vytisknout velikost písma Martin Prokop: Monte Carlo? Skvelé!

Martin Prokop so svojim spolujazdcom Michalom Ernstom z tímu Jipocar zaznamenali hneď na úvod sezóny veľký úspech. V Monte Carle obsadili na úvodnom kole majstrovstiev sveta v rally siedme miesto a získali šesť bodov do priebežného poradia seriálu. „Je to absolútne neuveriteľný výsledok,“ povedal v rozhovore pre Motormag.sk.
Martin Prokop: Monte Carlo? Skvelé!

AR: Ako by ste tohtoročné charakterizoval Rally Monte Carlo?

Tak Monte Carlo je vždy extrémnym závodom. Veľmi sa tu menia poveternostné podmienky, pretože sa štartuje dole pri mori a potom sa jazdí väčšinou okolo vrškov, vo výške okolo 1600 metrov. Preto je tá súťaž nevyspytateľná. Ničmenej tohto roku to bolo extrémne. Po celú dobu panovalo zimné počasie. Išlo sa skôr v podmienkach škandinávskych, kde býva mnoho snehu a snehové bariéry. Ibaže na škandinávskych súťažiach sa jazdí s pneumatikami s úzkymi a prispôsobenými pneumatikami. My sme tu museli ísť na asfaltovej špecifikácii. Takže ta priľnavosť je veľmi nízka, auto veľmi kĺže. Trať ročníku 2013 bola veľmi ťažko zjazdná, veľmi nepripomínala trať na ktorej sa závodí.

AR: To bolo určite niečo pre divákov…

Diváci boli samozrejme veľmi nadšení, bolo tam veľa akcie. Autá boli divoko rozkĺzané po ceste. Takže divákom sa to páčilo, ale jazdcom asi vôbec. Bolo málo priestoru na závodenie a viac priestoru sa dávalo udržaniu sa na trati.

M. Carlo-2013-Prokop M.-foto-Zdenek Sluka-0001u.JPG M. Carlo-2013-Prokop M.-foto-Zdenek Sluka-0003u.JPG M. Carlo-2013-Prokop M.-foto-Zdenek Sluka-0004.JPG
Martin Prokop a jeho Ford Fiesta RS WRC na trati tohtoročnej Rally Monte Carlo.

AR: Ako sa pre vás súťaž vyvíjila?

Nie úplne priaznivo. Náš výrobca pneumatík bol zameraný na suchý a mokrý asfalt. Vyrobili novú pneumatiku a na zimnú pneumatiku s hrotmi nezostal čas. V podstate sa s ňou nepočítalo. Mali sme len variantu na prejdenie prípadnej rýchlostnej skúšky, kde bol sneh, ale nie na celý závod. Kĺzali sme sa teda viac než ostatní, ale napriek tomu sme podali stabilný výkon. Držali sme sa celý závod zuby nechty na trati a nezaznamenali sme výraznú časovú stratu.

AR: Dopredu ste sa prepracoval až posledný deň v priesmyku Col de Turini, kde sa jazdí tradične najťažšia rýchlostná skúška rally Monte Carlo...

Do posledného dňa sme nastupovali z desiateho miesta. A práve vďaka najextrémnejšiemu Col de Turini „Noci dlhých ohňov“, sa stalo, že traja jazdci to v neuveriteľne ťažkých podmienkach nezvládli a my sme sa dostali na siedme miesto. Takže nakoniec lepší výsedok než vlani, keď sme boli deviaty a zároveň skvelý úvod do sezóny. V podstate sme z nevydareného závodu urobili veľmi vydarený a ten úvod do sezóny je pre nás proste skvelý.

AR: Občas zaznejú ohlasy, že ťažíte najmä z toho, že ostatní odpadnú a vy vďaka tomu získate lepšie umiestnenie.

Tak určite, jazdíme zhruba o sekundu pomalšie na kilometer než tí najrýchlejší. Občas tam nakukneme, no nedokážeme tam nakuknúť zakaždým. Taký je v podstate rozdiel medzi mnou a napríklad Loebom alebo ostatnými rýchlymi jazdcami. Takže nie je to tak, že by som nedokázal vybrať zákrutu, alebo že by som brzdil o 50 metrov skôr.

AR: Je Fiesta konkurencieschopná?

Auto je skvelé. Samozrejme nemáme továrenskú techniku, ale máme najlepšiu techniku, akú súkromný tím môže mať. Pred 3 rokmi sme sa rozhodovali, akou pôjdeme cestou. Skončili sme s Citroënom a rozhodli sme sa pre Ford. Ten má pre súkromné tímy najlepšie podmienky. Najviac s nimi spolupracuje. V podstate sa dokážete dostať k najlepšej technike, aká je uvoľnená pre súkromné tímy. A taktiež zákaznícky servis je jednoducho najlepší. Takže ja si túto spoluprácu veľmi pochvaľujem.

AR: Aká je hlavná výhoda vášho auta a čo mu naopak oproti konkurencii chýba?

Tak Fiesta je trošku viac špecifikovaná štrk a zeminu a poprípade sneh, než na asfalt. Francúzske autá sú vyložene tvrdé, asfaltové špeciály, aj keď sa im začalo dariť aj na štrku. Ale Fiesta je vyrobená v Anglicku. Ako keby teda bolo urobená na nepriaznivé podmienky. Takže jej svedčia skôr rôzne povrchy v Argentíne, v Mexiku, také tie extrémy, tu je auto veľmi stabilné a veľmi spoľahlivé. A pre nás je výhodná tá stabilita údržby tohto auta, v podstate nemá žiadne zvláštne problémy. Aj keď občas nie je najrýchlejšie, ale tá spoľahlivosť je pre nás dôležitejšia. Po väčšine stránok je to auto veľmi vychytané.

AR: Čo hovoríte na vstup Volkswagenu do majstrovstiev sveta v rally?

Boli 2 možnosti, buď nastúpia s obrovskou silou a všetkých zmätú zo stola, alebo sa im to nepodarí. A zostali niekde v strede. Urobili krásne entrée, vyhrali prvú rýchlostnú skúšku, nakoniec boli druhí. Zanechali veľmi dobrý dojem. Napokon nikoho nezosmiešnili, neurobili zo šampionátu frašku. Čo bola jedna z možností, vzhľadom k tomu, aké obrovské prostriedky do toho investovali. Ukázalo sa, že patria medzi najlepších, a budú určite bojovať o titul majstra sveta. mistra světa. Ale bude to boj, nie one man show, ako sa mohlo na chvíľu zdať.

AR: A ako chcete tento ročník ukončiť vy?

Pre mňa akékoľvek umiestnenie do desiatky bude znamenať obrovský úspech. Bude to znamenať, že sme porazili niekoho z továrenského tímu. Takže našim cieľom je nakuknúť do tej absolútnej desiatky ako v jednotlivých závodoch, tak v celkovom poradí.

(Ďaľší štart v MS čaká Martina Prokopa v polovici októbra, kedy štartuje Švédska rally.)

Foto: Zdeněk Sluka 
 

Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Pri bežnej jazde s občasnou prudšou akceleráciou nadchne hybridný pohon vycibreným prejavom; najpresvedčivejší zostáva v mestskej prevádzke.

25.  10.  2016 | Dalibor Žák
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 9 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na ne…

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 |
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |