vytisknout velikost písma Nissan Qashqai 1.6 dCi obchádza emisie, rozhodol juhokórejský súd

Nissan podľa rozhodnutia juhokórejského súdu klamal s emisiami. Motor 1.6 dCi v modeli Qashqai vypínal systém EGR. Nissan nesúhlasí a tvrdí, že jeho autá zodpovedajú normám. Automobilka sa chce brániť, teraz zvažuje ďalšie kroky.
Nissan Qashqai 1.6 dCi obchádza emisie, rozhodol juhokórejský súd

Juhokórejské úrady v minulom roku v nadväznosti na emisný škandál Volkswagenu, pre ktorý sa vžila prezývka Dieselgate, vykonali testy na dvadsiatich importovaných vozidlách so vznetovými motormi. Chceli tak zistiť, či ich emisie zodpovedajú udávaným hodnotám. Asi nikoho neprekvapí, že testy v reálnom svete ukázali trochu iné hodnoty. Kórejci ale dospeli k názoru, že hlavným vinníkom je Nissan, respektíve model Qashqai s motorom 1.6 dCi.

Úrady zakázali predaj Nissanov, donútili výrobcu stiahnuť 814 predaných áut od zákazníkov a vymerali japonskej automobilke pokutu 330 miliónov wonov. Nissanu sa to samozrejme nepáčilo a odvolal sa, avšak juhokórejské súdy teraz rohodli v jeho neprospech.

Súd potvrdil obvinenia, že Nissan pri modeli Qashqai s motorom 1.6 dCi používal zariadenie, ktoré obmedzuje alebo vypína systémy dočisťovanie emisií NOx v bežnej prevádzke. Súd ale nešpecifikoval, o aké zariadenie malo ísť. Úradníci sa len domnievajú, že je to skrytý softvér podobný tomu, ktorý používal Volkswagen.

Systém spätného vedenia výfukových plynov (EGR) Nissanu sa vypol pri teplote motora 35°C. Ostatné testované autá vypínali zariadenia okolo teploty 50°C, čo dokázali výrobcovia obhájiť tým, že bránia motor a systém pred prehriatím, čiže je to nutná bezpečnostná poistka. S tým sa úrady stotožnili. Nissan vyjadril nad rozsudkom poľutovanie a znovu zdôraznil, že jeho autá zodpovedajú všetkým normám a sú v poriadku. Teraz japonská automobilka zvažuje ďalšie kroky, o ktorých bude informovať.

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY