vytisknout velikost písma Lancia Y 10 (1984): luxusné mini, ktoré predbehlo dobu

Pred tridsiatimi rokmi vznikol automobil, ktorý vo všeličom predznamenal súčasnosť. Záujemcom o malý automobil ponúkal okrem potrebnej obratnosti aj premyslený interiér a komfortnú výbavu na úrovni známej vtedy len z omnoho väčších áut...
Lancia Y 10 (1984): luxusné mini, ktoré predbehlo dobu
Zoznam kapitol
  1. Posel nových časov, Nedostihnuteľná aerodynamika, Prekvapivý podvozok, Videá
  2. Luxusný interiér, Labutia pieseň, Technické údaje
  3. Fotogaléria (58x foto)

Posel nových časov

Subkompaktu, teda vozidiel s dĺžkou do 3,4 m a približne litrovými motormi, sa v roku 1984 v Európe predalo viac ako 2,3 milióna kusov, čo znamenalo trhový podiel plných 24% (napríklad v Taliansku to ale bolo až 40%!). Koncern Fiat túto kategóriu na začiatku osemdesiatych rokov podchytil veľmi vydareným Unom a vzápätí ho doplnil radom Y 10. Zaradený bol pod značku Lancia, avšak vo Francúzsku a Taliansku sa predával ako Autobianchi, v ktorého dielňach v Miláne (Desio) sa od roku 1985 aj vyrábal.

1985 Lancia Y 10 (3).jpg1985 Lancia Y 10 (1).jpg1985 Lancia Y 10 (2).jpgLancia Y 10 bola v Taliansku a Francúzsku predávaná pod značkou Autobianchi; liate ráfiky a prídavné diaľkové svetlá boli typické pre verzie Turbo

Lancia Y 10 vznikla v konštrukčných kanceláriách Lancie, Giugiaro navrhol dizajn a Fiat pridal vtedy zbrusu nový štvorvalec FIRE. Bol to svojho času bezkonkurenčný automobil, v tejto kategórii nikto iný neponúkal tak komfortne vybavený, aerodynamický a technicky moderný automobil. Trojdverová karoséria pravda ponúkala dostatok miesta len na predných sedadlách, ale bol to zjav.

Model Y 10 sa navyše proti dobovej tradícii nedodával vo výbavových stupňoch, ale skôr v podobne upravených verziách smerovaných na rôznych zákazníkov. Vzhľad vozidla načrtol Giugiaro, a tak v ňom nie je problém uvidieť isté odkazy na Uno, ale na konečnom prevedení sa podieľali stylisti Lancie za podpory vývojárov obsluhujúcich moderný aerodynamický tunel vo Fiate.

Nedostihnuteľná aerodynamika

Práve po stránke aerodynamiky išlo o jeden z najprogresívnejších automobilov osemdesiatych rokov. Maximálne obmedzenie odporu vzduchu bolo jedným z najdôležitejších prvkov zadania a autori pre jeho dosiahnutie využili všetkých vtedy dostupných prostriedkov a poznatkov. Všimneme si najmä výrazne sklonenej kapoty prechádzajúcej do vlepeného čelného skla a takmer zvislého zadku, prechody všetkých ostatných povrchových dielov boli čo najplynulejšie.

1985 Lancia Y 10 (4).jpg1985 Lancia Y 10 (5).jpg1985 Lancia Y 10 (6).jpgPohľad pod škrupinu je naozaj pôsobivý; rezervné koleso bolo treba s ohľadom na riešenie zadnej časti karosérie a podvozku potrebné vložiť do čela

Karoséria bola úplne hladká, tvar a plocha prístupov vzduchu k chladičom bol dokonca presne prispôsobený použitému motoru. Bočné dvere aj výklopná zadná časť dôsledne prekrývali stĺpiky, Lancia Y 10 veľkostne porovnateľné vozidlá prekonávala šírkou i výškou karosérie. Výsledok bol pozoruhodný: súčiniteľ odporu vzduchu cx u tohto modelu predstavoval len 0,31. To bola u malých vozidiel absolútne nedostihnuteľná hodnota, ktorá dokonca prekonávala aj omnoho väčšie a z pohľadu aerodynamiky výhodnejšie vozidlá.

Požiadavky na redukciu odporu vzduchu však nesmeli nijako ovplyvniť úžitkové vlastnosti a komfort ovládania vozidla. Nezvyčajne vysoké a dlhé bočné dvere zaberali 97% výšky karosérie a uľahčovali prístup k predným aj zadným sedadlám (tie predné bola navyše zavesená na dômyselnej sústave ramien), za pozornosť stoja tiež závesy výklopné zadku s osou posunutou o 110 mm dopredu.

Prekvapivý podvozok

V tej dobe ešte automobilka Lancia stále platila za "značku inžinierov", ktorá v konštrukcii mechanických skupín svojich vozidiel prichádzala so zaujímavými, ale hlavne väčšinou skvele fungujúcimi riešeniami. Predné kolesá síce disponovali vzperami McPherson, ale naspodu boli ustanovené dvoma pármi šikmých ramien. Tie predné zachytávali hlavne sily pôsobiace v pozdĺžnej osi vozidla a niesli skrutný stabilizátor.

tech 5.jpgtech 8.jpgtech 9.jpgČelná stena bola vrátane všetkých jej prvkov samostatnou montážnou skupinou; nová zadná náprava sa dočkala označenia Omega; relatívne malé výklopné veko zadku umožňovalo pohodlný prístup k malému batožinovému priestoru

Ten preto nebol vôbec pripevnený ku karosérii, takže plnil svoje poslanie, bez toho aby pritom do karosérie prinášal akékoľvek pohyby smerujúce ku krúteniu skeletu. Hoci v princípe nejde o nič vyslovene revolučného, skutočným prekvapením bola zadná náprava. Konštruktéri vyvinuli výrazne vpred prehnutý tuhý nosník, ktorý svojím tvarom dal tomuto riešeniu označenie Omega. V prednej časti bol ku karosérii pripevnený jediným masívnym silentblokov.

1985 Lancia Y 10 (7).jpgtech 6.jpgtech 7.jpg
Lancia Y 10 Turbo a jej motor

Samotné kolesá potom boli zavesené na vinutých pružinách a šikmo uložených tlmičoch a v pozdĺžnom smere zriadené dlhými šikmými vzperami. Všetky tri motory mali štyri valce, rozvody OHC a päťstupňové prevodovky. Najmenším bol úplne nový "liter" Fiat FIRE s objemom 999 ccm a výkonom 45 koní (33 kW). Pod kapotou tejto Lancie si odbil svoju úplnú premiéru a kvalitu jeho konštrukciu potvrdili desiatky rokov, počas ktorých sa potom v rôznych verziách vyrábal.

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 7 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A