vytisknout velikost písma Najčastejšie chyby pri riadení auta, ktoré spôsobujú nehody

Pozrite sa na najčastejšie chyby vodičov, kvôli ktorým dochádza k úplne zbytočným dopravným nehodám.
Najčastejšie chyby pri riadení auta, ktoré spôsobujú nehody

K dopravným nehodám nedochádza preto, že by vodiči (len) prekračovali nedovolenú rýchlosť. Ostatne, aj policajná štatistika hovorí jasne: Nedovolená rýchlosť nie je najčastejšou príčinou nehody. Ľudia často búrajú v úplne nepochopiteľných situáciách. Skúsili sme sa zamyslieť nad tým, prečo. Veď rovno by predsa mal vedieť jazdiť každý... Nasledujúci zoznam chýb vychádza predovšetkým z našich skúseností, domnienok a pozorovania okolitej prevádzky. Uvidíte, že niektoré veci, ktoré sa na cestách denne dejú, do seba zapadajú.

Nesprávne nastavená sedačka a volant

Už samotná poloha vodiča za volantom je pre správne a bezpečné riadenie auta absolútne kľúčová. V samostatnom článku o sedení v aute sme si názorne vysvetlili dôležitosť správneho nastavenia sedačky a volantu a aký to má prínos pre bezpečnosť. 

Bezpečnosť | Život šoféra

Aj sedieť za volantom sa musí vedieť. Viete, ako na to?

"Zle nastavené sedadlo a s tým súvisiaca nevhodná poloha vodiča v aute sama o sebe významne zhoršuje schopnosť viesť motorové vozidlo a tým pádom zvyšuje riziko zbytočné dopravné nehody," hovorí Jakub Michalovič, inštruktor školy bezpečnej jazdy. Najmä sa jedná o situácie, kedy musí vodič rýchlo a presne reagovať na náhlu situáciu, ako je napríklad defekt pneumatiky, šmyk alebo zver na ceste.

Nesprávne držanie volantu

So zlou polohou vodiča v sedačke úzko súvisí aj zlé držanie volantu. Ak v aute sedíte správne, je veľmi pravdepodobné, že vás potom vzpriamená poloha v sedačke motivuje aj k pohodlnému a správnemu držaniu volantu v polohe rúk trištvrte na tri. 

Bezpečnosť | Názory | Zaujímavosti | Život šoféra

Poloha rúk na volante je iba jediná správna. Viete, ktorá to je? (1/2)

Držanie volantu jednou rukou znemožňuje vykonávať rýchle úhybné manévre a domotivuje vodiča vo vykonávaní takých nevyhnutných úkonov ako je používanie smeroviek. V prípade neočakávanej situácie spravidla vodič úplne stratí kontrolu nad vozidlom, ak nedrží volant poriadne.

Bezpečnosť | Život šoféra

Poloha rúk na volante je iba jediná správna. Viete, ktorá to je? (2/2)

Nedodržiavanie bezpečnej vzdialenosti

K úplne zbytočným nehodám dochádza v dôsledku nedodržiavania bezpečnej vzdialenosti, kedy sa za sebou autá dostanú do vláčika a idú často s odstupom kratším ako jedna sekunda. Najčastejšie k tomu dochádza na diaľnici pri jazde za pomalším autom v rýchlom pruhu. Pri tom v rýchlosti cez 100 km/h je rozdiel jednej reakčnej sekundy dlhší ako 30 metrov. 

S tým ale súvisí aj tzv. bezmyšlienkovitá jazda, ku ktorej vodič často skĺzne po zdĺhavej a monotónnej jazde po diaľnici ustálenou rýchlosťou. Prestane pozorne sledovať okolie a jednoducho sa zavesí na svetlá pred sebou idúceho auta. Dochádza k zvláštnemu stavu tunelového videnia, keď vodič nevníma nič iné ako práve zadok auta pred sebou. 

Tým vodič nedokáže reagovať na situáciu ďaleko vpredu a akonáhle auto pred ním prudko spomalí, narazí do neho, pretože nestačí ani zareagovať. Síce si plno vodičov ťuká na čelo, keď za nimi niekto neustále vykukuje autom zľava doprava, ale ten vodič sa aspoň snaží zistiť, čo sa deje vpredu.

Nesústredenosť

Veľmi nebezpečná je strata sústredenia. Najčastejšie k nej dochádza opäť pri ustálenej jazde po diaľnici alebo keď je slabšia prevádzka. Dochádza k tomu ale aj pri počúvaní hlasnej hudby, sledovaní navigácie, telefonovaní alebo pri diskusii so spolujazdcom. 

Stav, kedy vodič úplne prestane vnímať prevádzku a úplne sa ponorí do hovoru, počúvanie hudby alebo vlastných myšlienok, sa v mnohom podobá mikrospánku. To sú presne tie situácie, kedy človek ladí rádio alebo navigáciu a prejde do protismeru pod kamión...

Pomalá jazda a jazda ľavým či prostredným pruhom

Všetko súvisí so všetkým a práve stav, keď sa vodič usadí v prostrednom pruhu na diaľnici a ďalej ide svojich deväťdesiat ja jasný dôkaz nielen úplné ignorancie, ale toho, že je myšlienkami niekde úplne inde a nie pri riadení auta. Ak chce niekto cestou z práce filozofovať, nech si jazdí hromadnou dopravou. 

Vodič zotrvávajúci v prostrednom alebo ľavom pruhu predovšetkým vytvára problém pre rýchlejšie autá. Niektorí sa domnievajú, že keď idú tachometrových 130 km/h, že ich nikto nemá právo predbiehať, ale musí si uvedomiť, že oni po prvé nemajú právomoc hodnotiť, kto ide rýchlejšie (to smie len polícia), po druhé nemajú presne ukazujúci tachometer (často idú v skutočnosti menej ako 120 km/h) a po tretie sa dopúšťajú sami priestupku, pretože v prostrednom a ľavom pruhu sa smie jazdiť len pri predbiehaní alebo súbežnej jazde v kolóne.

Nepredvídateľné správanie

A presne na tých vodičov, ktorí blokujú rýchlejší pruh, práve rýchlejší vodiči reagujú v celku nervózne a agresívne, predbiehajú ich sprava, všemožne myškujú a stres presúvajú na ostatných. A práve toto je tiež častá chyba, aj keď bohužiaľ nepríjemne vynútená. 

Kľučkovanie v prevádzke je neobvyklé a neštandardné a plno nepozorných vodičov to vyvedie z miery, zľaknú sa a šliapnu na brzdu alebo strhnú volant. Áno, to sú tí, ktorí sú nepozorní a nesústredení. A tí, ktorí za nimi idú bezmyšlienkovite v závese, do nich narazia. Vidíte, ako nám to celé pekne zapadá? A pri tom sme začali u vodiča, ktorý ide pomaly v ľavom pruhu... 

Nepredvídateľné je aj odbočovanie bez smeroviek, čo je nepríjemné predovšetkým na veľmi frekventovaných križovatkách, ale aj na diaľnici a všade tam, kde je potreba dať dopredu vedieť o svojich zámeroch ostatným účastníkom premávky, teda aj cyklistom a chodcom.

Neschopnosť vytvoriť priestor pre chybu ostatným

K zbytočným nehodám dochádza aj kvôli tomu, že vodiči na ceste nespolupracujú a predovšetkým si nevedia navzájom urobiť miesto. Ono sa dá pochopiť, že niekto nechce niekoho pustiť, keď stojí v kolóne a iný vodič sa napcháva na jeho miesto, ale zbytočne sa tým zvyšuje stres. On sa vám tam skôr či neskôr aj tak napchá. 

Chybovať nakoniec môžeme každý a každý sa môžeme v určitom okamihu rozhodnúť zle. Napríklad také zle odhadnuté predbiehanie je síce hrubý priestupok, ale často to nemusí skončiť škaredou nehodou, keby vodiči idúci za pomalým nákladným autom proste nechali trochu miesta pre toho, kto by sa potreboval do vzniknutej medzery napchať.

