vytisknout velikost písma Morgan Plus 8: Prvé jazdné dojmy

Na slovenskom a českom trhu sa neponúkajú len masovo predávaná autá. Aj u nás sa nájdu malosériové výnimky a jednou takou je značka Morgan, ktorá aktuálne začala predávať model Plus 8. Zviezli sme sa a bol to zážitok!
Morgan Plus 8: Prvé jazdné dojmy
Zoznam kapitol
  1. Čo je vlastne zač?, Keď usadnete dovnútra
  2. Prvé kilometre, A cena?
  3. Fotogaléria

Britská automobilka Morgan je tradičný malosériový výrobca áut, ktoré sú jednoducho určené pre radosť a ktoré môžu poslúžiť aj ako zaujímavá investícia. Cena ojazdených vozidiel prakticky neklesá, teda keď tomu nie je naopak. Že ide o veľmi exkluzívnu záležitosť, to okrem obstarávacej ceny dokazuje aj fakt, že sa tento rok zatiaľ predalo v Českej a Slovenskej republike iba deväť vozidiel tejto značky.

Aktuálne dorazila na slovenský trh novinka v podobe modelu Plus 8. Toto auto samo o sebe nie je nové. S ľavostranným riadením sa objavilo prvýkrát už v roku 1969, postupne vystriedalo rôzne motory s objemami od 3,5 litra do súčasných 4,8 l, vystriedalo sa tiež niekoľko prevodoviek, ale v roku 2004 výroba skončila. Prestávka trvala až do roku 2012, kedy sa Morgan s novou Plus 8 opäť vytasil na autosalóne v Ženeve. Chvíľku to trvalo a dnes už si môžete Plus 8 oficiálne kúpiť aj na tuzemskom trhu.

morgan_10.JPGmorgan_14.JPG
Plus 8 má predstavovať spojenie radu Classic s Aero SuperSports. Výsledok sa veľmi podaril. 

Čo je to vlastne zač?

Morgan má vo svojej ponuke rad Classic, na druhú stranu si ale môžete kúpiť aj Aero SuperSports, ktoré je schopné rozbehnúť sa až na 273 km/h. Plus 8 má predstavovať "niečo medzi". Pod kapotou preto nájdete silný motor, podvozok je veľmi podobný tomu z vrcholného modelu značky, ale zároveň tu nechýba aj mnoho prvkov z radu Classic vrátane napríklad výdrevy vyrobené z jaseňového dreva.

Na rozdiel od radu Classic nepoužíva Plus 8 oceľové šasi, základom auta je celohliníkový box, na ktorý nadväzujú pozdĺžniky, kde je potom uložený motor. Mimochodom auto je zkonštruované tak, že sa v prípade nehody pozdĺžniky od základného boxu odtrhnú. Kým sú poškodené iba časti umiestnené na lištách, auto je možné opraviť, pokiaľ však dôjde k poškodeniu základného boxu, oprava sa už neoplatí.

Každopádne je Morgan Plus 8 vďaka svojmu základu veľmi pevný a hlavne ľahký. Suchá váha činí iba 1100 kilogramov. O túto hmotnosť sa stará atmosférický osemvalec BMW s výkonom 270 kW (367 k) a s krútiacim momentom 490 Nm. Niet preto divu, že stovku Morgan zvládne za 4,5 s a maximálne sa rozbehne na 249 km/h. Verte tomu, že tieto údaje budete vnímať úplne inak, než ako tomu je u nejakého výkonnejšieho naftového Audi.

morgan_01.JPGmorgan_04.JPG
Plus 8 nemá drôtená kolesá. Údajne sa skúšal zosilnený výplet, ale výkon auta bol aj tak na kolesá príliš veľký. Preto Morgan dodáva zliatinové disky, ktoré možno prípadne nahradiť plechovými. 

Pre úplnosť dodajme, že sa Morgan Plus 8 ponúka ako v kombinácii s manuálnou šesťstupňovou prevodovkou, tak aj ako verzia osadená šesťstupňovým automatom ZF. Údaje pre zrýchlenie a maximálnu rýchlosť sú v oboch prípadoch rovnaké.

Než si prípadne sadnete za volant, určite sa hodí zdôrazniť ešte jednu celkom podstatnú informáciu. Morgan robí klasické autá tak, ako tomu bolo v dobách dávno minulých, a to okrem iného znamená, že tu nenájdete žiadnych elektronických pomocníkov. Plus 8 ponúkne ABS, ale to je všetko. Takže máte väčšinu váhy u prednej nápravy, pohon vzadu, celkovo ľahké auto a výkonu na rozdávanie. Na mokrej ceste by som bol za volantom celkom nervózny.

Keď si sadnete dovnútra

Musím sa priznať k tomu, že som nikdy v žiadnom Morgane nesedel, ale on už prvý pohľad na auto s výškou 1220 mm trochu naznačuje, o čom to bude. Sedí sa veľmi nízko a do auta sa musíte nasúkať. Ale verte tomu, že si radi zvyknete. Akonáhle sa totiž ocitnete za volantom, je to podobné, ako keď do starostlivo pripraveného stroja zapadne tá úplne posledná súčiastka a všetko to začne perfektne fungovať. Márne si skúšam vybaviť auto, v ktorým by som tak intenzívne cítil spojenie človek-stroj.

Interiér je luxusný, ale minimalistický. Naša Plus 8 dorazila s automatickou prevodovkou, čo je na prvý pohľad možno trochu na škodu, ale mne to vlastne ani veľmi nevadí. Po prvé som rád, že na prvé kilometre s támto autom mám na riadenie predsa len jednoduchší automat, po druhé, keď si ohmatám pedále, neviem si tak celkom predstaviť, ako sa sem môže vojsť spojka. Už takto mám pocit, že si pravou nohou šliapem na plyn a brzdu zároveň.

morgan_06.JPGmorgan_15.JPG

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 7 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A