vytisknout velikost písma Mazda: iba pred tridsiatimi rokmi dostala svoje meno

Značka Mazda je stálicou na svetových trhoch, avšak až v roku 1984 sa dočkala tohto mena. Toto výročie je príjemnou príležitosťou zaspomínať na zásadné zvraty a modely v dejinách tohto výrobcu.
Mazda: iba pred tridsiatimi rokmi dostala svoje meno
Zoznam kapitol
  1. Počiatky mena Mazda, Prvé automobily a Wankel, Do náruče Fordu, Videá
  2. Na vlastných nohách, Hľadanie identity, Technické údaje Mazda RX-7
  3. Fotogaléria (220x foto)

Počiatky mena Mazda

Názov Mazda bol odvodený z mena Ahura Mazda, boha harmónie a múdrosti zo starovekej Perzie (v sanskrte Asura-Medha), no oficiálne zdroje tvrdia, že pôvodom daného označenia je poangličtené meno Jujira Matsuda, zakladateľa spoločnosti. Tak či onak, firma bola založená v roku 1920 v japonskej Hirošime ako Toyo Cork Kogyo. O sedem rokov neskôr bolo toto meno zjednodušené na Toyo Kogyo.

Krátko po premenovaní sa táto spoločnosť dostala na pokraj bankrotu, z ktorého hrozby ju vyslobodila až intervencia miestnej banky Hiroshima Saving a miestnych podnikateľov. V roku 1931 sa strojársky podnik Toyo Kogyo prvýkrát blysol trojkolkou Mazda-Go, ktorá položila základ celej škále trojstopých vozidiel nasledujúcich rokov.

Mazda Go 1.jpgMazda Go 2.jpgMazda historie 002.JPG
Prvé trojkolky Mazda-Go

Ťažiskovým prvkom firmy Toyo Kogyo sa koncom tridsiatych rokov stal zbrojný priemysel, cisársku armádu zásobovala až do konca druhej svetovej vojny puškami vzor 99. K výrobe dopravných prostriedkov sa vracala, rovnako ako rad spoločností v Európe a USA, veľmi postupne a jej vôbec prvým skutočným osobným automobilom sa stal v roku 1959 miniauto R360.

Prvé automobily a Wankel

Mazda R360 bolo dvojmiestne kupátko s rázvorom len 1753 mm a hmotnosťou len 380 kg. Vzadu ležal vzduchom chladený dvojvalec s objemom 356 ccm a výkonom 16 koní (12 kW), ktorý mohol mať štvorstupňovú manuálnu, alebo dvojstupňovú samočinnú prevodovku. Pérovanie všetkých kolies zaisťovali gumové bloky a torzné tyče.

Mazda logo 1.JPGMazda logo 2.JPGMazda logo 3.JPG
Pod týmito logami sa vyrábali prvé vozidlá Mazda

V šesťdesiatych rokoch automobilka Toyo Kogyo zahájila svoju anabázu s motormi s rotačným piestom typu Wankel, pričom žiadna iná automobilka sa nimi nakoniec nezaoberala tak dlho. Prvým sériovým modelom s motorom tohto druhu bol rad Cosmo, ktorý bola vyrábaná v rokoch 1967 až 1996 v celkovo štyroch sériách (tá posledná, JC, mala ako jediná Mazda nie dvojrotorový, ale trojmotorový motor!).

Mazda R360 1.jpgMazda R360 2.jpgMazda R360 3.jpg
R360, prvý skutočný automobil z Hirošimy

Rad Cosmo svojou technickou výlučnosťou pomohol značke Mazda preniknúť do povedomia zákazníkov po celom svete a usadiť sa na všetkých kľúčových exportných trhoch. Až v roku 1984, teda presne pred tridsiatimi rokmi, bola automobilka formálne pomenovaná Mazda, hoci sa fakticky pod týmto menom prevažná väčšina vyrobených vozidiel predávala.

Do náruče Fordu

Snáď aj z dôvodu enormných finančných investícií do vývoja Wankelovho motora sa značka Mazda dostala v priebehu sedemdesiatych rokov do problémov. Istým druhom spásy sa pre Mazdu stal rok 1979, v ktorom koncern Ford Motor Company kúpil jej sedempercentný podiel. Tento krok sa stal základom pre intenzívnu marketingovú aj vývojovú spoluprácu, ktorá mala pokračovať ďalšie dve dekády.

Mazda historie 119.JPGMazda historie 120.JPGMazda historie 124.JPG
Mazda Cosmo: začiatok jednej tradície

Za príklad poslúži Ford Probe, ktorý vznikal v továrni Mazdy v michiganskom Flat Rocku spolu s vozidlami Mazda 626 a MX-6, s ktorými zdieľal mechanický základ, naopak Ford Mazde umožnil vyrábať vozidlá 121 prakticky identické s Fiestami. Málo sa vie, že sa Mazda výrazne angažovala vo vývoji Fordu Explorer, no jej derivát Mazda Navajo bol na rozdiel od Exploreru predajným fiaskom a iba krátkou etapou.

Mazda historie 139.JPGMazda historie 140.JPGMazda historie 149.JPGMazda historie 142.JPGMazda historie 143.JPGMazda historie 144.JPGMazda historie 145.JPGMazda historie 146.JPGMazda historie 147.JPG
Mazda RX-7 nastupuje

Mazda pokračovala vo vývoji Wankelovho motora, ale tiež ako prvá do sériových osobných automobilov zaviedla tzv. päťtaktný preplňovaný šesťvalec podľa patentu Ralpha Millera. V Európe sa tieto jednotky objavovali v luxusných sedanoch Xedos 9 a ich princíp sa v čase nástupu hybridných sústav v posledných rokoch dočkal renesancie v podobne koncipovaných, avšak atmosféricky plnených agregátov pracujúcich v tzv. Atkinsonovom cykle.

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 7 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A