vytisknout velikost písma Nestačí vám Morgan? Eadon Green chystá 12-valcové retro

V Británii vzniká projekt dvanásťvalcového retro kupé. Zavedená značka Morgan tak bude mať nového súpera. Napriek retro dizajnu bude pod kapotou moderná technika.
Nestačí vám Morgan? Eadon Green chystá 12-valcové retro

Na autosalóne v Ženeve sa predstaví okrem iného jedna britská špecialita. Možno viete, že vo Veľkej Británii sú veľmi populárne autá tradičných malosériových výrobcov ako Caterham alebo Morgan. Väčšina vyrába ručne klasické modely, ktoré síce využívajú modernú techniku, ale vyzerajú, ako by sedemdesiat rokov zamrzli v čase.

Startupová spoločnosť Eadon Green najnovšie chystá úplne nový model s motorom V12, ktorý sa predstaví v Ženeve a má to byť predovšetkým súper zavedeného Morganu. Ten ale vsádza maximálne na osemvalec. Prvé snímky detailov nového retro kupé s dvanásťvalcom má k dispozícii britský Autocar.

Zatiaľ vieme, ako približne bude pripravované retro kupé vyzerať vďaka zverejneným skicám z patentového úradu. Z detailných snímok si zas môžeme urobiť obrázok o tom, ako to bude vyzerať vo vnútri. O technike zatiaľ nie sú známe žiadne ďalšie podrobnosti, ale malá fotka prístrojového panela ukazuje na červené pole otáčkomera v 7000 min-1 a najvyššia rýchlosť 170 míľ za hodinu, teda 274 km/h.

Podobné autá vznikajú vo veľmi malých sériách a na individuálnu objednávku. Kým karosérie bývajú zhotovené ručne podľa vlastného návrhu, pod ňou sa väčšinou ukrýva bežne dostupná technika niektorého zo zavedených výrobcov. Napríklad fotografie krytu motora až príliš pripomínajú staršie dvanásťvalce od BMW. Práve motory, prevodovky a podvozky mníchovskej automobilky sú pri podobných prestavbách veľmi obľúbené. O cene a dostupnosti na iných mimobritských trhoch špekulovať zatiaľ nechceme. Všetko sa dozvieme už o pár dní v Ženeve.

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY