vytisknout velikost písma Lancia Flaminia Presidenziale (1960): auto pre britskú kráľovnú

Špeciál Flaminia 335, známy tiež ako Presidenziale alebo Quirinale, vznikol v štyroch prototypoch. Jeden z nich v roku 1960 zviezol rímskymi ulicami britskú kráľovnú Alžbetu II. Všetky štyri pritom boli zhotovené špeciálne pre túto príležitosť.
Lancia Flaminia Presidenziale (1960): auto pre britskú kráľovnú

Model Lancia Flaminia bol vlajkovou loďou značky Lancia a nahradil rad Aurelia. Vyrábal sa v rokoch 1957 až 1970, kedy vzniklo celkom 12 633 vozidiel tohto radu. Dodával sa v karosárskych verziách sedan, kupé a kabriolet a najmä dvojdverové verzie karosovali najlepšie talianskej karosárne svojej doby vrátane štúdií Pininfarina, Zagato a Touring. Paradoxne najviac vzniklo vozov s karosériou kupé, ktoré boli so sedanmi cenovo porovnateľné.

Lancia Aurelia Florida I 2.jpgLancia Aurelia Florida I 1.jpgLancia Aurelia Florida II.jpg
Štúdia Battisty Pininfariny na starších podvozkoch Lancia Aurelia, vľavo a uprostred Florida I a vpravo Florida II z rokov 1955, resp. 1956.

Meno si nový model požičal od slávnej rímskej ulice Via Flaminia, čo v tej dobe bolo u Lancie bežné. Už od začiatku tridsiatych rokov jej autá niesli mená pozoruhodných miest v Taliansku či jej hlavného mesta. Konštrukcia vozidla Flaminia vychádzala z Aurelie, ale bola podrobená dôkladnej prestavbe. Karoséria bola pochopiteľne samonosná, pričom Vincenzo Lancia patril v zavádzaní tejto koncepcie do sériovej výroby k vôbec prvým.

Aj keď to pri prvom pohľade na konvenčne tvarované karosérie nemusí byť zjavné, Lancia Flaminia vynikala mimoriadne progresívnou konštrukciou. Predné kolesá spočívali nezávisle na pároch lichobežníkových ramien s vinutými pružinami, teleskopickými tlmičmi a skrutným stabilizátorom. Motor bol uložený vpredu pozdĺžne a poháňal kolesá zadnej nápravy.

Lancia Flaminia Berlina 1963 2.jpgLancia Flaminia Berlina 1963.jpgLancia Flaminia 1963 int.jpg
Lancia Flaminia ako sedan v základnom prevedení Berlina 

Zadná tuhá náprava typu De Dion bola prevzatá z Aurelie, pričom prevodovka bola pre vhodnejšie rozloženie hmotnosti medzi nápravy uložená vzadu v jednom celku s rozvodovkou (transaxle). Štandardne išlo o štvorstupňovú skriňu s manuálnym radením, za príplatok boli k dispozicii poloautomaty Saxomat. Brzdy boli sprvu alternatívne kotúčové, alebo bubnové, potom sa však kotúče stali štandardom.

Lancia Flaminia Coupe 1959.jpgLancia Flaminia Coupe Touring 1960.jpgLancia Flaminia Coupe Zagato.jpg
Tri kupé Lancia Flaminia v podaní karosární Pininfarina, Touring a Zagato 

Sériová Lancia Flaminia nadväzovala na dvojicu prototypov Florida z dielní štúdia Pininfarina, ktoré vychádzali z techniky staršej rady Aurelia. Prvý z nich pod menom Florida I oslavoval premiéru na autosalóne v Turíne v roku 1955 a išlo o sedan so zadným párom dverí otváraným proti smeru jazdy. Druhý koncept Lancia Aurelia Florida II bol predstavený o rok neskôr v Ženeve, pričom v tomto prípade išlo o dvojdverové kupé s panoramatickým čelným sklom. Túto štúdiu potom užíval Battista Pininfarina ako automobil na každodenné jazdenie.

Na autosalóne v Turíne sa ešte v roku 1956 predstavilo predvýrobné vydanie základného sedanu, ktoré sa od sériového prevedenia (prvýkrát vystaveného v Ženeve o rok neskôr) líšilo predovšetkým bezstĺpikovým riešením karosérie so zadným párom dverí otváraným proti smeru jazdy.

Motor pre Flaminia vznikol modifikáciou agregátu z Aurelie, vôbec prvého motora V6 na svete (!), Avšak pri zväčšenom vŕtaní a obmedzenom zdvihu. Z objemu 2,5 l dosahoval výkon 102 až 119 koní (76 až 89 kW), pri použití trojice karburátorov až 140 koní (104 kW). V roku 1962 prišlo prevedenie prevŕtané na 2,8 l, ktoré s trojitým karburátorom dávalo minimálne 128 koní (95 kW) a s tromi samostatnými karburátormi potom 152 koní (113 kW).

Lancia Flaminia Convert 1960 1.jpgLancia Flaminia Convert 1960 2.jpgLancia Flaminia Convert 1960 3.jpg
Lancia Flaminia ako dvojdverový kabriolet (Touring)

Karosárske prevedenie sedan (tzv. Berlina) priamo vychádzalo z prototypu Pininfarina Florida I a išlo o jediné karosárske prevedenie, ktoré konštruovala výhradne automobilka Lancia. Verzia kupé pripomínala druhú štúdiu Pininfarina Florida II, ale karosovala ju aj konkurenčná štúdia. Spoločnosť Carrozzeria Touring sa podpísala pod škálu dvojdverových verzií Flaminia, ktoré vynikali najmä hliníkovými karosériami a dvoma pármi hlavných svetlometov.

Flaminia pre kráľovnú

Ďalšej dimenzie sa model Lancia Flaminia dočkal v roku 1960. Vtedy bolo oznámené, že na oficiálnu štátnu návštevu do Talianska príde britská kráľovná Alžbeta II. Vtedajší taliansky prezident Giovanni Gronchi sa chcel pred predstaviteľkou jednej z víťazných mocností len nedávno ukončenej druhej svetovej vojny naozaj ukázať, a tak jeho úrad priamo kontaktoval karosárňu Pininfarina.

Lancia Flaminia 335 Prezidentiale 1960 4.jpgLancia Flaminia 335 Prezidentiale 1960 5.jpgLancia Flaminia 335 Prezidentiale 1960 6.jpg
Jeden z vozov Lancia Flaminia 335 viezol královnu Alžbetu II. v roku 1960 ulicami Ríma 

Objednal pre ňu štyri špeciálne prehliadkové vozidlá na základe modelu Lancia Flaminia (nič lepšie vtedy taliansky priemysel v danom segmente neponúkal), ktoré mali zároveň v tichosti následne omladiť vozový park prezidentskej kancelárie. Vozidlá vznikli v rekordnom čase iba šiestich mesiacov a v oblasti komfortných elektronických sústav sa na ich vývoji podieľal koncern General Motors.

Lancia Flaminia 335 Prezidentiale 1960 1.jpgLancia Flaminia 335 Prezidentiale 1960 2.jpgLancia Flaminia 335 Prezidentiale 1960 3.jpg
Landaulet Lancia Flaminia 335, známe tiež ako vozy Presinenziale či Quirinale, boli vyrobené len štyri, pričom každý z nich niesol vlastné meno

Išlo o identické sedemmiestne Landaulet s tmavo modrým lakovaním, čalúnením z jemnej kože Connolly, rádiom Voxon a špičkovými radiálnymi pneumatikami Pirelli. Tieto štyri vozy sa dočkali označenia 335, pretože stál na predĺženej podlahovej plošine s rázvorom náprav 335 cm. Autá niesla mená Belsito, Belvedere, Belfiore a Belmonte. Tieto vozidlá sú známe tiež pod označením Presidenziale alebo Quirinale podľa názvu paláca talianskeho prezidenta.

Talianski prezidenti vozidlá z tejto série používali aj pri neskorších oficiálnych príležitostiach. Jedno z týchto vozidiel sa teraz nachádza v zbierkach Turínskeho múzea automobilov, kam ho venoval prezident Carlo Azeglio Ciampi v roku 1999, ďalšie malo byť údajne venované v roku 1960 priamo britskej kráľovnej Alžbete II., čo ale žiadny oficiálny záznam nepotvrdzuje.

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 7 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A