vytisknout velikost písma Mazda2 je Skyactiv vo vreckovom balení [prvé jazdné dojmy]

Technológie Skyactiv sa tak dlho zmenšovali, až dospeli do vyložene vreckového balenia v podobe novej Mazdy2. Dokáže toto auto zaujať v konkurencii u nás toľko prepieranej Fabie?
Mazda2 je Skyactiv vo vreckovom balení [prvé jazdné dojmy]
Zoznam kapitol
  1. Úvod, Pekná, lepšie povedané priam atraktívna, Interiér je skromný
  2. V základe 280 litrov, Zabudnite na downsizing
  3. Baví vás šoférovanie?, K dispozícii už terzaz, Verdikt, Technické údaje
  4. Fotogaléria

Technológie Skyactiv už mnohokrát potvrdili, že to bolo pre Mazdu dobré rozhodnutie. Japonská automobilka pripravila nové motory, ľahkú konštrukciu karosérie a veľmi vydarený podvozok. Výborne jazdí ako rad šesť, tak napríklad aj crossover CX-5. A nie inak je to v prípade najnovšej Mazdy2, ktorá taktiež využíva týchto technológií.

Najmenší japonský hatchback je už na prvý pohľad zaujímavé auto. Tam, kde konkurenti neustále zmenšujú motory a nasadzujú turba, nájdete relatívne veľký štvorvalec s atmosférickým plnením. Tam, kde sa ostatní preťahujú o milimetre v interiéri a litre v kufri, nájdete karosériu do istej miery podriadenú dizajnu.

Mazda2 si ide vlastnou cestou. Na slovenskom trhu určite nebude v predajných štatistikách šliapať na päty Fabii alebo kórejskej i20, ale pre všetkých, ktorí z nejakého dôvodu nechcú zapadnúť v strednom prúde, to bude veľmi zaujímavá voľba.

mazda2_06.JPGmazda2_08.JPG
Dizajn nadväzuje na Mazdy poslednej doby. Výsledok vyzerá veľmi dynamicky.

Pekná, lepšie povedané priam atraktívna

Proporcie Mazdy2 sú zaujímavé, čo bol tiež účel. Dizajnéri navrhli na pomery tohto segmentu pomerne dlhú kapotu a dokonca si dovolili posunúť predný stĺpik o osem centimetrov smerom vzad. Podľa Mazdy by to malo zlepšiť výhľad z auta a predovšetkým táto voľba zariadi zaujímavý dizajn.

Ten potom u lepšie vybavených verzií podčiarknu aj diódové hlavné svetlá, čo v kategórii malých automobilov nie je úplne bežná záležitosť. Teda aspoň zatiaľ. Ponuka obsahuje desať farieb karosérie, pričom predovšetkým dve nové (Dynamic Blue a Smoky Rose) vyzerajú na aute skutočne dobre.

Mazda2 v číslach

Karoséria je ľahšia o 7% a zároveň tuhšia o 22%, A stĺpik posunutý o 80 mm dozadu, predná náprava sa posunula o 80 mm dopredu, hmotnosť začína na 970 kg, priestor pre ramená vpredu bol zväčšený o 12 mm, medzi prednými sedadlami je navyše 20 mm, kufor ponúkne v základe 280 litrov, všetky motory v ponuke majú 4 valce a objem 1,5 litra, najúspornejší benzín ide za 4,5 l / 100 km v kombinovanej prevádzke, diesel si vystačí s prídelom 3,4 l / 100 km, vrcholná motorizácia zvládne stovku za 8,7 sekundy 200 km / h, v ponuke je 6 výbav a 10 farieb karosérie.

Ak chcete pekný vzhľad, dostanete maximálne šestnásťpalcové kolesá, štandardom sú pätnástky. Že ani tie, hoci majú pomerne vysokú pneumatiku, vzhľad príliš nekazia, to dokazuje priložená fotogaléria. Úplným základom sú pätnásťpalcové plechové disky.

mazda2_14.JPGmazda2_13.JPG
Kabína bola posunutá o osem centimetrov dozadu. Nová dvojka tak dostala pomerne dlhú kapotu. 

Interiér je skromný

Hovorí sa, že všetko súvisí so všetkým. U áut to platí dvojnásobne. A-stĺpik odsunutý smerom vzadu skrátil kabínu, čo bolo potrebné nejako kompenzovať. Mazda teda zväčšila rázvor náprav a to tým, že posunula prednú nápravu o osem centimetrov vpred.

Vznikol tak priestor pre pedále, ktoré bolo možné tiež presunúť viac vpred a vo finále teda vodič sedí bližšie k čelnému oknu. Možno odtiaľ pramení fakt, že budete vo vnútri novú Mazdu vnímať ako menšiu, než naozaj je. Priestoru totiž vyložene málo nie je. Stačí si len zvyknúť.

Ako presne na tom ale Mazda2 je, to najlepšie prezrada namerané milimetre. Tu je porovnanie so Škodou Fabia a Hyundaiom i20.

Mazda2 vs. Hyundai i20 vs. Škoda Fabia: Priestor pre cestujúcich (cm)
  Mazda2 Hyundai i20 Škoda Fabia
Šírka v úrovni lakťov vpredu 141 144 141
Šírka v úrovni lakťov vzadu 136 141 139
Max. priestor pre hlavu vpredu 99 98 100
Priestor pre hlavu vzadu 91 93 95
Dĺžka sedáku vzadu 43 47 47

Kým vo Fabii sú sedadlá blízko pri sebe a relatívne ďaleko od dverí, v Mazde2 je tomu presne naopak. V porovnaní so starou generáciou automobilka pridala medzi predné sedadlá dva centimetre a vnútri to okamžite spoznáte. Naopak zvykať si budete musieť na tesnú blízkosť dverí, hoci podľa oficiálnych údajov sa aj tu pridávalo. Medzi dverami a prednými sedadlami údajne pribudlo šesť milimetrov.

V Mazde2 by sa mali cítiť pohodlne vodiči vysokí až 190 cm. Kvôli tomu automobilka zväčšila možnosť nastavovania sedadla a volantu. Sedadlo je možné posúvať celkom v rozsahu 26 cm, čo by malo byť najviac v triede, volant možno v pozdĺžnom smere nastaviť v rozsahu 9,5 cm, teda o štyri centimetre viac ako u predchádzajúcej generácie. Medzigeneračne potom bol upravený aj tvar dverí a to samozrejme s ohľadom na nastupovanie a vystupovanie.

mazda2_30.JPGmazda2_31.JPGmazda2_32.JPG

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Seat Leon FR 1.4 TSI ACT v dlhodobom teste: ide pekne, ale Cupra to nie je

Seat Leon FR 1.4 TSI ACT v dlhodobom teste: ide pekne, ale Cupra to nie je

Seat Leon 1.4 TSI 110 kW by mal akcelerovať na 100 km/h za 8 sekúnd. My sme sa nedostali pod 9,5 s. Pokusy o rýchly rozjazd komplikujú obmedzenia otáčok aj nevypínatelná stabilizácia. Porovnanie s SUV Ateca ale ukazuje, že v diaľničnom tempe je hatchback rýchlejší. Z 80 na 120 km/h zrýchľuje Leon lepšie než napríklad roadstery Fiat 124 Spider a Mazda MX-5.

17. 10. 2017 | Dalibor Žák
Test jazdeniek: BMW 525d E60 vs Škoda Octavia III 2.0 TDI

Test jazdeniek: BMW 525d E60 vs Škoda Octavia III 2.0 TDI

Za 10 až 12 tisíc eur je na trhu ojazdených áut mimoriadne dobrý výber. Na dosah sa dostávajú skôr veľmi drahé prémiové vozidlá. Desaťročný bavorák je stále príjemné a hodnotné auto. Moderná Octavia sa ale popri staršom BMW nemusí hanbiť. Zadarmo rozhodne nebude jazdiť ani jeden z týchto vozov.

10. 10. 2017 | Dalibor Žák
Škoda 1101 VO/P vs. Škoda KodiaQ: K obrane vlasti pripravený!

Škoda 1101 VO/P vs. Škoda KodiaQ: K obrane vlasti pripravený!

Škoda VO vznikla na nezmenenom chrbticovom ráme Škody 1101. VO znamená "vojenská otvorená", P "pohotovostná". Počas štyroch rokov vyšlo z českých závodov v Mělníku a Chocni celkom 4237 kusov. Všetku terénnu výbavu tvorila štandardná, 19cm svetlá výška a vyslobodzovacia lopata na boku.

9. 10. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY