vytisknout velikost písma Lynk & Co 01 je čínska Dacia automobilky Volvo. Chce dobyť Európu

Čínske SUV Lynk & Co 01 bude neustále pripojené na internet.
Lynk & Co 01 je čínska Dacia automobilky Volvo. Chce dobyť Európu

Automobilky Volvo a Geely založili novú značku. Volá sa Lynk & Co a jej produkty majú zapôsobiť na európskych zákazníkov vedľa ceny aj konektivitou, kvalitou a revolučným poňatím vlastníctva vozidla. Prvý model novozaloženej značky sa volá Lynk & Co 01. Je to 4,6 m dlhé SUV, ktoré stojí na platforme pripravovaného Volva XC40.

S budúcim Volvom XC40 zdieľa predsériový koncept čínskeho SUV pre európskych zákazníkov rad technických jednotiek vrátane motorov. Pod kapotou má preplňovaný benzínový štvorvalec 2,0 l alebo trojvalcovú tisícpäťstovku. Počíta sa aj s hybridným systémom, ktorý môže mať elektromotory na prednej aj zadnej náprave. Prevodovka je šesťstupňová manuálna alebo sedemstupňová dvojspojková so samočinným radením.

Vývoj a návrh vozidla prebiehal vo Švédsku v dizajnérskom a vývojovom centre automobilky Geely, ktorá Volvo vlastní. Pokiaľ ide o dôležité funkcie nového SUV s krátkym označením 01, jedným z nich je napríklad neustále pripojenie auta k internetu. Auto bude tiež možné ľahko zdieľať s ostatnými, pochopiteľne za odplatu. Sme veľmi zvedaví, ako ochotne budú majitelia túto možnosť využívať.

Automobilka Lynk plánuje ďalšie dva modely s označením 02 a 03. Bude to kompaktný sedan (nie sme si istí, či je to práve pre európsky trh najlepší nápad) a kompaktný crossover (to je naopak nápad vynikajúci). Výroba áut bude prebiehať v Číne a automobilka má pomerne smelé ambície. Chce brať na európskom trhu zákazníkov značkám Mercedes-Benz a BMW.

Cenu nového čínskeho SUV má udržať v atraktívnej hladine predovšetkým online predaj. Značka nebude mať klasické showroomy. To údajne ušetrí až 25% nákladov. Pokiaľ ide o servis, servisní partneri vyzdvihnú voz od klienta, takže ten sa vlastne nebude musieť o nič starať. Na rozdiel od konkurencie nebude mať auto jednu základnú cenovku a potom široký zoznam príplatkov. Verzií s pevnými položkami výbavy bude minimum, čo ušetrí logistické náklady.

Pre modely značky Lynk sa pripravuje vlastná online digitálna platforma, ktorá však bude voľne prístupná vývojárom tretích strán. SUV Lynk & Co 01 príde na európsky trh v roku 2018.

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY