vytisknout velikost písma Mazda2 je Skyactiv vo vreckovom balení [prvé jazdné dojmy]

Technológie Skyactiv sa tak dlho zmenšovali, až dospeli do vyložene vreckového balenia v podobe novej Mazdy2. Dokáže toto auto zaujať v konkurencii u nás toľko prepieranej Fabie?
Mazda2 je Skyactiv vo vreckovom balení [prvé jazdné dojmy]
Zoznam kapitol
  1. Úvod, Pekná, lepšie povedané priam atraktívna, Interiér je skromný
  2. V základe 280 litrov, Zabudnite na downsizing
  3. Baví vás šoférovanie?, K dispozícii už terzaz, Verdikt, Technické údaje
  4. Fotogaléria

Technológie Skyactiv už mnohokrát potvrdili, že to bolo pre Mazdu dobré rozhodnutie. Japonská automobilka pripravila nové motory, ľahkú konštrukciu karosérie a veľmi vydarený podvozok. Výborne jazdí ako rad šesť, tak napríklad aj crossover CX-5. A nie inak je to v prípade najnovšej Mazdy2, ktorá taktiež využíva týchto technológií.

Najmenší japonský hatchback je už na prvý pohľad zaujímavé auto. Tam, kde konkurenti neustále zmenšujú motory a nasadzujú turba, nájdete relatívne veľký štvorvalec s atmosférickým plnením. Tam, kde sa ostatní preťahujú o milimetre v interiéri a litre v kufri, nájdete karosériu do istej miery podriadenú dizajnu.

Mazda2 si ide vlastnou cestou. Na slovenskom trhu určite nebude v predajných štatistikách šliapať na päty Fabii alebo kórejskej i20, ale pre všetkých, ktorí z nejakého dôvodu nechcú zapadnúť v strednom prúde, to bude veľmi zaujímavá voľba.

mazda2_06.JPGmazda2_08.JPG
Dizajn nadväzuje na Mazdy poslednej doby. Výsledok vyzerá veľmi dynamicky.

Pekná, lepšie povedané priam atraktívna

Proporcie Mazdy2 sú zaujímavé, čo bol tiež účel. Dizajnéri navrhli na pomery tohto segmentu pomerne dlhú kapotu a dokonca si dovolili posunúť predný stĺpik o osem centimetrov smerom vzad. Podľa Mazdy by to malo zlepšiť výhľad z auta a predovšetkým táto voľba zariadi zaujímavý dizajn.

Ten potom u lepšie vybavených verzií podčiarknu aj diódové hlavné svetlá, čo v kategórii malých automobilov nie je úplne bežná záležitosť. Teda aspoň zatiaľ. Ponuka obsahuje desať farieb karosérie, pričom predovšetkým dve nové (Dynamic Blue a Smoky Rose) vyzerajú na aute skutočne dobre.

Mazda2 v číslach

Karoséria je ľahšia o 7% a zároveň tuhšia o 22%, A stĺpik posunutý o 80 mm dozadu, predná náprava sa posunula o 80 mm dopredu, hmotnosť začína na 970 kg, priestor pre ramená vpredu bol zväčšený o 12 mm, medzi prednými sedadlami je navyše 20 mm, kufor ponúkne v základe 280 litrov, všetky motory v ponuke majú 4 valce a objem 1,5 litra, najúspornejší benzín ide za 4,5 l / 100 km v kombinovanej prevádzke, diesel si vystačí s prídelom 3,4 l / 100 km, vrcholná motorizácia zvládne stovku za 8,7 sekundy 200 km / h, v ponuke je 6 výbav a 10 farieb karosérie.

Ak chcete pekný vzhľad, dostanete maximálne šestnásťpalcové kolesá, štandardom sú pätnástky. Že ani tie, hoci majú pomerne vysokú pneumatiku, vzhľad príliš nekazia, to dokazuje priložená fotogaléria. Úplným základom sú pätnásťpalcové plechové disky.

mazda2_14.JPGmazda2_13.JPG
Kabína bola posunutá o osem centimetrov dozadu. Nová dvojka tak dostala pomerne dlhú kapotu. 

Interiér je skromný

Hovorí sa, že všetko súvisí so všetkým. U áut to platí dvojnásobne. A-stĺpik odsunutý smerom vzadu skrátil kabínu, čo bolo potrebné nejako kompenzovať. Mazda teda zväčšila rázvor náprav a to tým, že posunula prednú nápravu o osem centimetrov vpred.

Vznikol tak priestor pre pedále, ktoré bolo možné tiež presunúť viac vpred a vo finále teda vodič sedí bližšie k čelnému oknu. Možno odtiaľ pramení fakt, že budete vo vnútri novú Mazdu vnímať ako menšiu, než naozaj je. Priestoru totiž vyložene málo nie je. Stačí si len zvyknúť.

Ako presne na tom ale Mazda2 je, to najlepšie prezrada namerané milimetre. Tu je porovnanie so Škodou Fabia a Hyundaiom i20.

Mazda2 vs. Hyundai i20 vs. Škoda Fabia: Priestor pre cestujúcich (cm)
  Mazda2 Hyundai i20 Škoda Fabia
Šírka v úrovni lakťov vpredu 141 144 141
Šírka v úrovni lakťov vzadu 136 141 139
Max. priestor pre hlavu vpredu 99 98 100
Priestor pre hlavu vzadu 91 93 95
Dĺžka sedáku vzadu 43 47 47

Kým vo Fabii sú sedadlá blízko pri sebe a relatívne ďaleko od dverí, v Mazde2 je tomu presne naopak. V porovnaní so starou generáciou automobilka pridala medzi predné sedadlá dva centimetre a vnútri to okamžite spoznáte. Naopak zvykať si budete musieť na tesnú blízkosť dverí, hoci podľa oficiálnych údajov sa aj tu pridávalo. Medzi dverami a prednými sedadlami údajne pribudlo šesť milimetrov.

V Mazde2 by sa mali cítiť pohodlne vodiči vysokí až 190 cm. Kvôli tomu automobilka zväčšila možnosť nastavovania sedadla a volantu. Sedadlo je možné posúvať celkom v rozsahu 26 cm, čo by malo byť najviac v triede, volant možno v pozdĺžnom smere nastaviť v rozsahu 9,5 cm, teda o štyri centimetre viac ako u predchádzajúcej generácie. Medzigeneračne potom bol upravený aj tvar dverí a to samozrejme s ohľadom na nastupovanie a vystupovanie.

mazda2_30.JPGmazda2_31.JPGmazda2_32.JPG

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Pri bežnej jazde s občasnou prudšou akceleráciou nadchne hybridný pohon vycibreným prejavom; najpresvedčivejší zostáva v mestskej prevádzke.

včera | Dalibor Žák
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 9 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A