vytisknout velikost písma Megatest 11 kombi nižšej strednej triedy: Najlepšia je Octavia

Konečne ideme do finále! Megatest 11 kombi pozná svojich víťazov i porazených. Do výsledného poradia ste pritom prehovorili aj vy - nastavením percentuálnych váh, ktoré boli pri hodnotení prikladané jednotlivým kritériám.
Megatest 11 kombi nižšej strednej triedy: Najlepšia je Octavia
Zoznam kapitol
  1. Úvod; 11. až 6. miesto
  2. 5. až 1. miesto
  3. Stanovenie váh; Poradie podľa AutoRevue a podľa čitateľov
  4. Fotogaléria

Na začiatku bol zámer porovnať Škodu Octavia ako najpredávanejšie auto svojej kategórie s niekoľkými novými konkurentmi, ktorí sa v posledných mesiacoch v nižšej strednej triede objavili.

Keby nám niekto hneď vtedy povedal, že nakoniec budeme mať v areáli firmy Max Cars na letisku 11 áut, najskôr by sme s vydeseným krikom ušli. Ale stalo sa. Naozaj sme dali dokopy všetky kombíky nižšej strednej triedy, ktoré sa v čase realizácie testu na českom a slovenskom trhu predávali.

Megatest 11 kombi

1. diel Súperi sa predstavujú
2. diel Interiér, priestor, kufor
3. diel Kočík a detská sedačka
4. diel Motory, jazda, kultivovanosť
5. diel Výbava, náklady a ceny
6. diel Deň zúčtovania

Bolo nám jasné, že pri takomto počte áut nemôžeme spoliehať len na neštruktúrované osobné dojmy. Aby dával test zmysel, museli sme vymyslieť jednoznačné disciplíny, metodiku bodovania a spôsob vyhodnotenia. Čo malo zaujímavý následok: ani my sami sme ešte pred niekoľkými dňami nevedeli, ako presne náš porovnávací test dopadne. A aby sme si to urobili ešte zaujímavejšie, v poslednom dieli sme vás vyzvali, aby ste nám pomohli určiť váhu, akú majú mať jednotlivé disciplíny v záverečnom hodnotení.

Poradie, ktoré nájdete ďalej, vychádza práve z priorít čitateľov. V tretej kapitole nájdete podrobné vysvetlenie toho, ako sme k nemu dospeli, rovnako ako poradie podľa redakcie a niekoľko ďalších zaujímavostí.

11. Opel Astra Sports Tourer

Keby sme sa riadili len subjektívnymi pocitmi, ako sa to pri testoch väčšinou robieva, takmer určite by sme neoznačili Opel Astra ako najhoršie auto v segmente. Prakticky v každom objektívne hodnotiteľnom kritériu ale Astra prepadla: vnútri malá, stiesnená, zároveň ťažká a drahá. Jazdné pritom nepresvedčila a na jej vystúpenie vo vyhýbacom manévri by sme najradšej zabudli.

Ak Astrou jazdíte a ste s ňou úplne spokojní, neberieme vám to - len to ukazuje, ako vysoký štandard v skutočnosti v tomto segmente panuje. Ale faktom je, že konkurenčné modely ponúkajú viac.

159436137.JPG180665474.jpg728186332.JPGNa poradí nič nezmenilo ani nastavenie váh. Astra je posledná v poradí podľa redakcie aj podľa čitateľov (pozri tretiu kapitolu tohto článku)

10. Toyota Auris Touring Sports

Auris kombi nastúpil do testu hendikepovaní nielen čudným menom, ale aj menším zdvihovým objemom. Toyota očividne chcela získať výhodu uo veľkých flotilových zákazníkov, pre ktorých patria k hlavným kritériám výberu nominálnej emisie CO2.

Bez stopiek v ruke nám jej slabší motor nijako nevadil, ale keď sa pozriete na čiastkové výsledky, zistíte, že prakticky vo všetkom vychádzal Auris celkom hlboko pod priemerom. Až na kultivovanosť. Vnímané ticho pri cestovnej rýchlosti i komfort odpruženia boli najlepšie zo všetkých áut v teste.

581165181.JPG454791272.jpg748589436.JPGAni Toyota sa nemusí sťažovať na nastavenie váh podľa čitateľov, 10. miesto zaujíma v oboch rebríčkoch

11 naj megatestu 11 áut

+ Focus: najväčší minimálny kváder
+ Civic: najlepšie riadenie
+ 308: najlepší v losom teste
+ Mégane: najpriaznivejšie ceny
+ Octavia: najdlhšia ložná plocha
+ Auris: najkultivovanejšia jazda
+ Astra: najvyšší výkon
- Mégane: najhoršia inštalácia sedačky
- Auris: najmenšia šírka medzi podbehmi
- Octavia: najväčší vnímaný hluk
- Astra: najmenší vnútorný priestor

9. Renault Mégane Grandtour

Rovnako ako Toyota aj Renault vyslal do nášho testu auto s menším zdvihovým objemom, hoci firma má v ponuke Mégane s modernou a výkonnou tisícšesťstovkou. Keď sa k slabému a hlučnému motoru pridá nevalné radenie, silne podpriemerný priestor pre cestujúcich a pramálo vycibreného správania pri jazde, je jasné, že na stupne víťazov to nebude. Nie všetci ale potrebujú to najlepšie a Mégane kompenzuje svoje nedostatky ústretovou cenou, bohatou výbavou a rozumnými prevádzkovými nákladmi. Skvelé auto to možno nie je, ale dobrá kúpa áno.

101506229.JPG454828538.jpg752483727.JPGRenault bol tretí zo šiestich áut v teste, ktoré sa umiestnili na zhodnom mieste v poradí podľa čitateľov i podľa redakcie

8. Ford Focus kombi

Modrý ovál doplatil na načasovanie nášho testu - aktuálne už ponúka modernizovanú verziu s prívetivejším interiérom, ešte suverénnějším chovaním pri jazde a výraznejšiemu odhlučnením. V niekoľkých čiastkových ohľadoch dokázal zažiariť, napríklad ovládateľnosťou pri športovom štýle jazdy alebo vnútornou šírkou batožinového priestoru.

Naproti tomu ergonómia ovládania naozaj nepatrí k jeho prednostiam a z hodnotenia obstarávacích aj prevádzkových nákladov vyšiel ako jedno z tých drahších áut.

134672918.JPG193404847.jpg146419938.JPGOproti redakčnému poradiu si Focus v tom čitateľskom o jedno miesto pohoršil - paradoxne aj kvôli hodnoteniu kapitoly Jazda, kde ho vaše váhy odsunuli zo štvrtej až na 7. priečku

7. Honda Civic Tourer

Veľký kufor je v kombi dôležitý, ale nie samospasiteľný. Civic vyniká objemom kufra aj prístupom do neho. Má ale stiesnený interiér, najmä vpredu, malé sedadlá, nedostatočný počet odkladacích priehradiek a neprehľadnú palubnú dosku.

Jeho motor sa nám páčil a radenie ešte viac, ale keď začneme skúmať ceny, výbavu, záruku a servisné náklady, dostaneme vždy umiestnenie niekde pod priemerom. A tam našiel Civic Tourer svoje miesto aj v konečnom zúčtovaní.

163833518.JPG189044732.jpg720789043.JPGAk sa niekto môže cítiť ukrivdený, že sme nechali do poradia prehovoriť preferencie čitateľov, je to Honda. Podľa nás by bol Civic tretí (!), takto na neho zostalo až siedme miesto

6. Hyundai i30 kombi

Jeden z dvoch domácich zástupcov v teste (podľa miesta výroby) má silné prednosti. Prehľadnosť jeho ovládacích prvkov sme hodnotili najviac zo všetkých, rovnako ako odkladacie priehradky. Navyše ponúka slušný priestor cestujúcim na oboch radoch sedadiel, veľmi slušný pomer ceny a výbavy aj druhú najdlhšiu štandardnú záruku v teste.

Proti tomu stojí podpriemerná využiteľnosť batožinového priestoru a najmä nepresvedčivé vystúpenie v "soft" disciplínach: jazdné vlastnosti nie sú silnou stránkou i30, nech už vás zaujíma správanie v zákrutách alebo kultivovanosť. 

161802524.JPG457269457.jpg725149158.JPGV Hyundai budú s vaším výberom hodnotiacich váh spokojní, vďaka nim i30 vystúpila z 8. miesta redakčného poradia na šieste
Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 7 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A