vytisknout velikost písma Mercedes-Benz GLC je najpohodlnejšie prémiové SUV (prvé jazdné dojmy)

Nastupujúca generácia modelu GLK je úplne iná ako tá predchádzajúca. Od dizajnu cez použitú techniku, až po meno samotné. V krátkosti sme vyskúšali, ako to nové GLC jazdí.
Mercedes-Benz GLC je najpohodlnejšie prémiové SUV (prvé jazdné dojmy)
Zoznam kapitol
  1. Úvod, Viac priestoru vo vnútri
  2. Prvotriedny komfort, So šesťvalcami je koniec
  3. Hybrid budúci rok, Na trhu od septembra, Technické údaje
  4. Mercedes-Benz GLC: Fotogaléria

Mercedesu-Benz GLK sa nedarilo zle, ale na druhú stranu to mohlo byť aj lepšie. GLK pravidelne prehráva svoj štatistický súboj ako s GLA, ktoré je medzi SUV značky Mercedes najpredávanejšie, tak napríklad aj s drahšou triedou ML alebo s ešte drahším GL. To by príchod nového GLC mohol zmeniť.

Novinka, ktorú vlastne automobilka predstavila len nedávno, je v mnohých ohľadoch úplne odlišná a začína to už dizajnom. Hrany v štýle krabice sú definitívne minulosťou, GLC vsádza na oblé tvary, rovnako ako všetky ostatné Mercedesy z poslednej doby. Z pôvodného auta zostalo snáď len relatívne kolmé čelné sklo.

glc-72.jpgglc-66.jpgHrany sú minulosťou, nové GLC vsádza na oblé tvary a dizajn známy z posledných Mercedesov. Auto to je pekné, ale chýba mu originalita pôvodného GLK

Výrazne sa zmenili aj vonkajšie rozmery, GLC je totiž oproti GLK vyššie, širšie, dlhšie, ponúkne väčší rozchod kolies na oboch nápravách a väčší rázvor. Presné čísla nájdete v tabuľke.

Mercedes-Benz GLC vs. GLK: Porovnanie vonkajších rozmerov
  GLK GLC Rozdiel
Dĺžka (mm) 4536 4656 +120
Šírka (mm) 1840 1890 +50
Výška (mm) 1630 1639 +9
Rázvor (mm) 2755 2873 +188
Rozchod vpredu/vzadu (mm) 1574/1597 1621/1617 +47/20

Ako už to býva v Mercedese zvykom, vybrať si môžete aj v prípade GLC z niekoľkých línií, ktoré upravia vzhľad auta. K dispozícii je variant Exclusive postavený na osemnásťpalcových kolesách a doplnený o chrómové prvky v prednom a zadnom nárazníku, respektíve o chrómové koncovky výfuku.

Alternatívou je prevedenie Off-Road, ktoré sa líši hlavne predným nárazníkom upraveným tak, aby sa čo najviac zväčšil predný nájazdový uhol. Treťou možnosťou je AMG Line. To jazdí na devätnásťpalcových kolesách, má športový nárazníky a športové odpruženie. Okrem toho si záujemcovia môžu vybrať z palety dvanástich rôznych odtieňov farby karosérie a pätnástich sád kolies.

Mercedes-Benz GLC prišiel v porovnaní s GLK o originalitu. Kým hranatého predchodcu ste si mohli s niečím iným pomýliť len veľmi ťažko, o GLC to neplatí. Paradoxne by mu to ale mohlo pomôcť, pretože až príde modernizovaná trieda GLE (predtým označená ako ML), budú si obidve autá celkom podobné. Automobilka očakáva, že práve od GLE niektorí prejdú k GLC, v ktorom uvidia menšiu a cenovo dostupnejšiu alternatívu ponúkajúcu prakticky to isté.

glc-82.jpgglc-79.jpg
Ponuka zahŕňa dvanásť rôznych odtieňov a pätnásť sád kolies. Okrem toho môžete tiež siahnuť po jednej z troch verzií (Exclusive, Off-Road, AMG Line)

Viac priestoru vo vnútri

Či už sa pozrieme na Audi, BMW alebo napríklad Lexus, vždy platí, že každá automobilka sa snaží v maximálnej možnej miere inštalovať do svojich modelov okrem veľmi podobného vonkajšieho dizajnu aj zhodný interiér. Mercedes nie je výnimkou, takže pri letmom pohľade na vnútro GLC môžete ľahko podľahnúť dojmu, že si sadáte do triedy C. Podobné je vlastne úplne všetko.

