchý, minimálne v porovnaní s inými metódami merania. Celková doba merania je 1180 s, pričom automobil prejde na valcoch 11 023 m. Meranie sa skladá z dvoch fáz. Prvé simuluje mestskú prevádzku, to druhé potom jazdu mimo mesto.

Mestský cyklus začína jedenásťsekundovým voľnobehom, nasleduje akcelerácia na prvý rýchlostný stupeň na 15 km/h, túto rýchlosť auto drží 8 s a potom brzdí do zastavenia. Následne sa rozbehne na 32 km/h, kde zostane 24 sa opäť zastaví. Tretia akcelerácia je na 50 km/h, touto rýchlosťou sa ide 12 s, potom sa spomalí na 35 km/h (ide sa 13 s) a nakoniec sa opäť zastaví. Tieto tri akcelerácie sa opakujú štyrikrát. Dohromady sa mestský cyklus meria 13 minút, kedy auto najazdí približne 4 km.

Potom prichádza mimomestská jazda, kedy sa najprv akceleruje na 70 km/h, následne spomalí na 50 km/h, potom zrýchli na 70 km/h, 100 km/h a na záver sa 10 s ide rýchlosťou 120 km/h. Potom sa opäť zastaví a 20 s sa motor nechá bežať na voľnobeh, než test definitívne skončí.

Ak hľadáte odpoveď na otázku, prečo všetci nasadzujú systém štart/stop, potom je metodika merania mestskej jazdy u NEDC tou správnou odpoveďou. V praxi vypínania motora v podstate nič neusporí, ale pre meranie má pomerne zásadný vplyv. Celková doba testu činí už spomínaných 1180 s, ale 27% z tohto relatívne krátkeho úseku auto stojí.

Nemožno sa preto čudovať tomu, že tabuľkové údaje nezodpovedajú tomu, čo nakoniec vozidlo na cestách spotrebuje. Dôvodom sú okrem vplyvu systému štart/stop tiež pozvoľné akcelerácie, pomalé rýchlosti alebo striktne predpísané momenty, kedy musí vodič preradiť. Jazda desať sekúnd rýchlosťou 120 km/h tiež zrovna nezodpovedá tomu, ako sa v reáli jazdí. A preto má prísť cyklus WLTC.

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 7 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A