Oplácanie, agresívne správanie a tlačenie na ostatných

A rozhodne nemá zmysel sa ostatným vodičom pomstiť alebo im niečo oplácať, napríklad vybrzďováním. Pokojne si nahlas zanadávajte, uľaví sa vám. Síce je slušné sa za chybu ospravedlniť, ale keď to niekto neurobí, proste nad tým mávne rukou. Tým skôr, keď na takého vodiča budete trúbiť a blikať, ešte vás schválne vybrzdí.

Zvyčajne si totiž obaja myslíte, že vy ste v práve a nie ten druhý. Preto nechávajte ostatným trochu miesta a tolerujte občas nepochopiteľné správanie. Iste, tiež nás štvú ľudia, ktorí nám vojdú pred auto a musíme prudko brzdiť, ale už sa to stalo a nemá zmysel to ešte zhoršovať. Navyše nikdy neviete, prečo sa ten dotyčný v inom aute ponáhľa a tlačí sa dopredu. Vezie ženu do pôrodnice? Vyhrážajú sa mu smrťou? 

Rovnako tak ničomu nepomôžete, keď budete tlačiť na pomalšieho vodiča. Oni spravidla rýchlejšie nepôjdu a tým skôr vám buď na truc ešte spomalia, alebo ich donútite k chybe, dostanú šmyk a vezmú vás do zvodidiel so sebou.

Spoliehanie sa na elektronických asistentov

K neduhom modernej doby patrí prílišné spoliehanie sa na záchrannú elektroniku, najmä potom na ABS, ESP, pohon všetkých kolies a ďalšie vymoženosti. Problém je v tom, že sami vodiči sa príliš nezaujímajú o to, ako dané systémy fungujú. "Napríklad systém ESP nerieši problém za vás, len vám pomôže ho lepšie zvládnuť. Vodič mu k tomu musí dať pokyn svojou správnu reakciou! " Upozorňuje Michalovič zo školy bezpečnej jazdy. 

Preto potom stretnete vodiča, ktorý aj v prudkom lejaku ide po diaľnici sto päťdesiat, aby o pár kilometrov neskôr skončil v šmyku a vo zvodidlách a následne pobehoval okolo rozbitého auta a vykrikoval: "Veď mám štvorkolku s ESP a ABS! Ako sa to mohlo stať?"

Pohon všetkých kolies vás neurobí rýchlejšími (neťahajte sem teraz Nissan GT-R na okruhu s lepivými pneumatikami) a stabilizačný systém už vôbec nie. Žiadna elektronika nedokáže ohnúť fyzikálne zákony a keď jednoducho preženiete nájazdovú rýchlosť do zákruty, je neskoro. Stabilizácia možno zaručí to, že sa neroztočíte a netrafíte ten obrí strom bokom, ale čelne, takže máte väčšiu šancu na prežitie. V prove auta sú lepšie deformačné zóny.

Neochota poznať svoje limity a limity svojho auta

Lenže kde tieto fyzikálne limity auta ležia? To plno ľudí jednoducho nevie. Vodiči sa odmietajú ďalej zlepšovať a pracovať na sebe. Nechcú poznať skutočné schopnosti svojho auta a nevedia, čo robiť, keď sa dostanú do problémov. Hovoria si, že to jednoducho nepotrebujú, že jazdia len do práce a s rodinou na výlet a že nemusia vedieť, ako sa zvláda nedotáčavý alebo pretáčavý šmyk. A že oni majú štvorkolku s ESP a že teda nikdy žiadny šmyk nedostanú... 

Bohužiaľ nikto nie je motivovaný k tomu, aby na sebe pracoval. To, že si zaplatíte kurz bezpečnej jazdy niekde na tréningovom polygóne vám lacnejšie poistenie alebo snáď benevolentnejší prístup polície pri riešení dopravných priestupkov neprinesie. "Ale ide vám vážne o toto? Čo zdravie vaše a vašich cestujúcich? Nie je dôležitejšie? V kurzoch bezpečnej jazdy sa zoznámite s celým radom krízových momentov za úplne bezpečných podmienok. Vyskúšate si ako reaguje vaše auto, ale hlavne ako reagujete vy ako vodiči," vysvetľuje prínos takéhoto tréningu Jakub Michalovič.

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 7 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A