vytisknout velikost písma Lancia Y 10 (1984): luxusné mini, ktoré predbehlo dobu

Pred tridsiatimi rokmi vznikol automobil, ktorý vo všeličom predznamenal súčasnosť. Záujemcom o malý automobil ponúkal okrem potrebnej obratnosti aj premyslený interiér a komfortnú výbavu na úrovni známej vtedy len z omnoho väčších áut...
Lancia Y 10 (1984): luxusné mini, ktoré predbehlo dobu
Zoznam kapitol
  1. Posel nových časov, Nedostihnuteľná aerodynamika, Prekvapivý podvozok, Videá
  2. Luxusný interiér, Labutia pieseň, Technické údaje
  3. Fotogaléria (58x foto)

Posel nových časov

Subkompaktu, teda vozidiel s dĺžkou do 3,4 m a približne litrovými motormi, sa v roku 1984 v Európe predalo viac ako 2,3 milióna kusov, čo znamenalo trhový podiel plných 24% (napríklad v Taliansku to ale bolo až 40%!). Koncern Fiat túto kategóriu na začiatku osemdesiatych rokov podchytil veľmi vydareným Unom a vzápätí ho doplnil radom Y 10. Zaradený bol pod značku Lancia, avšak vo Francúzsku a Taliansku sa predával ako Autobianchi, v ktorého dielňach v Miláne (Desio) sa od roku 1985 aj vyrábal.

1985 Lancia Y 10 (3).jpg1985 Lancia Y 10 (1).jpg1985 Lancia Y 10 (2).jpgLancia Y 10 bola v Taliansku a Francúzsku predávaná pod značkou Autobianchi; liate ráfiky a prídavné diaľkové svetlá boli typické pre verzie Turbo

Lancia Y 10 vznikla v konštrukčných kanceláriách Lancie, Giugiaro navrhol dizajn a Fiat pridal vtedy zbrusu nový štvorvalec FIRE. Bol to svojho času bezkonkurenčný automobil, v tejto kategórii nikto iný neponúkal tak komfortne vybavený, aerodynamický a technicky moderný automobil. Trojdverová karoséria pravda ponúkala dostatok miesta len na predných sedadlách, ale bol to zjav.

Model Y 10 sa navyše proti dobovej tradícii nedodával vo výbavových stupňoch, ale skôr v podobne upravených verziách smerovaných na rôznych zákazníkov. Vzhľad vozidla načrtol Giugiaro, a tak v ňom nie je problém uvidieť isté odkazy na Uno, ale na konečnom prevedení sa podieľali stylisti Lancie za podpory vývojárov obsluhujúcich moderný aerodynamický tunel vo Fiate.

Nedostihnuteľná aerodynamika

Práve po stránke aerodynamiky išlo o jeden z najprogresívnejších automobilov osemdesiatych rokov. Maximálne obmedzenie odporu vzduchu bolo jedným z najdôležitejších prvkov zadania a autori pre jeho dosiahnutie využili všetkých vtedy dostupných prostriedkov a poznatkov. Všimneme si najmä výrazne sklonenej kapoty prechádzajúcej do vlepeného čelného skla a takmer zvislého zadku, prechody všetkých ostatných povrchových dielov boli čo najplynulejšie.

1985 Lancia Y 10 (4).jpg1985 Lancia Y 10 (5).jpg1985 Lancia Y 10 (6).jpgPohľad pod škrupinu je naozaj pôsobivý; rezervné koleso bolo treba s ohľadom na riešenie zadnej časti karosérie a podvozku potrebné vložiť do čela

Karoséria bola úplne hladká, tvar a plocha prístupov vzduchu k chladičom bol dokonca presne prispôsobený použitému motoru. Bočné dvere aj výklopná zadná časť dôsledne prekrývali stĺpiky, Lancia Y 10 veľkostne porovnateľné vozidlá prekonávala šírkou i výškou karosérie. Výsledok bol pozoruhodný: súčiniteľ odporu vzduchu cx u tohto modelu predstavoval len 0,31. To bola u malých vozidiel absolútne nedostihnuteľná hodnota, ktorá dokonca prekonávala aj omnoho väčšie a z pohľadu aerodynamiky výhodnejšie vozidlá.

Požiadavky na redukciu odporu vzduchu však nesmeli nijako ovplyvniť úžitkové vlastnosti a komfort ovládania vozidla. Nezvyčajne vysoké a dlhé bočné dvere zaberali 97% výšky karosérie a uľahčovali prístup k predným aj zadným sedadlám (tie predné bola navyše zavesená na dômyselnej sústave ramien), za pozornosť stoja tiež závesy výklopné zadku s osou posunutou o 110 mm dopredu.

Prekvapivý podvozok

V tej dobe ešte automobilka Lancia stále platila za "značku inžinierov", ktorá v konštrukcii mechanických skupín svojich vozidiel prichádzala so zaujímavými, ale hlavne väčšinou skvele fungujúcimi riešeniami. Predné kolesá síce disponovali vzperami McPherson, ale naspodu boli ustanovené dvoma pármi šikmých ramien. Tie predné zachytávali hlavne sily pôsobiace v pozdĺžnej osi vozidla a niesli skrutný stabilizátor.

tech 5.jpgtech 8.jpgtech 9.jpgČelná stena bola vrátane všetkých jej prvkov samostatnou montážnou skupinou; nová zadná náprava sa dočkala označenia Omega; relatívne malé výklopné veko zadku umožňovalo pohodlný prístup k malému batožinovému priestoru

Ten preto nebol vôbec pripevnený ku karosérii, takže plnil svoje poslanie, bez toho aby pritom do karosérie prinášal akékoľvek pohyby smerujúce ku krúteniu skeletu. Hoci v princípe nejde o nič vyslovene revolučného, skutočným prekvapením bola zadná náprava. Konštruktéri vyvinuli výrazne vpred prehnutý tuhý nosník, ktorý svojím tvarom dal tomuto riešeniu označenie Omega. V prednej časti bol ku karosérii pripevnený jediným masívnym silentblokov.

1985 Lancia Y 10 (7).jpgtech 6.jpgtech 7.jpg
Lancia Y 10 Turbo a jej motor

Samotné kolesá potom boli zavesené na vinutých pružinách a šikmo uložených tlmičoch a v pozdĺžnom smere zriadené dlhými šikmými vzperami. Všetky tri motory mali štyri valce, rozvody OHC a päťstupňové prevodovky. Najmenším bol úplne nový "liter" Fiat FIRE s objemom 999 ccm a výkonom 45 koní (33 kW). Pod kapotou tejto Lancie si odbil svoju úplnú premiéru a kvalitu jeho konštrukciu potvrdili desiatky rokov, počas ktorých sa potom v rôznych verziách vyrábal.

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY