vytisknout velikost písma Mercedes-Benz 190 E 2.3-16 (1984): rekordman

Pred tridsiatimi rokmi sa začali predaje špičkovej verzie najmenšieho z vtedajšieho rodu mercedesov. Z pôvodne zamýšľaného nasadenia v rely čoskoro zišlo, model 190 E 2.3-16 však bol veľmi úspešný ako v pretekoch, tak aj na bežných cestách.
Mercedes-Benz 190 E 2.3-16 (1984): rekordman
Zoznam kapitol
  1. Túžba víťaziť, Zrodenie 190 E 2.3-16, Hlava valcov z Anglicka
  2. Hurá do série, Na prvý pohľad, Technické údaje
  3. Fotogaléria (64x foto)

Túžba víťaziť

V roku 1982 sa automobilka Mercedes-Benz vrátila do nižších sfér, keď predstavila relatívne kompaktný sedan 190 (W201). Hoci karoséria niesla čisto pragmatické línie predznamenávajúce nástup stredného typu Mercedes-Benz W124 (1984), konfigurácia podvozku bola prekvapivo pokroková a ponúkala vynikajúce jazdné vlastnosti. Na oboch nápravách boli skrutné stabilizátory a zadné kolesá spočívali na patentovaných päťprvkových závesoch.

190 (1).jpg190 (10).jpg190 (13).jpg190 (11).jpg190 (5).jpg190 (9).jpg
Mercedes-Benz 190 (W201) bol pre stuttgartskú fabriku zlomom

Značka Mercedes-Benz si čo do propagácie svojich vozidiel zakladala na výsledkoch vo vytrvalostných pretekoch s prvkami rallye, ktoré boli obzvlášť populárne v šesťdesiatych rokoch. Na veľké a zdanlivo neohrabané sedany na sklonku sedemdesiatych rokov nadviazalo trochu ľahšie a menšie kupé Mercedes-Benz R107. Výsledky mal Mercedes-Benz veľmi dobré, avšak ešte len zavedenie moderného sedanu W201 poskytlo (aspoň podľa názoru vtedajšieho vedenia) ten správny základ pre zrod skutočne perspektívneho súťažného špeciálu.

Trendy sa však začali uberať trochu iným smerom a šampionátom v rely vzápätí dominovali stroje ako Audi Sport Quattro s preplňovanými motormi a pohonom všetkých kolies. Vedenie Mercedesu tak vzápätí naznačilo, že adaptácia sedanu 190 na tento účel by bola príliš náročná. Svoju pozornosť tak obrátilo smerom k nemeckému šampionátu pretekov cestovných vozidiel DTM.

Zrodenie 190 E 2.3-16

Vozne pre tieto preteky však museli vychádzať zo sériového modelu, a tak sa zrodilo prevedenie 190 E 2.3-16. Svetovú premiéru si odbilo na jesennom frankfurtskom autosalóne v roku 1983 (predaje boli zahájené v priebehu leta 1984), teda len niekoľko týždňov po tom, čo tri prototypy absolvovali krst ohňom v podobe osemdňovej série rekordných jázd na skúšobnej dráhe Fiatu v Nardo. Výsledkom bolo ustanovenie dvanástich vytrvalostných rekordov, z toho tri svetové a absolútny.

23 (15).jpg23 (13).jpg23 (1).jpg
Okrem ďalej vyůlepšených jazdných vlastností vynikal Mercedes-Benz E 190 2.3-16 aj zníženým aerodynamickým odporom

Obzvlášť pôsobivým bolo absolvovanie 50 000 km priemernou rýchlosťou 248 km/h. Tím konštruktérov vedený Frankom Knoth mal úlohu danú pomerne jasne, pričom najlákavejšou verziou bolo vybaviť moderný vstrekovaný dvojliter turbodúchadlom, no to bolo zamietnuté, pretože dané riešenie nezodpovedalo vtedajšej firemnej doktríne. Mercedes-Benz s preplňovaním zážihových motorov hlavne nemal väčšie skúsenosti.

Prednosť teda dostal osvedčený štvorvalec Mercedes-Benz M102 s objemom 2 299 ccm, ktorého masívny liatinový blok bez problémov ustál aplikáciu pre vznetový variant, a tak sľuboval značný potenciál aj pre razantné zvyšovanie výkonov v zážihovej sfére. Aby sa zámer podaril, bolo však potrebné výrazne zefektívniť spaľovací proces a zlepšiť vyplachovanie valcov, a na toto skrátka v Mercedese vtedy nemali...

Hlava valcov z Anglicka

Bez modernej hlavy valcov to proste nešlo. Nevyhnutným riešením bol návrat k štvorventilovej konštrukcii, avšak také motory Daimler-Benz staval naposledy v tridsiatych rokoch, pričom išlo o agregáty pre okruhové špeciály W 154 a W 163. Úplne racionálnym krokom tak bolo obrátiť sa s požiadavkou na konštrukciu novej hlavy valcov ku skúsenému producentovi. A tým sa stal britský Cosworth Engineering.

23 (5).jpgmot 1.jpgmot 2.jpg
Pohonná jednotka vynikala predovšetkým úplne novou, štvorventilovou hlavou valcov Cosworth

Cosworth vtedy patril k najlepším výrobcom výkonných motorov, vo Formule 1 vtedy vyvádzal osemvalec Cosworth DFV ako čierna ruka. Tento projekt bol pre zástupcu Mercedesu svojím spôsobom trápny, veď doteraz si všetky vozidlá (a tým skôr ich motory) boli schopné vyrábať samy. Už od počiatku tak bol vývoj hlavy pre motor M102 zahalený sadou "džentlmenských dohôd" o mlčaní, no po rokoch sa potvrdilo, čo všetci tušili: hlava bola kompletne dielom firmy Cosworth.

23 (16).jpg23 (12).jpg23 (14).jpg
Interiér modelu Mercedes-Benz E 190 2.3-16 bol prísne štvormiestny

Celohliníková hlava valcov bola odliata patentovaným systémom Coscast, strechovité spaľovacie priestory mali aj s prispením rozovretia radov ventilov 45 stupňov umožniť zástavbu čo najväčších ventilov. Sacie ventily mali priemer 38 a výfukové 33 mm a pár reťazou hnaných vačkových hriadeľov ich ovládal cez hrnčekové zdvíhátka. Sviečky boli umiestnené nad spaľovacími priestormi uprostred.

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 7 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A