vytisknout velikost písma Nevyhnutné sa stáva skutočnosťou. Subaru WRX STI končí

Subaru WRX STI pomaly končí. Aktuálne sa s ním lúčia v Anglicku. Na tamojší trh dorazilo prevedenie Final Edition. Vznikne celkom 150 exemplárov.
Nevyhnutné sa stáva skutočnosťou. Subaru WRX STI končí

Subaru WRX STI aktuálnej generácie dávno nepatrí medzi najrýchlejšie autá svojej kategórie, ako jediný však tento model stále ponúka možnosť odviesť sa v civilizovanom špeciáli pre rely zo starej školy. Lenže staršia technika predstavuje problém z pohľadu produkcie emisií, takže bolo dopredu jasné, že sa tento model skôr alebo neskôr vydá v stopách svojho dávneho súpera Mitsubishi Lancer Evo. Ako sa zdá, ten okamih práve prichádza.

U nás zatiaľ ešte WRX STI v ponuke Subaru nájdete, pričom pre modelový rok 2018 vozidlo dostalo viacero zmien, no napríklad na anglickom trhu sa už s touto legendou lúčia. Pred niekoľkými dňami sa tu začalo predávať prevedenie s príznačným názvom Final Edition.

Žiadne zásadné zmeny nečakajte. Vozidlo používa upravený pohon všetkých kolies, čo ale nie je výsada Final Edition, ale novinka, ktorá prišla spolu s poslednou modernizáciou. Štandardom pre záverečnú britskú edíciu sú devätnásťpalcové liate kolesá a výkonnejšie brzdy Brembo so žltými strmeňmi. STI potom ponúkne napríklad aj automatické prepínanie diaľkových svetiel alebo podpis Final Edition na dverách.

Interiér dostal bohatú výbavu, lesklé čierne dekory, multimediálny systém alebo vyhrievané sedadlá. Športové sedačky majú čalúnenie kombinujúce čiernu a červenú, červenú niť potom nájdeme napríklad aj na volante alebo na hlavici radiacej páky. Mimochodom, na radiacej páke je ďalší podpis tejto edície. Motor sa žiadnych zmien nedočkal.

Podľa Subaru prišla tá správna chvíľa uzavrieť túto kapitolu a otvoriť ďalšiu kapitolu súvisiacu s úplne novou platformou, na ktorej čoskoro dorazí na Slovensko napríklad nastupujúca generácia Imprezy. Ako dlho budeme čakať na nástupcu slávneho STI a v akej forme vôbec dorazí, to zatiaľ nie je isté (snáď nevznikne niečo ako Mitsubishi e-Evolution). U nás vydrží tento model v ponuke zhruba do polovice budúceho roka, potom sa s ním budeme musieť rozlúčiť aj my.

Britská pobočka automobilky Subaru začala predávať WRX STI Final Edition prvého novembra. Zákazníci majú k dispozícii 150 exemplárov.

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY