vytisknout velikost písma Mazda6 Wagon vs. Škoda Superb Combi: Superb vracia úder priestorom

Prvé kolo zamerané na dynamiku celkom jasne vyhrala Mazda. Teraz prichádza kolo druhé, v rámci ktorého sa podrobnejšie pozrieme na vnútorný priestor. Áno, realita je presne taká, akú všetci očakávate.
Mazda6 Wagon vs. Škoda Superb Combi: Superb vracia úder priestorom
Zoznam kapitol
  1. Kto hľadá vnútorný priestor, berie Superb
  2. Kufor: Ďalší veľký triumf

Mazda 6 Wagon je auto, ktoré vyniká predovšetkým po stránke jazdy. V testovanej konfigurácii s motorom Skyactiv-D s objemom 2,2 litra, s výkonom 110 kW (150 k), s manuálnou prevodovkou a pohonom všetkých kolies to v prvom kole nášho porovnávacieho testu ukázala viac ako jasne. Prakticky vo všetkom porazila papierovo rýchlejšiu Škodu Superb Combi osadenú naftovým dvojlitrom, manuálom aj pohonom všetkých kolies.

Lenže teraz tu máme kolo druhé, kde sa podrobnejšie pozrieme na vnútorný priestor. Áno, ak chcete ušetriť čas, rovno prezradíme, že tu dopadlo všetko tak, ako asi čakáte. Škoda Superb je priestrannejší. Pravda, neporazí japonský kombík úplne v každom ohľade, ale celkovo ponúkne v druhom rade podstatne viac miesta a samozrejme disponuje aj väčším batožinovým priestorom.

_DSC0268.jpg_DSC0269.jpg_DSC0270.jpg
Dynamické vlastnosti hrali do kariet Mazde, priestor by mal byť silnou stránkou Superbu. A tak je tomu aj v praxi

Už podľa prvej tabuľky ale nejde o nič prekvapivého. Škoda Superb Combi totiž prerastá svojho japonského súpera vo všetkých smeroch. Ako sa sami môžete presvedčiť nižšie, Superb je dlhší, širší, vyšší a má výrazne väčší rázvor náprav. Bola by vyložene hanba, keby tieto proporcie nedokázal pretaviť v priestrannejší interiér.

Škoda Superb Combi vs. Mazda6 Wagon: Vonkajšie rozmery
Model Škoda Superb Combi Mazda6 Wagon Rozdiel
Dĺžka (mm) 4856 4805 51
Šírka bez zrkadiel (mm) 1864 1840 24
Výška (mm) 1577 1477 100
Rázvor náprav (mm 2841 2750 91

Kto hľadá vnútorný priestor, berie Superb

Automobilky Škoda aj Mazda pristúpili k stavbe svojich kombíkov z úplne iných uhlov. Mazda si zakladá na svojej téze, že "jazdec a kôň majú byť jedno" (alebo "inba ittaj") a podľa toho výsledok aj vyzerá. Lepšie sa riadi, lepšie jazdí, ale má tiež svoje nevýhody. Napríklad dlhá kapota nutne musí znamenať posunutie celej kabíny viac dozadu, čo teda nakoniec vedie k menšiemu priestoru pre posádku.

To v Mladej Boleslavi stavili na inú (a treba podotknúť, že rokmi preverenú) kartu. Zákazníkov vo veľkej miere zaujíma priestor vzadu aj litre v kufri. Superb má oproti Mazde kratšiu kapotu, už podľa subjektívnych pocitov cítite, že ako vodič sedíte bližšie prednej náprave a že za svojimi chrbtom veziete obrovský kus auta. Je to tak trochu ako pri autobuse, lenže výsledky táto prax má. Môžete venovať viac z automobilu posádke. Ako už bolo spomenuté, Superb je navyše celkovo dlhší. A aj vyšší.

_DSC0362.jpg_DSC0360.jpg_DSC0361.jpg_DSC0370.jpg_DSC0371.jpg
_DSC0387.jpg_DSC0383.jpg_DSC0384.jpg_DSC0372.jpg_DSC0373.jpgPrvý rad prináša úplne zásadné rozdiely. Mazda je tu širšia, Superb vyšší. Za to v druhej rade Škoda poráža nielen japonského súpera rozdielom triedy

V prvom rade sedadiel Mazda porazí Superb čo do vnútornej šírky, ale naopak s ponukou priestoru pre hlavu je na tom horšie. Všeobecne môžeme povedať, že vpredu sú obaja dvaja súperi takmer zhodní. To hlavné sa odohráva vzadu.

Druhým radom sedadiel Superb Mazdu nezabíja. To by bolo príliš slabé slovo. Škoda (nielen) tento japonský kombík ponukou pozdĺžneho priestoru pre zadných cestujúcich regulérne deklasuje. Minimum, ktoré sme v Superbe namerali, je stále ešte väčšie než to, čo vykázala Mazda6 v prípade, že sa do auta posadil vodič vysoký 190 cm. Rozdiely v pozdĺžnom smere sa vo všetkých meraných položkách pohybujú okolo desiatich centimetrov a to je vážne veľa. Superb navyše ponúkne dlhší sedák, viac miesta pre hlavu a nakoniec aj o centimeter väčšiu šírku v úrovni lakťov.

Kto hľadá vozidlo, v ktorom bude voziť v druhej rade niekoho veľmi dôležitého, nemá lepšiu voľbu, než to, čo predstavuje Škoda Superb Combi. Jedným dychom ale musím dodať, že ani Mazda neponúka vzadu vyložene málo miesta. V kontexte mladoboleslavského "autobusu" to tak možno nevyzerá, ale realita nie je o tom, že by Mazda6 bola vzadu malá.

Skutočnosť je taká, že Mazda ponúka miesta tak akurát, zatiaľ čo Superb ho ponúkne až prehnane veľa. Je otázka priorít každého zákazníka, čo mu je milšie.

Škoda Superb Combi vs. Mazda6 Wagon: Rozmery priestoru pre cestujúcich (cm)
Model Škoda Superb Combi Mazda6 Wagon
Prvý rad sedadiel    
Šírka v úrovni lakťov 150 153
Minimálny priestor pre hlavu 93 92
Maximálny priestor pre hlavu 101 100
Dĺžka sedáku  48 49
Dĺžka operadla  64 64
Rozsah pozdĺžneho nastavenia sedadla vodiča 25 24
Rozsah výškového nastavenia sedadla vodiča 8 8
Druhý rad sedadiel    
Šírka v úrovni lakťov 150 149
Priestor pre hlavu  100 97
Dĺžka sedáku  47 46
Dĺžka operadla  64 71
Minimálny priestor pre nohy 23 13
Priestor pre nohy za vodičom vysokým 178 cm 35 21
Priestor pre nohy za vodičom vysokým 190 cm 27 18
Maximálny priestor pre nohy 47 36

_DSC0363.jpg_DSC0385.jpg

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 7 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A