vytisknout velikost písma Megatest 11 kombi nižšej strednej triedy: Ako si poradia s kočíkom a sedačkou

Rozhodli sme sa prakticky vyskúšať, ako dobre sa do testovaných kombi nakladá skladací kočík a koľko práce nám dá namontovanie detskej sedačky.
Megatest 11 kombi nižšej strednej triedy: Ako si poradia s kočíkom a sedačkou
Zoznam kapitol
  1. Nakladanie kočíku
  2. Inštalácia detskej sedačky; Hodnotenie
  3. Súhrnná fotogaléria

V minulom dieli nášho veľkého porovnávacieho testu kombíkov nižšej strednej triedy sme podrobne zhodnotili všetky vnútorné rozmery a batožinové priestory testovaných áut. Dnes voľne nadviažeme - opäť sa budeme zaoberať priestorom a jeho využiteľnosťou, ale tentoraz vzhľadom k špecifickým potrebám mladých rodín.

Megatest 11 kombi

1. diel Súperi sa predstavujú
2. diel Interiér, priestor, kufor
3. diel Kočík a detská sedačka

Do areálu firmy Max Cars v českej Dlouhé Lhote sme totiž priviezli aj rekvizity, ktoré sa v testoch áut príliš často nepoužívajú: detskú sedačku a skladací kočík. Samozrejme nás zaujímalo, ako ľahko sa do jednotlivých áut sedačka inštaluje a ako pohodlne pojmú jednotlivé kufre relatívne rozmerné bremeno, akým kočík je.

Ak nemáte alebo v najbližšej dobe neplánujete rodinu, ušetríme vám čas - na nasledujúcich riadkoch sa ťažko dozviete niečo, čo by vám mohlo byť užitočné. Vy ostatní ale čítajte pozorne. Najmä pri inštalovaní detskej sedačky sme narazili na omnoho väčšie rozdiely, než sme na začiatku predpokladali. Bohužiaľ.

Rodinná výzva I: Kočík

Kto niekedy cestuje s dieťaťom, pozná to až príliš dobre: skladací kočík je rozmernejší, ako na pohľad vyzerá. Jeho nepravidelné tvary sťažujú nakladanie ďalšej batožiny a mnohé bežné modely skladacích kočíkov sa do mnohých bežných modelov osobných áut nezmestia naprieč. Musíte ich uložiť trochu zošikma, čím využiteľnosť zvyšku kufra dostane ďalšiu ranu.

Náš kočík meria v zloženom stave 106 cm na dĺžku, v najširšom mieste má zhodou okolností presne polovicu - 53 cm. Z vlastnej skúsenosti viem, že do hatchbackov nižšej strednej triedy, z ktorých testované kombíky vychádzajú, sa naprieč nezmestí, do kufra ho dávam uhlopriečne. Preto prekvapilo, že všetky testované autá poňali kočík na šírku a väčšinou to nebolo ani natesno. V tomto ohľade majú kombi okamžitú výhodu oproti hatchbackom a dokonca aj odvodeným kompaktným MPV.

Jedinú výnimku predstavoval Opel Astra. Ako ukázali už namerané hodnoty, jeho batožinový priestor bol úzky a vynútil si uloženie kočíka mierne zošikma, hoci zďaleka nie toľko ako v hatchbackoch.

Ford Focus kočárek.jpgHonda Civic kočárek.jpgHyundai i30 kočárek.jpgOpel Astra kočárek.jpgPeugeot 308 kočárek.jpgRenault Mégane kočárek.jpgSeat Leon kočárek.jpgŠkoda Octavia kočárek.jpgToyota Auris kočárek.jpgVW Golf kočárek.jpg
Bezprostredne za piatymi dverami sú všetky kufre dosť široké na to, aby sa do nich skladací kočík bez problémov zmestil. Podľa abecedy: Ford Focus, Honda Civic, Hyundai i30/Kia Ceed (majú rovnaké kufre), Opel Astra, Peugeot 308, Renault Mégane, Seat Leon, Škoda Octavia, Toyota Auris, VW Golf

Nie všetky autá dávajú majiteľom rovnakú flexibilitu, pokiaľ ide o umiestnenie kočíka v kufri. Do väčšiny z nich sa totiž popísaným spôsobom kočík hladko vošiel hneď v najzadnejšej časti, bezprostredne za piatymi dverami. Od podbehov smerom dopredu sú kufre užšie.

Obzvlášť markantné to bolo v súrodeneckom due Hyundai i30 / Kia Ceed. Priestory po stranách za zadnými podbehmi sú ako stvorené práve pre také bremená, akým bol náš zložený kočík.

Ak by ste ale z akéhokoľvek dôvodu potrebovali uložiť kočík až k operadlám zadných sedadiel, umožní vám to len niekoľko málo áut z testovanej jedenástky. Zvládli to obaja Kórejci i Renault Mégane, aj keď len tak tak, o niečo väčšiu rezervu ponúkol Peugeot 308 a najlepšie na tom bol Ford Focus. V ňom vedľa kočíka dokonca zostal kúsok miesta, čo je dobre vidieť aj na fotografii.

V ostatných autách by ste už museli uložiť kočík zošikma a tým sa pripraviť o litre batožinového priestoru. Najužším priestorom sa javili Opel a Toyota.

Ford Focus kočárek vzadu.jpgPeugeot 308 kočárek vzadu.jpgRenault Mégane kočárek vzadu.jpgHneď za operadlami má najširší kufor Focus kombi (vľavo), výborne je na tom Peugeot 308 a obstojí aj Renault Mégane

A čo keby sme skúsili umiestniť kočík do kufra doprostred pozdĺžne? Nie je to typické riešenie, ale umožnilo by nám obložiť ho batožinou zo strán tak, aby sme ho v prípade potreby mohli vytiahnuť aj z naloženého auta.

Kočík na dĺžku dokázala tesne prehltnúť Toyota Auris. Museli sme síce zatvárať jej piate dvere opakovane a nie príliš šetrne, ale nakoniec sa to podarilo. Úplne prekvapivo - a v rozpore s oficiálnymi aj nameranými rozmermi - si s tým poradil aj Opel Astra, zjavne vďaka priaznivému tvarovaniu piatych dverí a možnosti položiť madlá kočíka na robustnú nakladacie hranu (ktorá pri meraní okráda kufor o centimetre).

Do Peugeotu spadol kočík ako nič, ešte o zanedbateľný kúsok lepšie na tom bola Octavia.

Opel Astra kočárek na délku.jpgPeugeot 308 kočárek na délku.jpg
Škoda Octavia kočárek na délku.jpgToyota Auris kočárek na délku.jpg
Na dĺžku sa nám kočík vošiel do štyroch áut z jedenástich; prekvapivo medzi nimi bol aj Opel, ktorému pomohla plocha nakladacej hrany za piatymi dverami; v Toyote sme už museli zatvoriť dvere násilím

Kočík sa teda nakoniec neukázal byť pre testované autá príliš náročným sústom. Pole bolo zriedkavo vyrovnané, ale najviac flexibility strán uloženia skladacieho kočíka predsa len poskytuje Peugeot 308 SW.

Kocarek.png

V ďalšej kapitole sa zameriame na detskú sedačku. A to už bude dramatickejšie čítanie.

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 7 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A