vytisknout velikost písma Nissan X-Trail 1.6 dCi 4x4 vs. Subaru Forester 2.0D: Auto, alebo to ostatné?

Nový X-Trail sa vo veľkej miere vzdal všetkého, čo ponúkala generácia predchádzajúca. Je to dobre, alebo to je krok zlým smerom? Aby sme to zistili, pozvali sme si túto novinku na test a vzali si na pomoc Subaru Forester ako jedného z hlavných konkurentov.
Nissan X-Trail 1.6 dCi 4x4 vs. Subaru Forester 2.0D: Auto, alebo to ostatné?
Zoznam kapitol
  1. Úvod, Väčší než starý X-Trail, väčší než nový Qashqai, X-Trail vs. Forester
  2. Luxus alebo „luxus“, Ako sa sedí?, Forester je priestrannejší
  3. Chcelo by to väčší motor, Jazda
  4. Cena, Záver: Auto, alebo to ostatné?
  5. Fotogaléria

Spomínate si na starú generáciu Nissanu X-Trail? Na tú krabicovitú karosériu, hojdavý podvozok a pocit, že vás v teréne len tak niečo nezastaví? Aktuálne dorazila na trh generácie nová, ktorá si mnoho z týchto vlastností nenechala. Trendy dnešnej doby sú neúprosné a off-roady už neťahajú. Kto chce predávať, ten potrebuje cestné SUV. Stalo sa to s množstvom iných modelov, stalo sa to aj s Nissanom X-Trail. 

Ale aby som bol spravodlivý, musím jedným dychom dodať, že X-Trail stále v kategórii veľkých SUV patrí k tej malej skupine, ktorá aspoň čiastočne po ľahšom teréne predsa len pokukáva. Dôkazom je slušná svetlá výška disponujúca hodnotou 210 mm. 

Lenže o tom sa v oficiálnych materiáloch nedočítate a stavím sa, že ani predajcovia vás na toto lákať nebudú. Nissan prezentuje u svojej novinky hlavne sedem miest v interiéri a zástup elektronických pomocníkov. No a tie nevyužívate nikde inde než na ceste.

forester_vs_xtrail_013.JPGforester_vs_xtrail_014.JPGX-Trail už nie je, čo býval. Hrany sú zabudnuté, aktuálne modely Nissan vsádza na uhladenejší dizajn.

Väčší než starý X-Trail, väčší než nový Qashqai

Nový X-Trail meria na dĺžku 4643 mm, rázvor dosahuje na 2706 mm a výška karosérie činí 1695 mm. V porovnaní s predchádzajúcou hranatou generáciou sa rázvor natiahol o 76 mm a celková dĺžka vzrástla o osem milimetrov. Výška karosérie zostala rovnaká, rovnako ako svetlá výška. 

S príchodom novej generácie modelu Qashqai sa odobral do dôchodku spolu s tým starým aj Qashqi + 2, na ktorého miesto nastúpil práve nový X-Trail. Keby sme chceli ohodnotiť rozdiely, tak na prvý pohľad sú rozdiely medzi Qashqaiom a X-Trailom úplne rovnaké ako medzi starým Qashqaiom a Qashqaiom + 2. Nissan ale upozorňuje na fakt, že sa nový X-Trail líši od svojho menšieho súrodenca viac, a to hlavne rozmermi. 

Aj keď sa to podľa fotiek nemusí na prvý pohľad zdať, X-Trail je výrazne väčší. Oproti Qashqaiu je o rovných sto milimetrov vyšší, rázvor je väčší o šesťdesiat milimetrov a celková dĺžka karosérie presahuje menší crossover o 266 mm. Dôležitým faktom je aj dvadsať milimetrov rozdielu v prípade svetlej výšky. Zabudnúť by sme určite nemali tiež na zdôraznenie toho, že X-Trail používa vždy viacprvkovú nápravu vzadu, zatiaľ čo menší Qashqai si musí vystačiť s jednoduchou nápravou. Výnimkou je len prítomnosť pohonu všetkých kolies.

forester_vs_xtrail_005.JPGforester_vs_xtrail_015.JPG
Aktuálny Forester razí úplne odlišný prístup než X-Trail. Poznáte to už na prvý pohľad. 

X-Trail vs. Forester

Nový X-Trail mieri na veľké SUV. Existujúcu konkurenciu v našom teste predstavuje Subaru Forester. Rozdiely na prvý pohľad? Forester vyzerá výrazne menší a ak nahliadnete do interiéru, pôsobí tiež omnoho obyčajnejším dojmom, hoci sa v našom teste nepredstavuje základná úroveň výbavy Active. Lenže už mnohokrát sme sa presvedčili o tom, že zdanie klame. 

Subaru Forester je kratšie o 45 mm, je tiež užšie (-25 mm), ale zároveň je vyššie. Práve väčšiu výšku by ste od Foresteru asi na prvý pohľad netipovali, rovnako ako vyšší podvozok (Forester má 220 mm). X-Trail pôsobí omnoho mohutnejšie a človek ho pri stretnutí tvárou v tvár automaticky považujú za oveľa väčšie auto, než akým v skutočnosti je. 

Výrazným rozdielom je samozrejme rázvor náprav, kde Forester stráca plných 65 mm. A samozrejme, ako už určite viete, Forester nemôže byť sedemmiestny, hoci sa o tejto variante pred uvedením súčasnej generácie hlasno diskutovalo. 

Už máte jasno, či by ste si vzali Forester alebo X-Trail? Nie? Pokračujeme interiérom, kde to je veľmi zaujímavé.

forester_vs_xtrail_057.JPGforester_vs_xtrail_059.JPG

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Pri bežnej jazde s občasnou prudšou akceleráciou nadchne hybridný pohon vycibreným prejavom; najpresvedčivejší zostáva v mestskej prevádzke.

dnes | Dalibor Žák
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 9 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A