vytisknout velikost písma Motor z Hondy Civic Type-R alebo radšej osemvalec Hellcat?

V USA sú veľmi populárne individuálne prestavby a výmeny motorov. Teraz možno kúpiť nový motor zo Civicu Type-R aj osemvalec Hellcat. Lacná zábava to nie je, za osemvalec Hellcat dáte skoro 20-tisíc eur.
Motor z Hondy Civic Type-R alebo radšej osemvalec Hellcat?

Americká tuningová show SEMA býva spoľahlivým zdrojom bláznivých kreácií od šialených "rat rodov" po masívne pochrómované zdvihnuté SUV na tridsaťpalcových nízkoprofilových kolesách, ale sem tam sa objaví aj nejaká zaujímavá vec. Pretože sa Američania radi venujú individuálnym prestavbám a stavbe áut na zákazku, sú veľmi populárne balíčky celých motorov, tzv. "Crate engines" (dodávané na palete). Úplnou klasikou sú v tomto prípade osemvalce Chevrolet, ktoré sa za cenu okolo 6000 dolárov predávajú ako teplé rožky.

Teraz so samostatnými motormi prišla Honda a Dodge s Chryslerom. Honda konečne na americkom trhu ponúka preplňovaný štvorvalec K20C1 zo Civicu Type-R, ktorý je ladený na výkon 306 koní a poskytuje ešte ďalší priestor k úpravám. Motor dorazí kompletný vrátane elektroinštalácie a riadiacej jednotky. Cena? 6 520 dolárov.

Kto ale hľadá do svojej stavby niečo trochu väčšie, toho určite poteší, že koncern FCA automobiliek Fiat, Chrysler a Dodge začal predávať kompresorom preplňovaný osemvalec 6,2 litra, pre ktorý sa vžila prezývka Hellcat. Áno, to je to monštrum, ktoré má výkon 707 koní. Ale aby taký výkon motor naozaj mal, budete si musieť objednať ešte samostatný kit s elektronikou a riadiacou jednotkou.

A taká zábava rozhodne nie je lacná. Cena 19 530 dolárov za samostatný motor bez príslušenstva je už tak úplne mimo bežnej ceny stavebnicových motorov. A k tomu si ešte pripočítajte 2 195 dolárov za elektroniku. Chrysler uvádza, že motor Hellcat možno použiť aj pre klasické autá z 60. a 70. rokov a je prispôsobený pre zástavbu s manuálnou prevodovkou.

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY