vytisknout velikost písma Mercedes 190 (W110) „Heckflosse“ (1961): predchodca triedy E

Predobrazom dnešnej strednej radu Mercedes-Benz triedy E sa stal pred viac ako 50 rokmi model W110. Ihneď dostal prezývku "heckflosse", ktorú mu vydobylo tvarovanie zadných nárazníkov s náznakom v tej dobe populárnych plutiev.
Mercedes 190 (W110) „Heckflosse“ (1961): predchodca triedy E
Zoznam kapitol
  1. Prapôvod dnešnej triedy E, Auto postavené okolo interiéru, Plutvy pre ľahšie cúvanie
  2. Rozpoznávacie znaky, Modernizácia v roku 1965, Technické údaje

Prapôvod dnešnej triedy E

Rad W110 s lacnejšími, štvorvalcovými motormi sa verejnosti predstavil v apríli roku 1961 v podobe sedanov 190 a 190D a nahradil typy W120 a W121. V polovici roka 1965 došlo k jeho čiastkovej modernizácii, kedy sa zároveň značenie zmenilo na 200 a 200D (písmeno D značilo použitie vznetových motorov, ktorých rozšírenie aj do drahších áut je zásluhou tiež značky Mercedes-Benz).

Mercedes W110 1961 1.jpgMercedes W110 1961 2.jpgMercedes W110 1961 3.jpg
Prvé vozidlá rady MB W110 mali smerovky na hornej hrane predných blatníkov, vľavo v jednom celku so spätným zrkadielkom

V rovnakej dobe sa v ponuke objavilo šesťvalcové prevedenie 230, ale vozne radu W110 sa potom vyrábali len do roku 1968, kedy na ich miesto v továrni v Sindelfingene nastúpila úplne nová generácia W115 so základnými typmi 220 a 220D. Napriek tomu je dnes "heckflosse" v hierarchii značky Mercedes-Benz považovaný za prelomový model.

Stanovil totiž dodnes platné kritériá stuttgartskej strednej triedy, navyše išlo o vôbec prvý Mercedes, ktorý bol v rozsiahlej miere skúšaný nárazovými testami, aby posádke poskytol čo najlepšiu ochranu v prípade havárie. Bola to doba veľkého rozmachu značky Mercedes-Benz, kedy jej výrobky začali zaplavovať nové trhy vrátane tých amerických. Počas deviatich rokov teda vznikol milión vozidiel radu W110. Ale vráťme sa späť na začiatok.

Mercedes W110 int 2.jpgMercedes W110 int 3.jpgMercedes W110 int 4.jpg
K dispozícii mohol byť na palube aj telefón

V roku 1956 dostal šéfkonštruktér Fritz Nallinger za úlohu navrhnúť "auto strednej triedy". V dňoch 13., 17. a 18. septembra toho istého roku prebiehali v Stuttgarte intenzívne rokovania o jeho podobe. Nallinger dostal jasné propozície: automobil má pôsobiť nadčasovo a zľahka taliansky, ale pri zachovaní jasnej náležitosti k značke Mercedes-Benz.

Auto postavené okolo interiéru

Voz mal disponovať bezpečnou karosériou s akousi ochrannou klietkou okolo posádky a jeho vznik bude prebiehať "zvnútra von", teda od interiéru ku karosérii. Podľa týchto požiadaviek sa rozbehol vývoj vo všetkých oddeleniach Mercedesu. Tím Jozefa Müllera sa pustil do výberu a úprav existujúcich pohonných jednotiek, Rudolf Uhlenhaut so svojimi kolegami sa zamerali na rekonštrukciu podvozku vrátane vývoja úplne novej brzdovej sústavy a Karl Wilfert sa pustil do stavby bezpečnej karosérie.

Bez zaujímavosti nie je, že v jeho tíme vtedy začínal dnes už preslávený stylista Bruno Sacco, ktorý sa stal v roku 1974 šéfkonštruktérom u Daimleru a až do svojho odchodu (1999) bol zodpovedný za vzhľad každého osobného i úžitkového Mercedesu. Základné tvary nového vozidla boli načrtnuté v priebehu roka 1957 a už v januári roka nasledujúceho na cesty vyšli prvé, ručne postavené skúšobné prototypy.

Mercedes W110 1965  200D.jpgMercedes W110 1965  200D 1.jpg
Mercedes-Benz 200D z roku 1965

Počas niekoľkých mesiacov najazdili dohromady cez 3 milióny kilometrov v rozmanitých prevádzkových podmienkach. Tieto skúšobné jazdy nezostali bokom záujmu zvedavých novinárov, ktorých nezmiatli falošné svetlá ani mätúcim dojmom pôsobiace oválne masky chladičov. Z času týchto jazdných skúšok preto pochádza celá rada viac či menej kvalitných špionážnych snímok, na ktorých sa výhradne tmavo zelene lakované prototypy objavovali najčastejšie v spoločnosti vozov Mercedes - Benz z vtedajšej bežnej produkcie.

Ešte na začiatku roku 1959 koncern Daimler vehementne popieral špekulácie o príprave novej modelovej rady, ale v januári toho roku páni Nallinger, Uhlenhaut, Müller a Wilfert zasadli za volanty prototypov a vyrazili na spoločnú skúšobnú jazdu zo Stuttgartu cez Alpy do Naples, aby osobne odskúšali, či sú vozidlá W110 pripravené pre sériovú výrobu. Stroje sa osvedčili a nič nebránilo ich premiére už na frankfurtskom autosalóne v nasledujúcom roku.

Plutvy pre ľahšie cúvanie

Nové Mercedesy W110 v sebe spájali vplyvy vtedajších talianskych karosárov, najmä Pininfarinových stavieb Fiat 1800/2100 či Peugeotu 404, avšak ani vplyvmi dominantnej americkej školy nezostali nepovšimnuté a prejavili sa najmä vo zvýraznených "plutvách" na hranách zadných blatníkov a chrómovaných doplnkoch. Pravdou ale zostáva, že Wilfertovmu tímu podarilo nielen skĺbiť európske a americke štýly, ale zároveň ich doplniť špecifickými črtami značky Mercedes-Benz v dokonalej a vyváženej harmónii.

Mercedes W110 1961 4.jpgMercedes W110 1967 230.jpg
Porovnanie zadných častí karosérie: vľavo pôvodné prevedenie z roku 1961, vpravo modernizovaná verzia z roku 1967

O "plutvách" pritom zástupcovia Mercedesu tvrdili, že ide o prvky primárne uľahčujúce vodičovi orientáciu pri cúvaní, však podobnosť s rysmi amerických vozov bola až príliš viditeľná. Výroba vozidiel Mercedes - Benz 190 a 190D bola zahájená v júni roku 1961. Zvlášť u vodičov taxislužieb sa nové stroje tešili výraznému záujmu, oproti starším vozidlám 190D sa vyznačovali výkonnejším vznetovým motorom OM621, ale predovšetkým citeľne priestornejším priestorom pre cestujúcich a ich batožinu.

Zvonku, predovšetkým teda z profilu, nebolo vozidlá 190 od verzií 220 vôbec jednoduché rozoznať. Zdieľali dokonca aj rovnaká lisovaná plechové disky s jednoduchými lakovanými pokrievkami. Ak bola karoséria opatrená dvojfarebným lakom, bola pokrievka zvyčajne sfarbená v odtieni zodpovedajúcemu hornej časti karosérie. Pomerne citeľne sa však líšil predok, jednoduché paraboly svetlometov aj prosté nárazníky do značnej miery pripomínali vozy predchádzajúcej generácie.

Za príplatok sa dodávali predné hmlové svetlá montované priamo pod hlavné svetlomety a po roku 1962 bol ich tvar mierne zaoblený. Prvé vozidlá mali bočné smerovky umiestnené na predných blatníkoch a spätné zrkadlá prichytené k nim, po roku 1963 sa však zrkadlá presunuli na dvere, takže boli vodičovi ľahšie po ruke. U neskorších vozov W110 sa potom blinkre presťahovali do miest pod prednými svetlami.

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 7 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A