Či vám tento štýl vadí, alebo či s ním naopak sympatizujete, to nechám na vás. Osobne považujem interiéry súčasných Mercedesov za celkom vydarené a pekné na pohľad. Zvyk si však žiada ovládanie multimediálneho systému (aj GLC má veľký združený ovládač vrátane touchpadu) a rozmiestnenie niektorých tlačidiel.

Nie úplne ideálne je umiestnené tlačidlo pre výber jazdných režimov alebo pre prepnutie prevodovky do manuálneho režimu, prípadne pre výber režimu jazdy u hybridu. Dôvod je vo všetkých prípadoch zhodný, tlačidlá sú umiestnené príliš dole a príliš vzadu. Či chcete, alebo nie, vždy sa budete musieť pozrieť nadol, aby ste jedno z týchto tlačidiel našli.

glc-53.jpgglc-35.jpgUsporiadanie palubnej dosky poznáme z iných Mercedesov, rovnako ako združený ovládač na stredovom tuneli. Ten je pomerne dosť vzadu a niektoré okolo neho umiestnené tlačidlá sú preto pre vodiča prakticky neviditeľné

V GLC je však dôležitejší vnútorný priestor. Pretože je auto takmer vo všetkých smeroch väčšie ako GLK, priestrannejší interiér vlastne ani nemôže byť prekvapením. Šírka v úrovni ramien vpredu narástla takmer o 5,4 cm, vzadu to je o 2,8 cm. Širší je interiér tiež v úrovni lakťov a viac miesta je tiež pre kolená v druhej rade (+36 mm). Priestor pre hlavu vpredu sa zväčšil o 8 milimetrov a jedinou položkou, ktorá sa nakoniec medzigeneračne zmenšila, je priestor pre hlavu vzadu, ktorý sa znížil o sedem milimetrov. Ale nebojte sa, že by v GLC bol nedostatok miesta.

Oproti GLK je GLC naozaj priestrannejšie a spoznáte to práve v druhom rade sedadiel. So svojimi 190 cm sa sem vojdem celkom bez problémov, miesta pre kolená je tak akurát (keď budeme brať rovnako vysokého vodiča), nad hlavou mám ešte rezervu.

glc-50.jpgglc-51.jpgglc-47.jpgHlavnou zmenou oproti GLK je podstatne viac miesta vo vnútri. Dozadu sa pohodlne posadí aj vyšší cestujúci. Vo výbave môžete mať samozrejme všetko možné od luxusného čalúnenia Designo, až po odvetrávané a vyhrievané sedačky

Väčší je nakoniec aj objem batožinového priestoru, ktorý medzigeneračne nabral osemdesiat litrov k dobru, keď sa základná veľkosť posunula na 580 litrov. Po sklopení sedadiel delených v pomere 40/20/40 sa dostanete na 1600 litrov, čo je o 50 litrov viac, než to bolo pri GLK. Operadlo sa sklápa tlačidlom z kufra.

Lepšie vybavené verzie majú ale v kufri ešte ďalšie tlačidlá. Tým prvým je možnosť znížiť výšku zadnej nápravy o 40 mm (táto vychytávka sa spája so systémom Air Body Control), druhou možnosťou je tlačidlo vyklápajúce ťažné zariadenie. To sa vyklopí aj schová úplne samostatne, takže nie je potrebná žiadna vaše asistencia. Rovnako ako to má napríklad Range Rover Sport.

glc-63.jpgglc-64.jpgglc-59.jpgglc-60.jpgglc-62.jpgglc-84.jpg

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Pri bežnej jazde s občasnou prudšou akceleráciou nadchne hybridný pohon vycibreným prejavom; najpresvedčivejší zostáva v mestskej prevádzke.

včera | Dalibor Žák
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 9 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A